Kárný senát potrestal soudce Kydalku, rok bude brát méně peněz

Kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) snížil pražskému soudci Kamilu Kydalkovi plat o deset procent na jeden rok. Dopustil se průtahů v deseti trestních spisech. Postih je tak mírnější, než navrhovala kárná žaloba. Ne všechny průtahy lze klást plně za vinu Kydalkovi, který má dlouhodobé zdravotní potíže.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Nejvyšší správní soud
doporučujeme

Předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra vyčítal Kydalkovi sedm dalších spisů s průtahy a navrhoval snížení platu o 30 procent na dva roky.

Kydalka byl v posledních letech často v pracovní neschopnosti, na nemocenské je i nyní. Podle předsedy kárného senátu Karla Šimky není soudce běžný zaměstnanec, ale ústavní činitel s vyšší odpovědností. I když je nemocný, má se v určité míře snažit, aby svěřené kauzy, byť nějakou zpomalenou a jednodušší formou, postupovaly vpřed.

Od soudce lze žádat víc než od běžného zaměstnance, zdůraznil Šimka. Zároveň vyčetl vedení Městského soudu v Praze, že Kydalkovu situaci dlouho neřešilo. Podle Vávry ale vedení nemá moc možností, jak v podobných situacích postupovat. Některé kauzy převzali jiní soudci. U dalších, s pokročilým dokazováním, by ale změna soudce prakticky znamenala opakování procesu a mnohaleté zdržení. Vávra doufá, že se Kydalka dá zdravotně do pořádku a bude pracovat jako dříve.

Podle Šimky je a na Kydalkovi vidět únava, případně "záblesky rezignace". Na druhou stranu ale kritizoval nedostatečnou míru jeho sebereflexe a některé pyšně a nepřiměřeně působící výroky. Dnešního vyhlášení nálezu se Kydalka nezúčastnil. Jeho manželka novinářům řekla, že obětoval justici zdraví a že nedovolí, aby nyní ve svém stavu musel na nemocenské pracovat.

Kydalka už v minulosti čelil dvěma kárným řízením. Za výroky o okolnostech amnestijního rozhodnutí bývalého prezidenta Václava Klause mu kárný senát uložil důtku. V roce 2015 ho uznal vinným kvůli tomu, jak vstoupil do debat kolem komunálních voleb v obci u Prahy. Kydalka tehdy vnímal rozhodnutí kárného senátu jako omezení své svobody projevu a neúspěšně se obrátil na Ústavní soud.

Ačkoliv kárný senát rozhodoval o Kydalkovi už potřetí, neuvažoval o jeho odvolání z funkce. Zdůraznil Kydalkovy zásluhy o justici, například v kauze H-System. "V minulosti byl symbolem spravedlivého soudce," řekl Šimka. Připomněl ale také, že nemůže-li soudce ze zdravotních důvodů dlouhodobě vykonávat svou funkci, lze rozhodnout o jeho nezpůsobilosti.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tragédie ve Vejprtech může vést ke změně zákona, naznačil Babiš

20.01.2020 18:37 V souvislosti s víkendovým tragickým požárem domova pro handicapované ve Vejprtech na Chomutovsku…

E-neschopenky nefungují, stěžují si zaměstnavatelé

14.01.2020 21:40 Aktualizováno Na fungování e-neschopenek si dva týdny po jejich spuštění stále stěžují někteří zaměstnavatelé. K…

Celní správa letos zruší 10 pracovišť. Jde o těchto deset měst

14.01.2020 14:33 Aktualizováno Celní správa plánuje zrušit během letošního roku územní pracoviště v Hodoníně, Chebu, Jičíně,…

Malé stavební úřady zůstanou u obcí. Dostálová a Lukl se dohodli

13.01.2020 15:44 Ministerstvo pro místní rozvoj upraví návrh stavebního zákona tak, že úředníci odpovědní za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama