Kárný senát potrestal soudce Kydalku, rok bude brát méně peněz

Kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) snížil pražskému soudci Kamilu Kydalkovi plat o deset procent na jeden rok. Dopustil se průtahů v deseti trestních spisech. Postih je tak mírnější, než navrhovala kárná žaloba. Ne všechny průtahy lze klást plně za vinu Kydalkovi, který má dlouhodobé zdravotní potíže.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Nejvyšší správní soud
doporučujeme

Předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra vyčítal Kydalkovi sedm dalších spisů s průtahy a navrhoval snížení platu o 30 procent na dva roky.

Kydalka byl v posledních letech často v pracovní neschopnosti, na nemocenské je i nyní. Podle předsedy kárného senátu Karla Šimky není soudce běžný zaměstnanec, ale ústavní činitel s vyšší odpovědností. I když je nemocný, má se v určité míře snažit, aby svěřené kauzy, byť nějakou zpomalenou a jednodušší formou, postupovaly vpřed.

Od soudce lze žádat víc než od běžného zaměstnance, zdůraznil Šimka. Zároveň vyčetl vedení Městského soudu v Praze, že Kydalkovu situaci dlouho neřešilo. Podle Vávry ale vedení nemá moc možností, jak v podobných situacích postupovat. Některé kauzy převzali jiní soudci. U dalších, s pokročilým dokazováním, by ale změna soudce prakticky znamenala opakování procesu a mnohaleté zdržení. Vávra doufá, že se Kydalka dá zdravotně do pořádku a bude pracovat jako dříve.

Podle Šimky je a na Kydalkovi vidět únava, případně "záblesky rezignace". Na druhou stranu ale kritizoval nedostatečnou míru jeho sebereflexe a některé pyšně a nepřiměřeně působící výroky. Dnešního vyhlášení nálezu se Kydalka nezúčastnil. Jeho manželka novinářům řekla, že obětoval justici zdraví a že nedovolí, aby nyní ve svém stavu musel na nemocenské pracovat.

Kydalka už v minulosti čelil dvěma kárným řízením. Za výroky o okolnostech amnestijního rozhodnutí bývalého prezidenta Václava Klause mu kárný senát uložil důtku. V roce 2015 ho uznal vinným kvůli tomu, jak vstoupil do debat kolem komunálních voleb v obci u Prahy. Kydalka tehdy vnímal rozhodnutí kárného senátu jako omezení své svobody projevu a neúspěšně se obrátil na Ústavní soud.

Ačkoliv kárný senát rozhodoval o Kydalkovi už potřetí, neuvažoval o jeho odvolání z funkce. Zdůraznil Kydalkovy zásluhy o justici, například v kauze H-System. "V minulosti byl symbolem spravedlivého soudce," řekl Šimka. Připomněl ale také, že nemůže-li soudce ze zdravotních důvodů dlouhodobě vykonávat svou funkci, lze rozhodnout o jeho nezpůsobilosti.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konec Rejstříku trestů? Evidenci by nově mohlo vést ministerstvo…

30.05.2020 10:59 Vláda asi bude souhlasit s návrhem, aby evidenci trestů a přestupků vedlo ministerstvo…

Spor o kompenzační bonus: MMR připraví způsob, jak nahradit obcím výpadek…

26.05.2020 17:06 Aktualizováno Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) připraví mechanismus, jehož prostřednictvím bude kompenzovat…

Všechny pošty se ode dneška vrací k běžné otvírací době

25.05.2020 08:21 Všechny pobočky České pošty se ode dneška vrací k běžné provozní době, která platila před zavedením…

ÚHOS potrestal firmy za domluvenou IT zakázku v Přerově

22.05.2020 09:22 Pokutu ve výši 118 milionů korun rozdal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚHOS) firmám, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy