Kárný senát potrestal soudce Kydalku, rok bude brát méně peněz

Kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) snížil pražskému soudci Kamilu Kydalkovi plat o deset procent na jeden rok. Dopustil se průtahů v deseti trestních spisech. Postih je tak mírnější, než navrhovala kárná žaloba. Ne všechny průtahy lze klást plně za vinu Kydalkovi, který má dlouhodobé zdravotní potíže.

Nejvyšší správní soud

Předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra vyčítal Kydalkovi sedm dalších spisů s průtahy a navrhoval snížení platu o 30 procent na dva roky.

Kydalka byl v posledních letech často v pracovní neschopnosti, na nemocenské je i nyní. Podle předsedy kárného senátu Karla Šimky není soudce běžný zaměstnanec, ale ústavní činitel s vyšší odpovědností. I když je nemocný, má se v určité míře snažit, aby svěřené kauzy, byť nějakou zpomalenou a jednodušší formou, postupovaly vpřed.

Od soudce lze žádat víc než od běžného zaměstnance, zdůraznil Šimka. Zároveň vyčetl vedení Městského soudu v Praze, že Kydalkovu situaci dlouho neřešilo. Podle Vávry ale vedení nemá moc možností, jak v podobných situacích postupovat. Některé kauzy převzali jiní soudci. U dalších, s pokročilým dokazováním, by ale změna soudce prakticky znamenala opakování procesu a mnohaleté zdržení. Vávra doufá, že se Kydalka dá zdravotně do pořádku a bude pracovat jako dříve.

Podle Šimky je a na Kydalkovi vidět únava, případně "záblesky rezignace". Na druhou stranu ale kritizoval nedostatečnou míru jeho sebereflexe a některé pyšně a nepřiměřeně působící výroky. Dnešního vyhlášení nálezu se Kydalka nezúčastnil. Jeho manželka novinářům řekla, že obětoval justici zdraví a že nedovolí, aby nyní ve svém stavu musel na nemocenské pracovat.

Kydalka už v minulosti čelil dvěma kárným řízením. Za výroky o okolnostech amnestijního rozhodnutí bývalého prezidenta Václava Klause mu kárný senát uložil důtku. V roce 2015 ho uznal vinným kvůli tomu, jak vstoupil do debat kolem komunálních voleb v obci u Prahy. Kydalka tehdy vnímal rozhodnutí kárného senátu jako omezení své svobody projevu a neúspěšně se obrátil na Ústavní soud.

Ačkoliv kárný senát rozhodoval o Kydalkovi už potřetí, neuvažoval o jeho odvolání z funkce. Zdůraznil Kydalkovy zásluhy o justici, například v kauze H-System. "V minulosti byl symbolem spravedlivého soudce," řekl Šimka. Připomněl ale také, že nemůže-li soudce ze zdravotních důvodů dlouhodobě vykonávat svou funkci, lze rozhodnout o jeho nezpůsobilosti.

Automatické zavedení datových schránek bude od roku 2023

18.06.2021 13:13 Automatické zavedení datových schránek pro občany po použití jejich elektronické identity bude…

Česká pošta o víkendu zavře pobočky

15.06.2021 08:23 Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná…

Související:

Právě se děje