Na Úřadu práce je opět potřeba elektronický podpis

K elektronickému podání žádostí o dávky či nahlášení nezaměstnanosti úřadu práce lidé už zase potřebují datovou schránku či elektronický podpis. Bez nich budou muset podklady poslat poštou, nebo donést a potvrdit osobně. Úřední hodiny zůstávají zatím omezené.

Přidejte svůj názor

Úřad práce
doporučujeme

Úřady také začínají situaci žadatelů a příjemců dávek znovu prověřovat v domácnostech. U těch, kteří chtějí kvůli dopadům koronavirové nákazy získat mimořádnou okamžitou pomoc, majetek ale ještě zkoumat nebudou. ČTK to sdělilo ministerstvo práce a generální ředitelství úřadu práce.

"Podání žádostí a podkladů prostřednictvím e-mailu bez zaručeného elektronického podpisu bylo jedním z dočasných opatření, která platila pouze do ukončení vládou vyhlášeného nouzového stavu," sdělil ČTK Jan Brodský z ministerstva. Pokud podle něj úřad dostane dokumenty bez elektronického podpisu, vyzve klienta, aby doklady do pěti dní potvrdil.

Podle mluvčí úřadu práce Kateřiny Beránkové mohou klienti své "elektronické podání" vytisknout, podepsat a poslat poštou. Formuláře a podklady mohou také vhodit do schránky úřadu na budově, donést na podatelnu či potvrdit do protokolu o ústním jednání. Osobní schůzku by si stejně jako za nouzového stavu měli lidé ale předem domluvit. Na úřady je možné chodit dva dny v týdnu, a to v pondělí a ve středu od 08:00 do 17:00.

Nouzový stav byl v Česku od 12. března do 17. května. Elektronické vyřizování záležitostí bez datové schránky či elektronického podpisu bylo s úřadem práce možné od 16. března. Resort tak chtěl kvůli hrozbě nákazy omezit kontakt klientů s úředníky. Na začátku dubna pak ministerstvo oznámilo, že úřady nebudou hodnotit majetek lidí, kteří žádají o mimořádnou dávku kvůli dopadům pandemie.

Odborníci na sociální problematiku nastavení sociálního systému dlouhodobě kritizují. Podle nich je obtížné na podporu dosáhnout. Zmiňovali před nedávnem také své obavy, že změny ke zjednodušení vyřizování budou jen dočasné po dobu mimořádné situace.

Podle Brodského úřady práce dostaly pokyny, aby při stanovení lhůt a hodnocení situace klientů postupovaly "velmi citlivě". Z vážných důvodů mohou promeškání pětidenního termínu prominout.

Beránková uvedla, že úřady po skončení nouzového stavu obnovují takzvané sociální a místní šetření. Pracovníci tak znovu budou prověřovat situaci v domácnostech žadatelů a příjemců dávek. Používat budou roušky či respirátory a dezinfekci rukou, dodržovat mají dostatečné odstupy. Podmínky se nastaví při domluvě termínu, dodala mluvčí.

U lidí, kteří kvůli dopadům nákazy budou žádat o dávku mimořádné okamžité pomoci, by úředníci dál neměli majetek zkoumat. Zaměří se jen na příjem a na peníze na účtu. Nutné je doložit výpis z konta i u ostatních členů domácnosti. Podle Brodského také u mimořádné dávky dostaly úřady pokyn vyhodnocovat nárok na pomoc "co nejcitlivěji s vědomím specifičnosti situace vzniklé bez vlastního zavinění".

Šéf Institutu pro sociální inkluzi Martin Šimáček už dřív uvedl, že stát peníze poskytne lidem až tehdy, "pokud jsou ohlodaní na kost" a nic nemají. On i zástupci dalších organizací uvedli, že k pomoci se navíc přistupuje tak, jako by si ji člověk musel nejdřív zasloužit.

Z údajů ministerstva práce vyplývá, že od vyhlášení nouzového stavu do 18. května dostaly úřady práce zhruba 7800 žádostí o dávku mimořádné okamžité pomoci. Přiznaly polovinu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ÚHOS potrestal firmy za domluvenou IT zakázku v Přerově

22.05.2020 09:22 Pokutu ve výši 118 milionů korun rozdal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚHOS) firmám, které…

Všechny pobočky pošty se v pondělí vrátí k běžné otvírací době

21.05.2020 11:46 Všechny pobočky České pošty se od 25. května vrátí k běžné provozní době, která platila před…

Přelomový verdikt: Finanční správa nezákonně protahovala délku kontrol,…

20.05.2020 15:29 Aktualizováno Nejvyšší správní soud rozhodl, že finanční správa nelegálně překračovala délku daňových kontrol,…

Data z chytré karantény: Kolik už bylo kontaktováno lidí?

19.05.2020 18:57 V rámci chytré karantény bylo kontaktováno 3303 lidí, kteří byli potenciálně v rizikovém kontaktu s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy