Praha a okolí nebudou považovány za jeden okres, oznámil Hamáček

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) po konzultaci s ministerstvem zdravotnictví nevyhověl žádosti o to, aby Praha, Praha-západ a Praha-východ byly považovány za jeden okres pro účely opatření zakazujícího pohyb mezi okresy. Sdělil to dnes na dotaz ČTK. O výjimku požádali v pátek pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN). Hejtmanka ČTK řekla, že Hamáčkovo rozhodnutí respektuje, byť jí to logiku příliš nedává.

"Podle odborníků by to znamenalo příliš vysoké riziko v době, kdy se trend epidemie obrací a je naděje na rychlé zlepšení," uvedl Hamáček. Žádost vznikla po vzoru okresů Brno-město a Brno-venkov, které jsou považovány za jeden.

Pecková na twitteru odpoledne zveřejnila Hamáčkovo rozhodnutí. Okresy Praha-západ a Praha-východ jsou podle ministra z hlediska základních služeb i sportovního vyžití dostatečně vybavené. "Pro občany okresů jsou větší sídelní centra, s širokou nabídkou nákupních možností jakožto i občanské vybavenosti, dostupná individuální i hromadnou dopravou, a to v časové dosažitelnosti odpovídající standardům běžným v ČR," uvedl.

Výjimky podle něj dostaly lokality, kde by bylo uplatňování opatření buď nemožné, nebo by pro občany představovalo neúměrnou zátěž či komplikaci. "K dnešnímu dni bylo přijato šest takových výjimek," dodal v odůvodnění Hamáček.

"Jestli to epidemiologové nepodpořili, tak já to za Středočeský kraj akceptuji. Nebudeme to nějak více rozporovat, byť nám to příliš logiku nedává, protože některé oblasti jsou propojené víc, než si možná myslíme, a denně přes tu hranici proudí tisíce lidí do práce," řekla Pecková ČTK. Připomněla i případy, kdy lidé nemohou na nákup do svého obvyklého obchodu, protože je za hranicí okresu.

Primátor Hřib ve vyjádření uvedl, že propojenost Prahy a jejího okolí je vysoká a lidé stejně intenzivně cestují za prací nebo k lékaři. "Nemyslím si, že riziko významně vzroste, když si Středočech po práci nakoupí v pražském supermarketu, anebo když se Pražan vydá na procházku do lesa těsně za hranici Prahy. Zvláště v případě, když spolu předtím oba strávili osm hodin v práci na jednom místě. Dle mého názoru by tedy tato výjimka epidemickou situaci nezhoršila," uvedl primátor. Dodal, že výsledná oblast by byla zhruba stejně velká jako ta brněnská a index PES je v Praze a středních Čechách pod celostátním průměrem.

Kvůli zhoršování epidemické situace vláda od začátku března zpřísnila opatření, která mají zabránit šíření koronaviru. Lidé nesmí přejíždět mezi okresy, vyjma cest do zaměstnání, k lékaři nebo třeba na úřad. Nařízení původně ukládalo také trávit volný čas včetně procházek do přírody v obci, kabinet nedávno opatření upravil a volný čas lze trávit v celém okresu.

Vláda k pokračování opatření potřebuje nouzový stav, o jehož prodloužení i po 28. březnu požádala poslance. Opatření nyní platí právě do konce nouzového stavu. Pokud bude stav nouze platit dál, bude ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) navrhovat vládě, aby přísná pravidla účinkovala minimálně do konce Velikonoc. Velikonoční pondělí bude letos 5. dubna.

Související

ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Jan Hamáček Praha Středočeský kraj

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy