Šéfoval Fondu národního majetku, čelí trestnímu oznámení kvůli OKD. Je to omyl, říká Češka

Bývalý šéf Fondu národního majetku (FNM) Roman Češka tvrdí, že o privatizaci OKD nerozhodoval, nepodílel se na jejím zpracování ani na schvalování privatizačního projektu, nejednal ani o prodeji akcií. Češka to dnes řekl ČTK v reakci na trestní oznámení, které na něj podá v souvislosti s prověřováním privatizace OKD sněmovní vyšetřovací komise.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

"Těžko mohu věcně reagovat, když nevím, co je mi kladeno za vinu. Mohu se jen domnívat, že zařazení mého jména na seznam lidí, které navrhuje komise stíhat, je omyl vyplývající z toho, že členové vyšetřovací komise neví zhola nic o tom, jak probíhala privatizace, respektive že jejich závěry nejsou věcné, ale politické," uvedl Češka.

Upozornil dál na to, že jeho jediná spojitost s OKD je v tom, že jím řízený úřad uskutečnil rozhodnutí o privatizaci a rozhodnutí o výkonu vlastnických práv, která činila ministerstva a vláda. "V této souvislosti komise ignoruje fakt, že FNM nebyl orgán s rozhodovací kompetencí, byl pouze realizátor rozhodnutí vlády a ministerstev. Dokonce i na výkon vlastnických práv měl uzavřeny smlouvy se zakladatelskými ministerstvy," dodal.

Druhá Češkova spojitost s OKD se podle něj týkala doby, kdy se snažil zabránit nepřátelskému převzetí, které nastalo prostřednictvím kapitálového trhu, a na kterém se aktivně, a podle něj velmi negativně, podílely města a obce. "Byli to právě představitelé měst a obcí, kteří svým aktivním jednáním přispěli k úspěchu nepřátelského převzetí a tak se zpronevěřili smyslu privatizace, kdy jim stát převedl část akcií bezúplatně s tím, že se budou moci aktivně podílet na státní energetické politice," podotkl.

Sněmovní vyšetřovací komise podá v souvislosti s někdejší privatizací OKD trestní oznámení na bývalé ministry za ČSSD Bohuslava Sobotku a Milana Urbana a za ODA Vladimíra Dlouhého a Jiřího Skalického. Trestnímu oznámení budou čelit také podnikatelé Bakala a Viktor Koláček, kteří byli s OKD spojeni, i další lidé, včetně Češky.

Trestní oznámení na Sobotku a Urbana pro podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele souvisí s privatizací menšinového státního podílu v OKD v roce 2004 skupině Karbon Invest podnikatelů Viktora Koláčka a Petra Otavy za 4,1 miliardy korun.

Koláček a už zesnulý Otava prodali OKD skupině RPG Industries vedené Bakalou. Koláčka a Bakalu komise podezírá podle Černohorského z podvodu. Koláček a Otava totiž podle něho prodali Karbon Invest ještě v době, kdy vyjednávali se státem o prodeji minoritního podílu.

Členové komise zkoumali vedle snížení základního jmění černouhelné společnosti ve druhé polovině 90. let a prodeje minoritního státního podílu OKD také plnění závazků nabyvatelem akcií ze smlouvy z roku 2004 a příčiny úpadku OKD v roce 2016.

Loading...
Vstupte do diskuze (17)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Státní zástupce obžaloval pět lidí kvůli fotovoltaické elektrárně

11.12.2019 19:52 Státní zástupce podal obžalobu na pět lidí, které podezírá z podvodu při stavbě fotovoltaické…

Šámal se chce stát ústavním soudcem, přijal Zemanovu nabídku

11.12.2019 17:27 Předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal přijal nabídku prezidenta Miloše Zemana, aby se ucházel o…

BIS věří nejvíce Čechů za poslední čtvrt století

10.12.2019 18:16 České kontrarozvědce, Bezpečnostní informační službě (BIS), důvěřuje největší podíl Čechů za…

Zeman jmenuje nového předsedu pražského Vrchního soudu

09.12.2019 20:33 Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Luboše Dörfla novým předsedou Vrchního soudu v Praze.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama