Zákaz kouření nelze podle NSS obcházet účelovým zakládáním klubů

Zákaz kouření ve stravovacích zařízeních nelze obcházet účelovým zakládáním soukromých klubů. Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost provozovatele občerstvení v Mníšku pod Brdy u Prahy.

Kouření, ilustrační fotografie.

Hygienická stanice mu v roce 2018 uložila pokutu 15.000 korun za to, že nechal hosty v provozovně kouřit a zákaz nevymáhal. V následujícím roce živnostníkovu žalobu zamítl Krajský soud v Praze. Aktuální rozhodnutí NSS je dostupné na úřední desce. Provozovatel občerstvení Martin Pásek ČTK řekl, že ho rozhodnutí příliš nezaskočilo.

Už krajský soud ve svém rozhodnutí konstatoval, že omezení vstupu na členy klubu nevyjímá provozovnu z veřejnoprávní regulace, včetně zákazu kouření. Z hlediska všech podstatných znaků prý šlo o běžnou provozovnu stravovacích služeb, kde sice nevařili teplá jídla, ale prodávali nápoje a různé pochutiny.

V kasační stížnosti živnostník zopakoval, že provozovnu má pronajatou soukromý kuřácký klub a schází se tam pouze jeho členové. Zdůraznil, že kuřácké kluby mají dlouhou tradici a existují po celém světě. Uloženou pokutu označil za šikanózní omezování spolkové činnosti. Stát má podle stížnosti právo zakázat kouření, ale nemůže bránit dospělým, svéprávným lidem, které kouření a s tím spojené aktivity baví, aby se scházeli.

Martin Pásek dnes ČTK řekl, že zamítnutí očekával. "Zatím jsem to nečetl, zamítnutí jsem ale očekával, budeme se odvolávat k Ústavnímu soudu, protože se jedná o porušování ústavních práv členů klubu," řekl ČTK Pásek. Občerstvení v Mníšku pod Brdy podle něj stále funguje a schází se v něm zhruba 240 lidí, kteří kouří před vchodem.

Podle NSS je zřejmé, že provozovna de facto byla stravovací službou. Zákaz kouření se v Česku týká nejen restaurací s teplou kuchyní, ale i kaváren, náleven, barů nebo třeba čajoven. "To, zda se subjektu týká určitá regulace, se odvíjí též od faktické povahy jeho činnosti, přičemž povinnostem plynoucím mu ze zákona se nemůže vyhnout účelovým založením 'soukromého klubu', v němž by však tento subjekt fakticky provozoval (či umožňoval provozovat) regulovanou činnost," stojí v usnesení.

"Že se v téže veřejně přístupné provozovně simultánně mělo odehrávat i spolčování členů kuřáckého klubu, na zákaz kouření a povinnosti stěžovatele za daných okolností nemohlo mít vliv," doplnili soudci. V rozhodnutí však vyjádřili i jistou míru pochopení pro kuřáckou vášeň, která je sice zdraví škodlivá, není však nelegální aktivitou - stát ji pouze reguluje.

"Lze pochopit, že kouření může pro některé být i něčím jiným než jen fyziologickou potřebou. Ani Jean-Paulu Sartrovi při kouření oblíbené dýmky či 'gauloisek' nezáleželo ani tak na chuti tabáku jako spíše na významu aktu kouření," stojí v rozhodnutí, které dále odkazuje na jednu z knih slavného francouzského filozofa.

Vyšší desetitisíce členů, kteří mohou v Česku ve svých klubovnách kouřit, sdružuje nadnárodní asociace milovníků tabáku Smokers’ club LLC, řekl dnes ČTK jednatel jedné z partnerských firem v ČR Martin Morava. Asociace se zaštiťuje mimo jiné stanoviskem pražských hygieniků z prosince 2018, podle kterého se zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek nevztahuje na provozovny asociace, protože Smokers’ club je zahraniční právnickou osobou se sídlem v USA a je řádným nájemcem nebytových prostor.

Jedna z kluboven asociace přesto v současnosti vede u pražského městského soudu spor s ministerstvem zdravotnictví o výklad rozhodnutí pražských hygieniků jinou hygienickou stanicí. Podle Moravy je tento výklad svévolnou iniciativou jednoho úředníka a je zcela v rozporu s dřívějším písemným oficiálním stanoviskem. "Pokud vím, Smokers’ club LLC je připraven jít případně až k Ústavnímu soudu či nějaké z forem mezinárodního sporu, hájit jak činnost svou, tak svých partnerů v oblasti cateringu," řekl Morava.

Zemřel oblíbený herec Josef Abrhám, bylo mu 82 let

17.05.2022 10:40 Ve věku 82 let zemřel legendární herec Josef Abrhám, držitel Českého lva či Ceny Thálie za…

ON-LINE 83. den války: Ruské okupační jednotky pokračují v útocích na…

17.05.2022 22:20 Z obklíčených oceláren Azovstal v jihoukrajinském Mariupolu se evakuovalo přes 260 vojáků, včetně…

Počasí: Česko zřejmě čekají první letošní tropy i bouřky

17.05.2022 06:30 Suché počasí v tomto týdnu skončí. Po pondělním slunečném a horkém dni se pozdě odpoledne začala…

U Kyjeva našli v hromadném hrobě tělo českého občana

17.05.2022 20:45 Tělo českého občana bylo nalezeno u Kyjeva v hromadném hrobě. Jde o českého řidiče kamionu, který…

Švédsko a Finsko společně zažádají o vstup do NATO

17.05.2022 17:40 Švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová a později i její finský kolega Pekka Haavisto dnes…

Elektronické důkazy jsou u války nový fenomén, uvedla Bradáčová

05.05.2022 16:38 Zcela novým fenoménem v monitorování válečného konfliktu jsou elektronické důkazy z Ukrajiny, ať už…

ČNB ve čtvrtek nejspíš zvýší sazby o 0,5 procentního bodu

01.05.2022 08:33 Bankovní rada České národní banky na svém zasedání ve čtvrtek zvýší úrokové sazby o 0,5 procentního…

ČMKOS dál povede Josef Středula

29.04.2022 20:21 Aktualizováno Českomoravskou konfederaci odborových svazů (ČMKOS) dál povede Josef Středula, který je v jejím…

Ztráta osobních údajů v důsledku kybernetických útoků může být porušením…

29.04.2022 18:42 Ztráta osobních údajů obyvatel či klientů v důsledku kybernetických útoků může být podle Úřadu pro…

V kauze chybějící české nafty v bavorském skladu padly tresty. Soud…

28.04.2022 11:33 Aktualizováno Soud uznal v kauze chybějící české nafty v bavorském skladu vinnou jak zkrachovalou německou firmu…

Česká pošta začala opět doručovat zásilky do Číny

28.04.2022 09:43 Česká pošta začala opět doručovat zásilky do Číny. Příjem zásilek minulý týden přerušila kvůli…

Vědecká rada ÚSTR rezignuje, vadí jí volba nového ředitele

27.04.2022 21:01 Vědecká rada Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), která je poradním orgánem ředitele…

Před soudem stane kvůli dotaci z ROP Severozápad deset lidí

27.04.2022 10:30 Před ústeckým krajským soudem stane deset lidí obžalovaných v souvislosti s dotací z regionálního…

Skoro 70 procent e-shopů kontrolovaných ČOI loni porušilo zákon

22.04.2022 11:28 Téměř 70 procent kontrolovaných e-shopů loni porušilo zákon. Obchodníci i nadále neposkytují úplné…

Útoky hackerů na české weby pokračují, napadený je i web vlády

21.04.2022 09:11 Útoky hackerů na některé české weby pokračují podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační…

Související:

Právě se děje

reklama