Armáda prověřila nemocnici v Letňanech, spouštět se ale nebude

Armáda dnes prověřila funkčnost záložní polní nemocnice v Praze Letňanech. Převážně vojenští zdravotníci by se v ní starali o pacienty s onemocněním, pokud by začala docházet kapacita kamenných nemocnic. O spuštění letňanské nemocnice ale zatím rozhodnuto nebylo, řekla ČTK mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.

Zdravotnické zařízení následné péče o pacienty s koronavirem v pražských Letňanech (Foto: Facebook Nemocnice Na Bulovce)
doporučujeme

O aktivaci polní nemocnice se v posledních dnech uvažovalo kvůli růstu počtu hospitalizovaných pacientů, kterých je aktuálně více než 7100. Podle Dvořákové ale rozhodnutí o spuštění nyní nepadlo. Podobně se na ranní tiskové konferenci po jednání vlády vyjádřil i ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Novinářům řekl, že se prozatím nepočítá s využitím pohotovostních nemocnic v Praze a v Brně, a to ani pro pacienty, ani pro očkování.

Armáda dnes ale vyzkoušela, zda je nemocnice v Letňanech plně funkční. "Zaktivovali jsme první směnu vojáků, která by byla nasazená," řekla Dvořáková. Nasazení vojáci byli očkování proti koronaviru a následně vyzkoušeli, zda jsou armádní přístroje a zařízení umístěné v Letňanech plně funkční. Žádné závady cvičení neodhalilo. "Vše funguje, všichni vojáci včas dorazili a personál byl připraven," řekl mluvčí. Po skončení cvičení vojáci opět letňanskou nemocnici opustili.

Záložní nemocnici v Letňanech armáda postavila na konci října kvůli podzimnímu zhoršování situace ve zdravotnických zařízeních. Umístěna byla v halách letňanského výstaviště, využita zatím nebyla. Postarat se může o 500 pacientů. Podle dřívějších informací by byla využívána pro následnou péči, umístěni by v ní tak byli pacienti s covidem-19 na doléčení.

Sloužit by také mohla pro pacienty, kteří se kvůli karanténě zatím nemohou vrátit domů nebo třeba do domovů důchodců. Spuštěna by byla v okamžiku, kdy dojdou kapacity v "kamenných" nemocnicích. Na místě by byli nasazeni především vojenští lékaři a zdravotníci, které armáda v případě aktivace stáhne z jiných nemocnic. Ty by se tak musely vypořádat s poklesem počtu personálu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prezident Zeman dostal první dávku vakcíny proti koronaviru

20.01.2021 16:59 Prezident Miloš Zeman dostal dnes odpoledne v Ústřední vojenské nemocnici v Praze vakcínu proti…

ONLINE: Koronavirem se v ČR nakazilo přes 900 tisíc lidí. Reprodukční…

20.01.2021 16:15 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES dnes po třech dnech stagnace stoupl ze 70 na 73 bodů. Nadále ale…

SÚKL: Očkování starších lidí by měl posoudit jejich lékař

20.01.2021 15:23 Před očkováním lidí starších 85 let proti nemoci covid-19 by měl jejich celkový zdravotní stav…

Ministerstvo zdravotnictví by od čtvrtka mělo zveřejňovat i denní data o…

20.01.2021 14:21 Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) po úterní schůzce s Piráty a hnutím STAN přislíbil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama