Ministerstvo řeší účast šéfa odboru na fotbale. Babiš ho chce odvolat

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dal podnět státnímu tajemníkovi úřadu Stanislavu Měšťanovi a hlavní hygieničce Jarmile Rážové, aby se zabývali účastí šéfa odboru ochrany veřejného zdraví ministerstva Jana Marounka na fotbalovém utkání v pražském Edenu.

Jan Blatný
doporučujeme

Kvůli návštěvě čtvrtečního duelu mezi Slavií a anglickým Leicesterem ukončil premiér Andrej Babiš (ANO) spolupráci se svým poradcem a exministrem zdravotnictví Romanem Prymulou, nyní požaduje i konec Marounka. Blatný si myslí, že návštěva zápasu byla negativním signálem vůči spoluobčanům. Marounek se hájí tím, že na zápase osobně kontroloval nastavené podmínky.

Některá utkání evropských pohárů se odehrávají na neutrálních hřištích kvůli epidemickým opatřením příslušných zemí. Slavia dostala od ministerstva zdravotnictví výjimku, která umožnila Leicesteru přijet k zápasu do Prahy. Marounkův odbor o výjimce rozhodoval, uvedl Blatný. "Není vhodné, aby šel sám na zápas, pro který uděluje výjimku," soudí.

Blatný uvedl, že představitelé státu by měli jít příkladem. "Bez ohledu, zda byla překročena pravidla, je to špatný signál a není to správný postup u úředníka v této funkci," řekl. Marounkovým nadřízeným je však ve služebním poměru státní tajemník. "Požádám o jeho stanovisko a budu ho s ním konzultovat," konstatoval Blatný. Babiš už ministra na ranním jednání vlády vyzval, aby Marounka odvolal, sdělil premiér serveru iROZHLAS.cz.

Marounek pro server uvedl, že se před zápasem zkoušel pilotní provoz testování proti koronaviru, na místě také osobně kontroloval nastavená hygienická a epidemická opatření. Osobní zodpovědnost z účasti na utkání nevyvodí. "Kdybych se na místo nevydal a nezkontroloval dodržení nastavených závazných hygienicko-protiepidemických podmínek pro konání soutěže a nastavení karanténních opatření, tak bych byl kritizován, takto jsem kritizován taktéž," dodal zástupce hlavní hygieničky.

Bezbrankový duel Evropské ligy byl přístupný pro několik stovek lidí, kteří předem podstoupili PCR test na covid-19, oznámil předseda představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík. Současně se omluvil za pozvání VIP hostů. Označil to za morální selhání, protože v době přísných opatření proti šíření koronaviru v Česku nemohou na tribuny fanoušci. Podle snímků ze zápasu byli v hledišti například kancléř prezidenta Vratislav Mynář, europoslanec Alexandr Vondra (ODS) nebo ředitel České televize (ČT) Petr Dvořák a tenistka Petra Kvitová.

Ředitel ČT dnes na twitteru uvedl, že účast na fotbalovém zápase, který televize vysílala, chápe jako součást své práce, podobně jako přítomnost na některých jiných společenských akcích. Dvořák zdůraznil, že před zápasem byl na testu a měl nasazený respirátor. "Jestli je to vnímáno jako morální selhání, omlouvám se. Doposud jsem na to tak nenahlížel," uvedl.

Vyjádření generálního ředitele České televize. pic.twitter.com/lvhtG21qTP

Prymula opakovaně prosazuje tvrdší opatření proti šíření nemoci covid-19. Krátce před zápasem řekl České televizi, že premiérovi navrhne kvůli horšící se epidemické situaci zavedení striktních opatření na dva až tři týdny. Blatný řekl, že v takové situaci není návštěva fotbalového zápasu správná. "Lidé, kteří jsou na těchto pozicích a chtějí po národu, aby zůstávali doma, nebo dokonce hovoří o nutnosti tvrdých lockdownů, tak by měli jít sami příkladem," uvedl. Nechtěl hodnotit, zda byla porušena některá opatření. Nevyjádřil se ani k tomu, jaký postih Marounkovi hrozí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nemocnicím by ulevilo očkování u praktiků, tvrdí krajský šéf

08.03.2021 20:04 Funkční očkování proti covidu-19 u praktických lékařů by uvolnilo ruce přetíženým zdravotníkům v…

Blatný odvolal Rážovou. Pro jihoafrickou mutaci se změní pravidla karantény

08.03.2021 19:39 Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) odvolal ke 14. březnu hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou.…

Na odměny pro zdravotníky v nemocnicích půjde 12 miliard

08.03.2021 18:55 Zdravotníci v nemocnicích dostanou odměny za nasazení během koronavirové pandemie. V rozpočtu je na…

Potíže s nedostatkem testů se týkají hlavně menších firem

08.03.2021 18:07 Potíže s nedostatkem testů na covid-19 pro zaměstnance se týkají hlavně menších podniků nad 50…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama