Blatný: Rizikové skóre bude každý den jedno číslo od nuly do 100

Rizikové skóre šíření epidemie covidu-19 připravené ministerstvem zdravotnictví bude každý den uvádět jedno číslo od nuly do 100. Bude celoplošné i stanovené pro jednotlivé kraje. Bude také označeno barevně na škále od zelené přes žlutou po červenou. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Jan Blatný v útrobách ministerstva zdravotnictví. (29.10.2020)
doporučujeme

"Cílem je maximální čitelnost pro každého občana této země," řekl Blatný. Budou podle něj zveřejněna všechna data, ze kterých se bude číslo vypočítávat, aby si ho mohl každý ověřit. Na jeho vývoji se podle Blatného podílela většina odborníků a vědeckých pracovišť, které modelují vývoj epidemie v ČR.

"V principu se bude jednat o tom, že každý z nás dostane jedno číslo od nuly do sta, které bude kvantifikovat riziko. Na toto číslo bude navázán systém pěti úrovní jednotlivých opatření, která budou předem definovaná," popsal ministr.

Pro vypočítání se bude podle prezentace o modelu používat čtrnáctidenní počet nových případů na 100.000 obyvatel, zásah populace seniorů, zjednodušený výpočet reprodukčního čísla a podíl pozitivně testovaných lidí ze všech testů. Zohledňovat se bude také to, jestli v mezitýdenních intervalech riziko klesá nebo stoupá. "Ke změně daných opatření dojde až tehdy, až určitá úroveň rizika bude trvat po nějakou dobu. Kdybychom to neudělali, tak bychom neustále měnili opatření," uvedl. Zatím není přesně určeno, po kolika dnech se bude vyhodnocovat.

"Budu vědět, že při riziku 20 procent budou aktivovaná opatření číslo 2. Když stoupne na 40 procent, bude třeba aktivovaná úroveň opatření 3," řekl ministr. Pokud riziko klesne, vrátí se zase mírnější opatření. Pokud se bude situace v krajích výrazně lišit, bude možné opatření nastavit i regionálně. Nyní epidemiologové navrhují a připomínkují, jaká opatření budou platit ve které z pěti úrovní rizika. Rozdělené budou podle oblastí života na opatření ve školství, v provozu obchodů a firem nebo nošení roušek. Definitivní podoba modelu by mohla být zveřejněna v pondělí.

Podle dnes zveřejněného prvního návrhu by ČR byla nyní podle tří ze čtyř parametrů v nejvyšší páté, červeně označené míře rizika. Nakažených na 100.000 obyvatel za 14 dní je 1579 lidí, nejvyšší úroveň začíná na čísle 480. Nákazu seniorů na 100.000 obyvatel zatím ministerstvo nezveřejňuje. Nejvyšší míru rizika by znamenal také podíl pozitivních testů ze všech testovaných. Navrhovaná škála s ní počítá od 25 procent, Česko se pohybuje nad 30 procenty. Naopak reprodukční číslo rovné 1 by znamenalo spíše nízkou míru rizika. Parametry modelu se ale mohou po připomínkování odborníky do definitivní verze příští týden dál měnit.

První verze návrhu tabulky opatření počítá s pěti úrovněmi opatření, která budou přijata v oblastech nošení roušek, soukromých návštěv, shromažďování, vnitřních akcí, sportu, kultury, provozu barů a restaurací, obchodů a firem. Například pro školy by podle první verze před oponenturou odborníků mohl znamenat na první úrovni rizika například zákaz hodin hudební a tělesné výchovy, na druhé úrovni pro vysoké školy distanční výuku a konzultace a laboratorní výuku do 15 osob, na třetí úrovni rotaci studentů středních škol, na čtvrté úrovni rozdělení výuky na prvním stupni do skupin po menších počtech a na druhém stupni rotační schéma a na páté úrovni úplné uzavření škol.

U návštěv by se snižoval počet možných rodin, které se mohou setkávat. Shromažďování by se omezovalo počtem lidí na venkovních a vnitřních akcích. Barům a restauracím by různé úrovně omezovaly otevírací dobu a počet hostů u stolu, u obchodů počet nakupujících na plochu a firmám by byla doporučena či nařízena práce z domova pro zaměstnance.

Už ve středu ministr řekl, že hodnotit by se pak podle tohoto modelu mělo do konce letošního roku. Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové budou související opatření nařizována nebo uvolňována v době nouzového stavu jako krizová opatření vlády. "Jakmile se dostaneme do nižších stupňů, bude možnost pro rozhodování krajských hygienických stanic, jak to ostatně dovoluje naše platná legislativa," uvedla.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nových případů covidu i hospitalizací je za středu zatím méně než před…

26.11.2020 19:08 V Česku za dnešek přibylo zatím 2192 potvrzených případů nemoci covid-19. Je to o 486 nižší počet…

Je to 50 na 50, řekl k plánovanému rozvolňování ministr Blatný

26.11.2020 18:05 Pravděpodobnost zmírnění přijatých protiepidemických opatření kvůli covidu-19 od pondělí je podle…

Tři francouzští policisté obviněni z napadení, zachytila je kamera

26.11.2020 18:02 Vedení francouzské policie postavilo mimo službu tři policisty, kteří v Paříži v sobotu večer…

Kloktání místo tyčinky. Čeští vědci představili nový způsob odběru vzorků…

26.11.2020 13:52 V pražském Rudolfinu dnes představili nový způsob odběru vzorků na vyšetření nemoci covid-19 za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama