Česko daruje ochranné prostředky i ventilátory Moldavsku a Peru

Česká republika daruje celkem 700.000 roušek, 100.000 ochranných rukavic, ochranné obleky či 55 plicních ventilátorů Moldavsku a Peru pro boj s koronavirovou pandemií. Na dnešním zasedání to schválila vláda, informovalo v tiskové zprávě ministerstvo zahraničí. Humanitární pomoc podle resortu neovlivní dostupnost ochranných prostředků či plicních ventilátorů v Česku.

Ilustrační foto
doporučujeme

Do Moldavska poputuje 300.000 roušek, 100.000 ochranných rukavic, 5000 ochranných obleků a 55 plicních ventilátorů, jež pocházejí z nizozemského daru, který Česko obdrželo na podzim. Tehdy z Nizozemska dorazilo 105 plicních ventilátorů. Pomoc do země přepraví čeští hasiči.

"Moldavsko bylo zasaženo zároveň pandemií a extrémním suchem, které je nejhorší za posledních 20 let. Zemi tak hrozí hluboká ekonomická recese, dopady pandemie prohlubuje i zastaralé zdravotnictví," poznamenal ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Dar má podle ministerstva vnitra hodnotu 35 milionů korun. Roušky, rukavice a obleky půjdou ze zásob resortu, plicní ventilátory pak ze skladů Správy státních hmotných rezerv (SSHR).

Už v listopadu Česko Moldavsku darovalo roušky, ochranné štíty, rukavice, ochranné obleky či dezinfekci v hodnotě 3,2 milionu korun. České firmy do země dodaly nemocniční postele pro urgentní příjem a systémy, které mimo jiné umožňují napojení pacientů na umělou plicní ventilaci, za dalších deset milionů korun.

Do Peru Česko pošle na žádost tamní vlády 400.000 roušek, dopravu jihoamerická země zajistí sama. Roušky v hodnotě čtyř milionů korun Česko poskytne z pohotovostních zásob SSHR. "Kromě koronaviru se země musí vypořádat také s miliony uprchlíků ze sousední Venezuely, která prochází humanitární krizí. Lidé tam nemají ani základní potraviny, a proto prchají mimo jiné do Peru," uvedl Petříček.

Už v srpnu Česko koupilo do Peru ochranné pomůcky, rychlotesty a potravinové balíčky za 3,5 milionu korun. V listopadu pak ČR přispěla na stavbu dětského hřiště v chudinské čtvrti v Limě 330.000 korunami, dodal resort.

Na podzim Česku plicní ventilátory zapůjčily či darovaly Rakousko, Maďarsko, Německo či zmíněné Nizozemsko, přístroje dorazily též ze zásob Severoatlantické aliance (NATO) a Evropské unie. Vnitro uvedlo, že Česko na podzim zaslalo ochranné prostředky Ukrajině, Bělorusku, Kosovu, Černé Hoře, Arménii či Francii.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ivermektin v zajetí dezinformací. Pasta na koňský chrup míří navzdory…

02.03.2021 19:57 Aktualizováno O ivermektinu v poslední době zřejmě slyšel již každý. Tento lék je skloňován stejně hojně, jako…

Česko může pacienty posílat do Švýcarska či Německa, dostalo nabídku na…

02.03.2021 18:58 Česko má ze zahraničí nabídky nižších stovek míst pro pacienty s nemocí covid-19, řekl dnes ministr…

Šéf vakcinologů: Pokračovat ve vývoji české vakcíny nemá smysl

02.03.2021 18:45 Pokračovat ve vývoji české vakcíny nemá smysl. Předpokládané výdaje nemohou stačit na klinické…

Praha je na hraně kapacit. Volná lůžka rychle docházejí

02.03.2021 18:26 V mnohých pražských fakultních nemocnicích je k dnešnímu dni obsazena většina standardních lůžek s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama