Pacient s covidem-19 v nemocnici je podle algoritmu ministerstva zdravotnictví, který ČTK potvrdily i pražské fakultní nemocnice, po deseti dnech přeložen na standardní oddělení jako negativní, pokud poslední tři dny nemá příznaky.
Ve statistikách hospitalizovaných nakažených novým typem koronaviru se tak dál neobjevuje, přestože v nemocnici zůstává týdny i měsíce. Podle mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Marie Heřmánkové zůstává takto v nemocnicích asi 26 procent pacientů. Statistiky ministerstva ve čtvrtek hlásily 5737 hospitalizovaných s covidem-19.
"Nejsou to čísla, která by nebyla reálná," řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) Televizi Seznam na dotaz, jestli může jít až o třetinu pacientů. "To je něco, co zatěžuje, a v těch zjednodušených statistikách opravdu vidět není a kromě toho na jednotkách intenzivní péče leží ti všichni, kteří na nich leželi před tím," dodal.
"Obecně je brán pacient po 20 dnech od stanovení diagnózy covid jako neinfekční, je-li bez symptomů. Může přitom být i PCR pozitivní," uvedla Heřmánková. Stejný postup potvrdila také například Fakultní Thomayerova nemocnice nebo Fakultní nemocnice v Motole. Pacienti po těchto 20 dnech tak nejsou ve statistikách hospitalizací a aktuálně nakažených, neobjevují se ani mezi úmrtími s covidem.
"Pokud jsou hospitalizováni déle než 20 dnů, tak už infekční nejsou a nehlásí se, i když jejich stav stále vyžaduje hospitalizaci a příčinou jejich obtíží je covid. Naopak pacienti, kteří se u nás zlepší natolik, že jsou schopni domácího ošetřování, jsou propuštěni do domácí péče, i když jsou stále v izolaci," popsala mluvčí FN Motole Pavlína Danková.
Situace v nemocnicích je tak podle zdravotnických odborů mnohem horší, než se může z ministerstvem zveřejňovaných statistik zdát. "Do nemocnic se pacienti ve zhoršujícím se stavu dostávají většinou za týden, deset dní po testu. Z této pravidelné ministerské statistiky tedy už po dalších deseti, čtrnácti dnech vypadávají. Není výjimkou, že ve vážném stavu dál v nemocnicích leží týdny, měsíce," sdělila ČTK za Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR Marie Klírová.
Nemocnice pacienty přeložené z izolace na standardní oddělení už do statistik vedených ministerstvem jako covidové nehlásí, potvrdila mluvčí Fakultní nemocnice Bulovka Simona Krautová. "Pokud jsou přeloženi na jiné oddělení, například na pneumologii, jsou vedeni jako pacienti s plicním onemocněním," uvedla.
Fakultní Thomayerova nemocnice v Praze podle mluvčího Petra Sulka tento týden pečovala o více než 180 covid pozitivních. "Pacienti, kteří jsou už negativní na covid-19, ale stále potřebují ještě zdravotní péči, která mnohdy trvá i několik týdnů, jsou většinou hospitalizováni na odděleních geriatrie nebo k tomu vymezených lůžkách napříč celou nemocnicí," sdělil ČTK Sulek. Řádově jsou podle něj takových pacientů desítky.
O tom, že jsou nemocnice v ČR na hraně svých kapacit dnes v tiskové zprávě informovalo ministerstvo zdravotnictví. Rozdíly mezi kraji existují, ale většina nemocnic je obsazena na maximum. Karlovarským krajem požadovanou přeshraniční pomoc vláda odmítá. Podle čtvrtečního vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) se Česko o každého svého pacienta zvládne postarat. Organizují se tak přesuny pacientů mezi kraji, vyhrazeny pro to byly i dva vrtulníky letecké záchranné služby.
Související
Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , nemocnice
Aktuálně se děje
včera
Karel III. naplánoval první zahraniční cestu. Bude na tryzně v Osvětimi
včera
Důchody a poplatky. Tisíce klientů si zvykají na další novinku
včera
Požár bytu v Zábřehu šetří policisté. Jeden člověk utrpěl popáleniny
včera
Policie už zná oběti tragického požáru restaurace U Kojota. Vyrozuměla pozůstalé
včera
Danko a spol. odjeli do Moskvy otevřít Slovákům oči. Do Kyjeva nikdo nevyrazil
včera
Konec ruského vydírání. Česko se zbaví závislosti na ropě z Družby, řekl Fiala
včera
Počasí kouzlilo. Na obloze nad Českem se objevil zajímavý úkaz
včera
Dárek, který nepotěšil. Maďarský atlas vyvolal bouřlivé reakce mezi aliančními partnery
včera
"Když začne rabování, začne i střelba." Trumpovy plány znepokojují odborníky, má k nim ale pravomoci
včera
Fregaty, letadla i drony. NATO spustilo akci Baltic Sentry, má ochránit kabely před Ruskem
včera
Trump byl zapojen do kriminálního pokusu zvrátit volby v roce 2020
včera
Počasí: Česko pokryje ledovka, varují meteorologové
včera
Spor mezi Slovenskem a Ukrajinou narůstá. Fico a Zelenskyj se nedohodnou ani na schůzce
včera
Dohoda mezi Izraelem a Hamásem je na spadnutí
včera
Požáry v Kalifornii už spálily plochu o velikosti Paříže. LA může začít vypínat elektřinu
včera
Výhled počasí do února. Meteorologové očekávají pokračování trendu
včera
Příspěvek na bydlení 2025: Podmínky a jak o něj žádat
13. ledna 2025 21:59
Meghan má katastrofu v LA před očima. S Netflixem udělala nelehké rozhodnutí
13. ledna 2025 21:08
Zemětřesení v Česku. Otřesy pocítili lidé v Aši či Františkových Lázních
13. ledna 2025 20:25
Lyže, běžky nebo brusle. Jaká je historie zimních sportů?
Lyžování, bruslení nebo běh na lyžích. To jsou oblíbené zimní sporty, kterým se dnes lidé věnují rekreačně i na profesionální úrovni. Jaká je historie těchto sportů? Jejich původ lze hledat hluboko v minulosti, mnohdy až v období pravěku. Jejich rozvoj coby sportu v pravém slova smyslu však nastal až v 19. století.
Zdroj: Lucie Žáková