Do krajů dorazily další ochranné pomůcky proti koronaviru

Do krajů v noci na dnešek dorazily od státu další zdravotnické ochranné pomůcky proti nákaze nemocí COVID-19. Z centrálních skladů je hasiči budou v nadcházejících dnech rozvážet do obcí. Někde je obce již obdržely a budou je nyní distribuovat mezi lékaře, zubaře, lékárníky či domovy pro seniory. Někteří hejtmani si ale stěžují, že pomůcek je stále málo. Vyplývá to ze zjištění krajských zpravodajů ČTK.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Ministr vnitra Jan Hamáček, který má distribuci ochranných pomůcek do krajů na starosti, na twitteru uvedl, že hasiči v noci začali rozvážet přes půl milionu respirátorů, přes tři miliony roušek a tisíce ochranných obleků. Například ve Středočeském kraji bude v neděli pro doktory či lékárníky k vyzvednutí 21.000 rukavic, 342.000 roušek, 3700 ochranných obleků, 2400 brýlí, 5760 respiratorů FFP3 a 44.200 respirátorů FFP2.

V neděli či v pondělí se budou pomůcky vydávat i v dalších krajích. Určeny budou hlavně pro praktické lékaře pro děti a dospělé, zubaře, ambulantní specialisty, jako jsou například ORL, gynekologové, kardiologové, a také pro lékárníky. Počty ochranných pomůcek budou pro lékaře vždy konkrétně dané. Pomůcky mají dostat také domovy pro seniory, někde to bude vůbec poprvé.

Podle hejtmanky Jihočeského kraje Ivany Stráské (ČSSD) je pomůcek méně, než by kraj potřeboval. Uvedla, že zásoby stačí vždy zhruba na týden a kraj si drží rezervu pro případ, když by se někde objevila větší nákaza. O zásobování ochrannými pomůckami bude hejtmanka spolu s dalšími zástupci samospráv jednat se členy vlády v pondělí při videokonferenci. Dodala, že nechápe, proč vláda informuje o velkokapacitních letadlech s miliony roušek a statisíci respirátory, když do kraje jich dorazí nanejvýš desetitisíce.

Kriticky se k zásobování pomůckami vyjádřil také hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD). Podle něj si musely kraje respirátory 'vyřvat', stát jim chtěl původně dát o 300.000 kusů méně.

Dostatečné dosud nebylo ani zásobování dezinfekcí. Dnes například Středočeský kraj dokončil distribuci 22.800 litrů dezinfekce pro obce s rozšířenou působností, které ji následně mají rozdělit dalším obcím a občanům. Například Čelákovice u Prahy obdržely zatím pouze jeden pětilitrový kanystr dezinfekce. Další dezinfekci město zajistilo samo na vlastní náklady od společnosti Čepro.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odbory tlačí na Vojtěcha: Odměny patří všem zdravotníkům, ne jen za péči o…

04.06.2020 16:18 Aktualizováno Odměny za dobu epidemie covidu-19 náleží podle zdravotnických odborů všem zdravotníkům, ne pouze…

Nakažených koronavirem přibylo ve středu v Česku nejvíce za 11 dní

04.06.2020 09:47 Nárůst počtu nakažených koronavirem v Česku dál stoupl, ve středu přibylo 74 pozitivních případů,…

I výzkum vývoje vakcíny s sebou nese riziko neúspěchu, říká pro EZ Povolná…

03.06.2020 20:31 Aktualizováno ROZHOVOR - Důrazně odmítá kritiku směřující na její odbornost. Vedoucí tiskového oddělení…

Testy na Dole Darkov odhalily dalších 16 nakažených

03.06.2020 16:52 Aktualizováno V souvislosti s ohniskem nákazy v karvinském Dole Darkov společnosti OKD přibylo od úterý 16…

Související:

Právě se děje

Další zprávy