Do Prahy dorazil vojenský konvoj, polní nemocnice má být hotová v neděli

Do pražských Letňan přijel dnes dopoledne za doprovodu Vojenské policie konvoj s materiálem pro stavbu polní nemocnice. Z Hradce Králové vyrazil v 08:00, do Prahy přijel krátce po 10:00. Nemocnice bude v případě nouze sloužit pacientům s méně závazným průběhem nemoci covid-19. Připravena má být do neděle.

Armáda přivezla do pražských Letňan materiál pro stavbu polní nemocnice. (19.10.2020)
doporučujeme

Zařízení bude oficiálně provozovat Nemocnice na Bulovce, dohoda o tom byla uzavřena mezi nemocnicí a zástupci veletržního areálu v sobotu večer. ČTK to řekl majitel letňanského výstaviště Pavel Sehnal. Nemocnice by měla zaplatit provozní náklady spojené s užíváním areálu.

Armádní vozidla dnes do Letňan přivezla kontejnery se 165 tunami zdravotnického materiálu. Jsou mezi nimi jednotky intenzivní péče, laboratoře, lékárny či rentgenové vybavení. Včetně policejních vozidel z Hradce Králové podle armády vyrazilo 29 vozů. O víkendu dorazila na místo část hradeckého vojenského týmu a začala akci připravovat. "V halách je už nainstalováno několik desítek mobilních pracovišť, stanů a buněk s lékařskou technikou," řekl Sehnal dnes dopoledne.

V dalších dnech ještě budou z Hradce Králové do Prahy mířit menší kolony s materiálem. Celkem by mělo být ze skladů 6. a 7. polní nemocnice v Hradci Králové do Prahy přepraveno 339 tun materiálu, a to 80 vozidly a ve 49 kontejnerech. Další materiál se bude do Letňan navážet až do pátku a půjde o vybavení ze Správy státních hmotných rezerv.

Výstavbu záložní nemocnice zajistí 60 vojáků, 30 vojáků je z Agentury vojenského zdravotnictví, dalších 30 je doplněno z pozemních a vzdušných sil a Vojenské policie, která ve spolupráci s ostrahou areálu bude prostor hlídat. V případě aktivace záložní nemocnice bude na její provoz vyčleněno 200 příslušníků vojenského zdravotnického personálu. Podle potřeby bude doplněn o civilní zdravotnický personál. Jeho vyčlenění je v gesci ministerstva zdravotnictví.

Pro výstavbu nemocnice armáda využije dvě výstavní haly, pro pacienty bude určen prostor o rozloze asi 10.000 metrů čtverečních. Pro zázemí zdravotníků, pro administrativu a řízení budou využity prostory kongresového centra a další haly. Podle Sehnala se zatím počítá s instalací 500 lůžek. Výstaviště případně umožní zvýšení jejich počtu o dalších 2000.

Právně bude mít fungování zařízení na starosti Nemocnice na Bulovce. "Dohody se vedou v tom smyslu, že zaplatí provozní náklady spojené s areálem. Další komerční nájemné se zatím nepředpokládá," řekl Sehnal.

Server Euro.cz s odkazem na registr smluv uvedl, že nájemní smlouva je podepsána do konce listopadu. Za dobu nájmu by měla Nemocnice na Bulovce zaplatit za užívání vnitřních prostor 20,5 milionu korun bez DPH. Další částka se pak bude počítat za užívání venkovní plochy. Za ni nemocnice dá pět korun za metr čtvereční a den užívání. Podle smlouvy také nemocnice zaplatí 1,5 milionu korun jako zálohu na služby.

Podle pátečního vyjádření ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) bude polní nemocnice v Letňanech záložní a nemusí být využita. Věří, že budou stačit zvýšené kapacity kamenných nemocnic.

Polní nemocnice byla v letech 2007 až 2008 nasazena v Afghánistánu. Některé části jsou trvale využívány při zahraničních operacích. Vojáci také s polními nemocnicemi pravidelně cvičí a udržují je v dobrém stavu. Část polní nemocnice byla nasazena v roce 2017 v Mosulu v Iráku, další část je dosud v Kábulu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prymula bude brát nadstandardní plat. Dosáhne téměř na poslance

24.11.2020 22:04 Aktualizováno Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, který nastoupil jako poradce premiéra Andreje Babiše na…

Za úterý zatím 3151 případů covidu. Celkem se nakazilo skoro půl milionu…

24.11.2020 19:22 Hygienici do dnešního večera potvrdili zatím 3151 případů covidu. Je to zhruba o 500 víc než za…

Ministerstvo chce prosadit zákon, který by zrušil kojenecké ústavy

24.11.2020 18:11 Ministerstvo zdravotnictví by chtělo ještě v tomto volebním období prosadit zákon, který by zrušil…

Průzkum: Zdravotní pojišťovnou roku 2020 je VZP

24.11.2020 17:19 Zdravotní pojišťovnou letošního roku je podle průzkumu neziskové organizace Health Care Institut…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama