Dohra sobotního Moravce: Experti vypráskali Babiše, Fialu i moderátora

Zdravotnictví. Jedno z témat, které v posledních dnech hýbe českými politiky, vygradovalo tak daleko, že Česká lékařská komora hovoří o devastaci. Proto o něm vášnivě debatoval v televizi premiér Andrej Babiš s lídrem opoziční ODS Petrem Fialou. Kritici ale ani jednoho z nich nešetřili.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

Petr Fiala
doporučujeme

Babiš ministra zdravotnictví pochválil a tvrdil, že s Adamem Vojtěchem přišla nová éra českého zdravotnictví, kterou považuje za pozitivní. S tím ale Fiala zásadně nesouhlasil a tvrdil, že Babiš vybral ministra katastrofálně.

Následně se zabředlo do čísel a tabulek s ukázkou platů lékařského personálu. Místy se Fiala uchýlil až k osobním antipatiím, například když Vojtěcha s nadsázkou ocenil, že umí zpívat.

To ale vytočilo například moderátora a prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera. Ten na sociální síti přiznal, že není sice volič ANO, ale Vojtěch, bývalý člen ODS, se podle něj snaží konečně o reformu zdravotnictví a naplnění zákona.

"Pacient platí a vybírá si pojišťovnu. Pojišťovna se musí sakra snažit, aby byl spokojený. Jinak bude pacient platit někomu jinému. Pokud jen trochu možno- bez ovlivňování státem a lobbisty. Tak to má být, ale žádný ministr ani zprava ani zleva se nevzdal socialismu v medicíně a možnosti "si hrát s miliardami"," uvedl na sociální síti.

Podle něj je to z části tím, že ministr je po dlouhé době nelékař. "Je až trochu trapné ministrovi podstrkovat, že umí zpívat. Ale vůbec nechápu, jak může pravicová strana bojovat za řešení zdravotnictví státem- to jde jen za cenu vyšších daní a méně svobody (tuhle kritiku bych bral od ČSSD a od odborů)," dodal.

Vojtěch tak Šmuclerovi přijde jako člen z ODS Václava Klause staršího. Ocenil, že pojišťovenský systém zavedla už ODS a Vojtěch ho konečně uvádí v život.

O poznání ostřejší byl bývalý novinář a mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Ten udělil jasné hodnocení Otázkám Václava Moravce: "Všichni tři za pět."

"Šéf ODS Fiala ukázal, že je na tom úplně stejně jako Babiš, tedy že zdravotnictví zbla nerozumí. Akorát přitom velmi ubohým napadáním nepřítomného ministra ztratil profesorskou noblesu. Který mamlas připravoval panu Fialovi podklady? ODS v minulosti zdobil promyšlený program pro zdravotnictví," zlobí se.

Dodal, že model ODS nemá ke zdravotnictví nikde ani čárku, ale zato padlo několik "strašlivých" nápadů, jako je úhradový zákon. Ty ale prý popírají vše, co dosud ODS programově hájila.

"Pan Fiala měl štěstí, že tomu fakt Babiš nerozumí, jinak si dnes profesora mohl namazat na chleba. A moderátor - jaksi neumí rozlišit podstatné od nepodstatného, což mě u Václava Moravce, kterého jinak ctím jako mistra moderace, mrzí, Například točit se na jednotkách miliónů korun závazků u instituce s několika miliardami obratu je hluboké neporozumění problému, stejně jako mávat půl roku starou tabulkou (protože právě závazky se rychle mění v čase)," dodal.

Problémem podle něj je asi třetina fakultních nemocnic, dvě třetiny jsou ekonomicky v pořádku. Největší sluhy má dle jeho výčtu "Bulovka, FN Anna, VFN, dále pak i FN Brno, Vihohrady..." A jak doplnil, příčiny jsou dlouhodobé, historické a manažerské.

"Sorry jako, za tohle ale Babišák, ani Adam Vojtěch nemůžou, na tomhle se točit (pane profesore) znamená kálet si do vlastního hnízda," naštval se Cikrt.

Loading...
Vstupte do diskuze (23)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kryptovirus dál paralyzuje nemocnici v Benešově, lékaři zvládnou jen běžné…

12.12.2019 09:53 Aktualizováno Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují…

Skončí exředitel IZIP ve vězení? Žalobce žádá nepodmíněný trest

10.12.2019 15:33 Státní zástupce dnes navrhl soudu, aby poslal někdejšího ředitele společnosti IZIP Jiřího Paška a…

Polovina českých pacientů nedodržuje předepsanou léčbu

07.12.2019 15:24 Polovina diabetiků a pacientů s vysokých cholesterolem nebo krevním tlakem přiznala, že nedodržuje…

Velké změny pro pacienty. Co bude od roku 2020 jinak?

05.12.2019 17:21 Aktualizováno Od začátku roku 2020 bude pacientům hrazeno 90 procent ceny lékařem předepsaného léčebného konopí.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama