ECDC varuje: Zmírnění restrikcí před Vánoci je riziko, státy nesmí podlehnout "pandemické únavě"

Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) varovalo před zmírněním opatření proti covidu-19 před vánočními svátky. Uvolnění na začátku prosince bude podle něj znamenat nárůst hospitalizací ještě před Vánoci. Země podle něj nemají podléhat "pandemické únavě". Dokument ECDC na svém webu publikoval Státní zdravotní ústav.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Česká republika zmírnila přijatá opatření 3. prosince, otevřely se služby, obchody a restaurace. Od středy ale nařízení týkající se restaurací zase mírně zpřísnila. Německo naopak oznámilo zpřísnění.

Centrum uvádí, že v Evropě díky opatřením přijatým v některých zemích koncem října poklesl počet nových případů za 14 dní i pozitivita týdenních testů. Jde o mezinárodně srovnávané parametry, se kterými kalkuluje také český protiepidemický systém PES. "Ve srovnání s nízkou úrovní pozorovanou v létě přenos SARS-CoV-2 přesto zůstává vysoký," upozornilo ECDC.

Svátky před koncem roku se podle něj tradičně vyznačují zvýšeným nakupováním, cestováním, shromažďováním a oslavami, které představují pro přenos viru riziko. "Přitěžujícím faktorem jsou zprávy o existenci takzvané 'pandemické únavy', kdy právě v tomto období jsou někteří lidé demotivováni k dodržování doporučených ochranných opatření," napsalo centrum.

Zrušení protiepidemických opatření příliš brzy by podle ECDC vedlo k nárůstu počtu případů i počtu hospitalizací. Zvláště varuje před tím, aby bylo zmírnění náhlé. Předpovídá, že zrušení opatření zavedených v říjnu a listopadu od 7. prosince bude znamenat víc nakažených v nemocnicích už před 24. prosincem. Zrušení 21. prosince pak povede k nárůstu v prvním lednovém týdnu.

"V současné epidemiologické situaci platí, že čím dříve jsou opatření zrušena, tím větší a rychlejší je výsledný nárůst počtu případů, hospitalizací a úmrtí, což způsobuje další tlak na systémy zdravotní péče," sdělilo. Riziko pro obecnou populaci označuje jako vysoké, pro zranitelné skupiny obyvatel jako velmi vysoké.

Vlády by se podle něj měly zaměřit na řešení "pandemické únavy". Z opatření apeluje zejména na hygienu rukou, zakrývání dýchacích cest, dostatečné větrání a dodržování větší fyzické vzdálenosti.

Doporučuje také zrušit společenské akce nebo omezit délku jejich trvání či počet účastníků. Má být posíleno testování a kapacity pro sledování kontaktů i za předpokladu, že by případů náhle přibylo. S nárůstem případů mají počítat i kapacity zdravotní péče.

ECDC mimo jiné poskytuje v EU údaje ze systému dozoru a vědecké poradenství ohledně 52 přenosných onemocnění, jejichž výskyt podléhá nahlašování. Dále má za úkol šířit informace o propuknutí případných epidemií a zdravotních hrozbách.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropa zpřísňuje opatření. Česko zvažuje omezení vycházení, Německo…

28.01.2021 15:35 Návrhy ministerstev zdravotnictví, vnitra a průmyslu, jak zpřísnit stávající opatření proti šíření…

Česko objednalo stříkačky a jehly hlavně ze Slovenska, tvrdí Babiš

28.01.2021 15:08 Česko si objednalo stříkačky a jehly na očkování proti koronaviru prostřednictvím Správy státních…

ONLINE: Reprodukční číslo dál roste, opatření se asi zpřísní

28.01.2021 11:14 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES je dnes třetí den po sobě na 68 bodech ze sta. Zůstává tak už…

Blatného resort objednal miliony stříkaček z Číny. Jsou bolestivější a…

28.01.2021 09:51 Ministerstvo zdravotnictví od čínského výrobce objednalo téměř dva miliony stříkaček s pevnou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama