Covid je opět na vzestupu, obávají se lékaři. Bez dat střílí naslepo, země je ale nemají

Přenos koronaviru se za poslední týdny napříč Evropou zvýšil. Většina zemí neposkytuje úplné údaje o viru a odborníci neznají přesnou situaci s jeho přenosem. Informoval o tom server Politico s odvoláním na Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemoci (ECDC).

U onemocnění covid-19 neexistují ani přesné údaje o hospitalizaci. „Pouze třetina zemí uvedla údaje o hospitalizacích nebo jednotkách intenzivní péče a přibližně polovina uvedla údaje o úmrtích na covid-19,“ uvádí ECDC.

Podle generálního ředitele Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse přibývá hospitalizací na jednotkách intenzivní péče. Podle Politica ale WHO „střílí naslepo“, protože méně než čtvrtina zemí hlásí organizace úmrtí a pouze dvacítka z nich poskytuje informace o hospitalizacích.

ECDC informovala o „sporadických záchytech“ mutace viru Omicron v Evropské unii a Evropském hospodářském prostoru. Panují podezření o další mutaci této varianty. „B.2.86 je vysoce odlišný od v současnosti cirkulujících kmenů SARS-CoV-2, což vyvolává obavy ze zvýšeného počtu opakovaných infekcí, pokud by v EU nebo EHP překonal stávající varianty,“ varuje ECDC.

WHO tuto variantu „pečlivě sleduje, aby posoudila její přenosnost a potenciální dopad“. Mezitím společnost Moderna, která vyvinula vakcínu proti koronaviru, uvedla, že vytvořila 8,7násobné zvýšení neutralizačních protilátek proti variantě B.2.86.

„Myslíme si, že tuto zprávu budou chtít lidé slyšet, až se budou připravovat na podzimní očkování,“ přiblížila vedoucí oddělení infekčních nemocí z Moderny Jacqueline Millerová.

Společnost Pfizer pak uvedla, že vylepšené očkování prokázalo neutralizační aktivitu proti této variantě viru u laboratorních myší.

Server Politico zdůraznil, že informace přicházejí v době, kdy na severní polokouli postupně začíná podzim a blíží se zima. Pro viry je vzhledem ke křehčí imunitě a chladnému počasí jednodušší se šířit a covid-19 tak znovu může nabrat na síle. Analytici však předpokládají, že případná epidemie bude „méně závažná než v předchozím roce“.

Související

Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.
Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) WHO (Světová zdravotnická organizace)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump a Putin dokončili telefonát. Rusko přestane útočit na energetickou infrastrukturu

Telefonický rozhovor mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem skončil po zhruba 90 minutách, oznámili podle informací BBC představitelé Bílého domu. Bílý dům a Kreml následně zveřejnily podrobnosti telefonátu. Oba lídři diskutovali o současné situaci na Ukrajině a shodli se na potřebě dosažení trvalého míru.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Trumpova hrozba mění německou politiku. Merz ruší léta zavedené pořádky

Budoucí německý kancléř Friedrich Merz se rozhodl k radikální změně hospodářské strategie země. Po letech přísné rozpočtové kázně přichází s plánem, který by mohl uvolnit až bilion eur na obranu a infrastrukturu. Hlavním důvodem je zhoršující se transatlantická spolupráce a obavy z politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa, tvrdí Politico.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

Panamský průplav

Trumpův plán získat kontrolu nad Panamským průplavem se výrazně zkomplikoval

Plán Donalda Trumpa získat kontrolu nad přístavy v Panamském průplavu se setkal s tvrdým odporem z Pekingu a Hongkongu. V úterý čínští a hongkongští představitelé vystoupili proti návrhu prodat přístavy americké investiční skupině vedené společností BlackRock. Následkem toho prudce klesly akcie hongkongského konglomerátu CK Hutchison, který přístavy vlastní.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Petr Fiala

Svět se nezměnil, Evropu destabilizuje migrace, prohlásil Fiala

Předseda vlády Petr Fiala v úterý 18. března vystoupil na 12. ročníku konference Naše bezpečnost není samozřejmost, která se konala v Míčovně Pražského hradu. Ve svém projevu zdůraznil nutnost posilování obrany, ochrany vnitřní bezpečnosti a ekonomické stability České republiky.

před 9 hodinami

Gökhan Bacik

Bacik pro EZ promluvil o obnoveném konfliktu v Gaze. Bylo logické takový vývoj očekávat, míní

Izraelské nálety v noci na úterý zasáhly Pásmo Gazy a připravily o život stovky lidí. Podle Gokhana Bacika, experta na blízkovýchodní politiku z olomoucké Univerzity Palackého, bylo možné eskalaci očekávat, příměří s Hamásem totiž umožňuje Izraeli jednostranné akce. Mezitím USA útočí na Husíje v Jemenu, ale podle Bacika je bez širší strategie konflikt neukončitelný.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Donald Trump

Jak Trump mění Evropu? EU čelí zásadnímu přehodnocení bezpečnostní politiky

Evropská unie čelí zásadnímu přehodnocení své bezpečnostní politiky, a to především v důsledku nového přístupu prezidenta Donalda Trumpa a neustálé hrozby ze strany Ruska. V této souvislosti roste podle serveru Politico podpora společného zadlužení, které by mohlo sloužit k financování zbrojních investic. Tento krok má potenciál přiblížit EU k dlouhodobému cíli větší politické a fiskální integrace.

před 13 hodinami

Nemocnice v Pásmu Gazy čelí přetížení. Zranění umírají, většinu tvoří děti, v šoku jsou i Izraelci

Nemocnice v Pásmu Gazy čelí naprostému přetížení a zoufalému nedostatku lékařského vybavení a zásob, uvedl ředitel největší nemocnice v oblasti. Podle Muhammada Abú Salmíji z nemocnice Al-Šifá v Gaze jsou všechna oddělení přeplněná a mnoho zraněných umírá bez možnosti ošetření.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy