Finanční injekce pro české zdravotnictví. 420 milionů půjde z fondů EHP a Norska

České zdravotnictví dostane v příštích letech 420 milionů korun z Fondů Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska. Půjdou na zlepšení duševního zdraví dětí, lepší prevenci onemocnění a na posílení role pacientů. Informace dnes zazněly na zahajovací konferenci programu Zdraví. Z evropských fondů šlo v minulých letech téměř 3,5 miliardy korun na zahájení reformy psychiatrie.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Zdravotnictví
doporučujeme

Prvním cílem programu Zdraví je větší podpora duševního zdraví a pohody dětí. Jde o pokračování reformy psychiatrické péče dosud zaměřené hlavně na dospělé pacienty. "Peníze půjdou na zlepšení dovedností rodičů s cílem prevence a rozpoznání duševního onemocnění dětí, zavedení nebo zdokonalení metod a programů v oblasti péče, vzdělávání zdravotníků, učitelů a dalších pečovatelů, ale i dětí samotných," popsal Petr Čermák z ministerstva zdravotnictví. Peníze půjdou také na informační a osvětové kampaně.

Druhým cílem je podpora prevence a včasného rozpoznávání příčin onemocnění, zaměří se také na správné užívání antibiotik. Státní zdravotní ústav zahájil projekt prevence přenosných a nepřenosných nemocí včetně zdravějšího životního stylu v sociálně vyloučených lokalitách, v dalším se zaměří na zastavení růstu spotřeby antibiotik. Třetí velký projekt se bude týkat demencí a zejména Alzheimerovy choroby. Vzniknou centra specializovaná na jejich léčbu, podporu mohou získat i neziskové organizace, které s pacienty pracují. Zaměřený bude i na praktické lékaře, kteří by se měli učit lépe rozpoznávat příznaky.

Peníze budou vyčleněny rovněž na posílení role pacientů a postavení jejich organizací. Vzniknout by měl takzvaný Pacientský HUB, který by posílil roli pacientů a pomohl profesionalizovat jejich organizace. Navazovat bude výzva pro jejich malé projekty.

"Norské fondy jsou jedním ze stabilních a velmi důležitých článků financování rozvoje zdravotní péče v České republice. Díky nim bylo v minulých letech úspěšně nastartováno velké množství projektů zaměřených především na zlepšení péče o duševní zdraví nebo na zlepšení péče o děti," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Veřejné zdraví je od počátku fungování Fondů EHP a Norska prioritou. "V České republice bylo za 15 let fungování těchto fondů podpořeno množství projektů zaměřených na zlepšení veřejného zdraví, mnoho z nich ve spolupráci s norskými institucemi," sdělila náměstkyně norského ministra zdravotnictví Anne Grethe Erlandsenová.

První výzvy v programu Zdraví budou vypsány ještě v letošním roce. Podrobnosti o fondech a programu Zdraví najdou případní žadatelé o granty na jejich webu.

Prostřednictvím Fondů EHP a Norska přispívají Island, Lichtenštejnsko a Norsko ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v EHP a k posilování spolupráce s 15 evropskými státy. Příjemci finanční podpory jsou země střední, východní a jižní Evropy.

Česká republika je příjemcem od roku 2004, kdy vstoupila do EU, a tím také do EHP. V prvním a druhém programovém období přišlo do Česka asi šest miliard korun. Aktuálně je ČR pátým největším příjemcem, po Polsku, Rumunsku, Maďarsku a Bulharsku.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kolaps zdravotnictví odvrácen? Odbory jednaly s Vojtěchem, zde jsou závěry

18.10.2019 15:05 Aktualizováno Peníze z veřejného zdravotního pojištění by podle organizací sdružených do Krizového štábu - 9…

V ČR je závadný lék na roztroušenou sklerózu, ústav stahuje šarže

17.10.2019 18:36 Společnost Biogen stahuje od pacientů v Česku dvě šarže přípravku Avonex, který je určen k léčbě…

Osud Nemocnice na Bulovce? Babiš předložil návrh, rýpl si do vedení Prahy

16.10.2019 17:40 Aktualizováno Praha by měla podle premiéra Andreje Babiše (ANO) převést své budovy v Nemocnici Na Bulovce na stát…

Virus chřipky mutuje. Bez očkování hrozí i smrt, apelují lékaři na Čechy

14.10.2019 18:15 Chřipkou každý rok onemocní až deset procent dospělých a až pětina dětí. Asi 80 procent je z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama