Jako polní nemocnice budou sloužit dvě haly areálu v Letňanech, vláda rozhodne v pátek

Pro polní nemocnici budou na výstavišti PVA Expo Praha v Letňanech využity dvě haly ze sedmi, které tam jsou. Veletržní areály se k těmto účelům využívají i v zahraničí. Celková plocha letňanského výstaviště činí 35.000 metrů čtverečních, v případě potřeby by mohla poskytnout prostor pro několik tisíc lůžek.

Vláda ČR

Novinářům to dnes v Letňanech řekl Tomáš Kotrč, generální ředitel společnosti ABF, která letňanský areál provozuje.

Polní nemocnici bude armáda budovat v hale II a III, které jsou v areálu nejmodernější. Dělí je vstupní hala, kde při konání veletrhů funguje kavárna a restaurace, v prvním patře je konferenční prostor.

Veletržní areál v Letňanech je podle Kotrče pro tyto účely vhodný. Haly jsou dobře zasíťovány, je v nich dostatečná kapacita energetické sítě, řekl. Připomněl, že areál představitelům vlády společnost ABF nabízela k využití už na jaře při první vlně pandemie. Tentokrát však firmu oslovila ministerstva.

V Letňanech se dnes odpoledne uskutečnila koordinační schůzka zástupců ministerstva obrany a zdravotnictví. Kotrč uvedl, že teprve následně se dozví detaily celé akce. Zatím podle něj není jasné, zda vláda například bude platit za využití areálu pronájem a v jaké výši.

O polní nemocnici rozhodne vláda v pátek

Zařízení má pojmout až 500 lůžek a vznikne kvůli rostoucímu počtu pacientů s covidem-19 a nedostatku lůžek ve standardních nemocnicích. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) dnes novinářům řekl, že armáda poskytne 100 lůžek, zbytek bude ze Správy státních hmotných rezerv (SSHR). Armáda je schopná nemocnici vybudovat do deseti dnů od vydání nařízení vlády. Vzhledem k velikosti nemocnice v ní bude muset vedle vojenského být i civilní personál.

Kabinet by měl nařízení schválit na svém mimořádném pátečním zasedání, kde se bude zabývat také materiály, které řeší ekonomické dopady koronavirové epidemie a souvisejících opatření. "Na základě nařízení armáda rozvine infrastrukturu polní nemocnice v areálu výstaviště PVA EXPO Praha Letňany, a tím vybuduje záložní zdravotnické zařízení s kapacitou 500 lůžek, které bude v režimu pohotovosti," uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo obrany.

Metnar řekl, že armáda poskytne materiál i personál. "Bude muset být doplněn o zdravotníky a mediky z civilu. Naši doktoři a sestry totiž dnes již naplno slouží ve vojenských a civilních nemocnicích, naše kapacity nejsou bezbřehé," vysvětlil. Armáda nevyužité zdravotníky nemá. Podle velitele velitelství pro operace Josefa Kopeckého je koordinace personálu plně v kompetenci ministerstva zdravotnictví, armáda je schopná obsloužit svých 100 lůžek.

Armáda může poskytnout deset plně automatizovaných stanic, jednotky intenzivní péče, rentgen, CT a laboratoř, řekl Metnar. "Převoz se uskuteční z vojenských stanic z Hradce Králové a Bystřice pod Hostýnem," uvedl. Stát podle Metnara nemá problém dodat ventilační jednotku ke každému lůžku. Konkrétní informace o tom, kolik lidí bude potřeba na provoz a ostrahu nemocnice, budou jasné, až na výstavišti skončí svou práci vojenští plánovači. Kteří pacienti budou v Letňanech, rozhodne ministerstvo zdravotnictví.

Aktivace Centra biologické ochrany Těchonín podle Metnara není vhodná, protože areál v Letňanech bude mít větší kapacitu. "I do Těchonína bychom museli stahovat personál z vojenských a civilních nemocnic. Je lepší to vybudovat s větší kapacitou jinde, další aspekt je lokace z hlediska transportu," řekl.

Kromě armádního materiálu použije stát i zásoby SSHR. Její předseda Pavel Švagr dnes uvedl, že správa má 2500 lůžek a je připravena k jejich rychlému vyskladnění a dovozu na místo určení. Vojenští plánovači budou ode dneška vyhodnocovat stav infrastruktury a rozhodnou, jaké vybavení je nutné doplnit. Nemocnici umístí do prostor tamních pavilonů. Využity mají být dvě haly ze sedmi, řekl dnes novinářům Tomáš Kotrč, ředitel společnosti ABF, která v Letňanech pořádá veletrhy.

Kapacita polních nemocnic je nastavena na 100 lůžek. Protože nemocniční zařízení v Letňanech bude kapacitně větší, armádní plánovači nyní podle armády začnou stahovat potřebný materiál, jako třeba kabely či mobilní toalety, i z jiných pracovišť. Poté začnou plánovat se SSHR další potřeby. Zda už v sobotu na místo přijedou automobily s vybavením, není podle zástupců armády jasné.

Personál pardubické nemocnice fatálně selhal, tvrdí matka chlapce po…

21.09.2021 14:29 Aktualizováno Mnoha chyb se podle matky chlapce, jenž zůstal po operaci mandlí v Pardubické nemocnici před čtyřmi…

Příznaky chřipky a covidu jsou podobné, připomíná lékař. Test je nutný

21.09.2021 12:38 Příznaky chřipky a covidu-19 jsou špatně rozeznatelné, pacienty s nemocemi dýchacích cest proto…

Česko eviduje za pondělí téměř 500 nově nakažených

21.09.2021 08:37 Laboratoře v Česku potvrdily v pondělí 489 nových případů koronaviru, což je prakticky stejně jako…

V Česku se nedaří snížit počet nových případů rakoviny dělohy

20.09.2021 17:19 V Česku neklesá počet nových případů rakoviny dělohy, ročně lékaři tento typ rakoviny odhalí u 1900…

Ordinace se po covidu plní vážněji nemocnými, kteří odkládali vyšetření

20.09.2021 16:53 Ordinace ambulantních specialistů plní po koronavirové pandemii pacienti ve vážnějším stavu, kteří…

V Česku začalo očkování třetími dávkami

20.09.2021 15:04 Aktualizováno Zdravotníci v nemocnicích začali očkovat třetími dávkami vakcíny proti covidu-19 lidi, kteří už…

Pomahač: V Česku je kvalitní a dostupná péče, v USA lidé na lékaře často…

20.09.2021 14:53 V České republice je velmi kvalitní a dostupná zdravotní péče, což lidé někdy ne úplně doceňují.…

Mezi seniory je o třetí dávku očkování zájem

20.09.2021 13:33 Mezi seniory v pobytových zařízeních sociální péče v Praze je o očkování třetí dávkou vakcíny proti…

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

20.09.2021 12:15 Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než…

Počet nakažených roste. V neděli přibylo přes 180 případů

20.09.2021 10:51 Aktualizováno Laboratoře v Česku během neděle prokázaly 182 případů koronaviru, to je o 46 víc než před týdnem. V…

Související:

Právě se děje

reklama