K očkování se od 1. března budou moci hlásit lidé starší 70 let

Od 1. března se budou moci k očkování proti koronaviru hlásit přes rezervační systém na webu lidé starší 70 let. Premiér Andrej Babiš (ANO) už dříve avizoval, že se od začátku příštího měsíce spustí registrace pro další věkovou skupinu. Informaci, na kterou upozornila dnes Česká televize, potvrdila ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

Zdravotní stav v pořadí pro očkování podle ní roli hrát nebude. Původně měli přednost dostávat lidé s vybranými vážnými nemocemi před zdravými vrstevníky. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) se uvažuje i o tom, že by přednostně byli k očkování zařazeni i učitelé.

"Vycházíme z toho, že jsme se všichni shodli na tom, že děti jsou prioritou, aby se mohly vracet do škol," uvedl po jednání vlády ministr Blatný. První dávkou bude moci být v březnu očkováno 500.000 lidí. Podle harmonogramu dodávek vydaného na začátku ledna mělo být k dispozici 900.000 dávek vakcíny. Asi 400.000 měla dodat firma AstraZeneca, stejnou část Pfizer/BioNTech a asi 80.000 firma Moderna.

"Dá se předpokládat, že do konce března budou proočkováni všichni senioři nad 80 let a část o něco mladší populace," dodal Blatný. Do konce léta by podle něj mělo dorazit 16 milionů objednaných dávek. Pokud budou nasmlouvané dodávky dodrženy, mělo by se podle něj podařit proočkovat požadovaných 70 procent populace.

K nabídnutým dodávkám vakcíny navíc od AstraZeneca nad rámec evropských smluv ministr řekl, že resort zkoumá, jestli by to nebylo v rozporu se smlouvami s EU. "Pravděpodobně je to jakési zjišťování zájmu u jednotlivých členských států," dodal. Podle něj by pak mohla vakcína dorazit ve druhé části letošního roku.

Dosud se očkovali přímo v nemocnicích zdravotníci a obyvatelé domovů pro seniory a dalších pobytových zařízení sociální péče. Od poloviny ledna se do rezervačního systému mohou hlásit také senioři nad 80 let. Zájem jich zatím projevila zhruba polovina. Vakcínu dostalo asi 100.000 z nich. Celkem bylo podáno 450.000 dávek, 163.000 lidí dostalo obě potřebné vakcíny.

Vakcinační strategie dělí lidi do tří skupin podle pořadí nároku na očkování. V první skupině je asi 838.000 lidí, hlavně senioři nad 80 let a zdravotníci. Původně se mělo jejich očkování stihnout za leden a únor, kvůli celoevropskému zpomalení dodávek se ale očkování zpozdilo. Do poloviny února dostalo dvě dávky 163.000 lidí, na druhou zatím čeká 287.000 dalších.

Původně ministerstvo zdravotnictví avizovalo, že s očkováním druhé přednostní skupiny se začne po naočkování 70 procent té předcházející. Ve druhé skupině je více než 3,4 milionu lidí. Kromě seniorů, z nichž starší 70 let se budou moci k očkování přihlásit od začátku března, mezi nimi měli být také někteří pacienti s chronickými nemocemi a vybrané profese jako policisté, hasiči nebo učitelé. Někteří z nich ale už z rozhodnutí krajů očkovaní byli a jedná se i o upřednostnění učitelů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda omezí pohyb osob, uzavírá školy a některé obchody

26.02.2021 22:43 Aktualizováno Vláda v návaznosti na nově vyhlášený nouzový stav zavádí od pondělí 1. března přísnější opatření…

Nakažených bude i 20 000 denně. Ve hře jsou tvrdá opatření, na nákup jen s…

26.02.2021 22:08 Aktualizováno Počet nakažených koronavirem i po zavedení přísnějších opatření podle ministra zdravotnictví Jana…

Omezení pohybu či uzavření škol. Vláda oznámila nová opatření

26.02.2021 22:03 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Jan Blatný dnes ve Sněmovně představil návrhy nových opatření. Mezi ně spadá…

Do Prahy dorazily první tisíce dávek vakcíny Moderna

26.02.2021 21:26 Aktualizováno Do Prahy dnes dorazilo prvních 5200 dávek vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna, která zatím do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama