Kraje povolaly do nemocnic 800 mediků, 2100 nastoupilo dobrovolně

Kraje povolaly do nemocnic, kde chybí personál kvůli covidu-19, dosud téměř 800 mediků. Dalších více než 2100 studentů medicíny z osmi lékařských fakult do zdravotnických zařízení nastoupilo dobrovolně. Vyplývá to z informací jednotlivých lékařských fakult.

Ilustrační foto
doporučujeme

Někteří studenti pomáhají už od jara, řekl ČTK děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar. Kromě mediků se do pomoci dobrovolně i podle pracovní povinnosti dané krizovým zákonem zapojují také studenti ošetřovatelství nebo sociální práce.

Aktuálně nakažených covidem-19 je podle posledních dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) ze čtvrtka tohoto týdne u 13.807 pracovníků ve zdravotnictví, z toho 2351 bylo lékařů a 6613 zdravotních sester. Před měsícem bylo nakažených zdravotnických pracovníků v Česku zhruba pětina. Podle statistik ÚZIS je v Česku kolem 50.000 lékařů a přibližně 80.000 zdravotních sester. Kromě nemocnic pracují také v následné péči, soukromých ambulancích nebo zařízeních sociální péče.

Koordinátor intenzivní lůžkové péče Vladimír Černý opakovaně upozorňuje na to, že právě chybějící personál, nikoliv volná lůžka nebo přístroje, limituje v současné době nejvíc kapacity nemocnic. V nemocnicích je téměř 8300 pacientů s covidem-19 a více než 1100 z nich je ve vážném stavu vyžadujícím intenzivní péči.

Studenti medicíny se mohou do práce v nemocnicích podle zákona zapojit jen jako ošetřovatelé. Většina ve třetím ročníku složí zkoušku z ošetřovatelství, formálně pak mají stejné kompetence až do zakončení studia, přestože by mohli vykonávat odbornější práci.

"Pověřovat studenty činnostmi, které jim formálně nepřísluší, vytváří riziko pro studenty, to zařízení i pacienty," uvedl ve středu na jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví proděkan 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze David Marx. Podle něj je třeba, aby byly kompetence studentů vyšších ročníků lékařských fakult dál upraveny zákonem.

Marx dlouhodobě upozorňuje na nejednotnou metodiku povinného nástupu studentů medicíny do nemocnic, kterou nařídila vláda. Kritizuje také to, že krizový zákon, podle nějž je pracovní povinnost nařizována, není pro zdravotníky vhodný. Neřeší například odpovědnost zdravotnických zařízení na osoby, které nejsou jejich zaměstnanci.

"Uvědomuji si, že to není dořešeno formálně a je legitimní otázkou, jestli je vhodné používat studenty posledních ročníků lékařských fakult na takovou práci," řekl k tomu poslancům ve středu ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Poslanci Pirátů a STAN ve sněmovně předložili ve sněmovně zákon, který by pravidla pracovní pomoci ve zdravotnických zařízeních za koronavirové krize upravil. Předloha mimo jiné předpokládá, že hlásit by se mohli pouze bezúhonní lidé a pracovali by v obecném zájmu na základě dohod o pracovní pomoci. Dostávali by peněžitou náhradu, jejíž výši by určovala nařízením vláda. Nyní může pracovní povinnost nařídit hejtman jen v době nouzového stavu, předloha počítá s tím, že by byla možná i bez něj.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Firma žaluje vládu kvůli výrobě vakcíny proti obrně, argumentuje i…

24.11.2020 14:18 Aktualizováno Skupina Praha Vaccines napadla u soudu rozhodnutí, kterým vláda znemožnila, aby se v závodě firmy v…

Systém PES: Hodnocení po krajích bude možné až při stupních 1 a 2, uvedlo…

24.11.2020 14:15 Hodnocení epidemiologické situace jednotlivě v krajích bude podle protiepidemického systému (PES)…

Prymula bude brát nadstandardní plat. Dosáhne téměř na poslance

24.11.2020 10:20 Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, který nastoupil jako poradce premiéra Andreje Babiše na…

Přibylo 4377 případů koronaviru, Česko zůstává ve 3. stupni rizika

24.11.2020 07:44 V pondělí přibylo v Česku 4377 potvrzených případů nákazy koronavirem, zhruba o tisíc méně než před…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama