Létající zdravotnické týmy v Praze dosud navštívily 31 zařízení

Tři takzvané létající zdravotnické týmy poskytly dosud pomoc se zdravotnickou péčí ve 31 pražských domovech pro seniory a lidi s postižením. ČTK to řekl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Přidejte svůj názor

Záchranná služba
doporučujeme

Službu od pondělí 4. května zajišťují Městská poliklinika Praha, pražská Zdravotnická záchranná služba a studenti 3. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy. V budoucnu by se létající zdravotnické týmy mohly přeměnit na mobilní týmy lékařské pohotovostní služby.

"Létající krizové týmy fungují ve složení lékař, tři medici a všeobecná zdravotní sestra. Distančně pak ještě psycholog a ambulantní specialisté Městské polikliniky a specialista geriatr," uvedl Hofman. Doplnil, že tři funkční týmy nyní tvoří dva praktičtí lékaři, dvě zdravotní sestry a devět mediků. Zdravotnické služby tyto týmy poskytují klientům pobytových zařízení sociálních služeb v pracovní dny od 8 do 16 hodin.

Aktuálně je podle Hofmana cílem létajících zdravotnických týmů zmapování situace v pobytových zařízeních, a to pro případ pohotovosti při vzniku krizové situace. Zdravotníci tedy mapují vybavenost pražských sociálních zařízeních osobními ochrannými pomůckami, kontrolují jejich správné používání personálem a klienty pobytových zařízení či řeší psychickou situaci zaměstnanců a klientů v zařízeních.

Podle mluvčí Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy Jany Poštové je možné, že v budoucnu budou létající krizové týmy přeměněny na mobilní týmy lékařské pohotovostní služby. "Počet seniorů bude v Praze narůstat a momentálně chybí služba, která by navazovala na dřívější lékařskou službu první pomoci. Tedy lékaře, který vyjíždí k pacientům v neakutních zdravotních stavech a stanovuje postup léčby či medikaci přímo na místě, aniž by bylo nutné transportovat pacienta do nemocnice. Budeme se snažit, aby se tyto týmy „přerodily“ v obdobu této užitečné služby," uvedla Poštová.

Podle Hofmana vizi přeměny létajícího krizového týmu na mobilní týmy lékařské pohotovostní služby už řeší zástupci Zdravotnické záchranné služby hlavního města a magistrátního odboru zdravotnictví.

Projekt létajících zdravotnických týmů vznikl mimo jiné jako reakce na nákazu covidem-19 v městském domově seniorů na Chodově a v soukromém zařízení v Michli. Již dříve to uvedla radní Milena Johnová (Praha Sobě).

Fungování takzvaných létajících týmů bude nově zapracováno i do aktualizovaného pandemického plánu hlavního města. Pražský magistrát na základě zkušeností s pandemií nemoci covid-19 dále nastaví podmínky pro provoz odběrných míst a zlepší distribuci ochranných prostředků. Praha na boj s pandemií vyčlenila 983 milionů korun. Z celkové částky zatím vyčerpala asi 721 milionů korun.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Narození dítěte musíte ohlásit pojišťovně. STAN to chce změnit, vláda je…

31.05.2020 10:28 Návrh poslanců STAN, podle kterého by narození dítěte oznamoval zdravotní pojišťovně matriční úřad…

Koronavirus v Česku: Za sobotu přibylo 34 nakažených, málo se testovalo

31.05.2020 09:38 Za sobotu přibylo v Česku 34 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je nejméně za posledních…

Vojtěch v Jáchymově: Lázním pomůžou vyšší platby od pojišťoven a otevření…

30.05.2020 14:56 Aktualizováno Českému lázeňství, které se kvůli opatřením proti šíření koronaviru, na jaře prakticky zastavilo,…

IKEM čeká velká rekonstrukce. Rozšíří se energocentrum a postaví nové…

30.05.2020 12:44 Stavbě nových pavilonů v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) za miliardu korun bude…

Související:

Právě se děje

Další zprávy