Lidé mají chodit do práce a sedět doma, tvrdí Kubek. Promořování podle Prymuly zabere roky

Roman Prymula, náměstek ministerstva zdravotnictví, uvedl, že aby lidé mohli být chráněni před onemocněním COVID-19, musí se populace přirozeně promořit. Nyní ale bere svá slova zpět.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Roman Prymula
doporučujeme

Hostem speciálu Radiožurnálu byl i prezident České lékařské komory Milan Kubek, který nedokázal skrýt svá rozhořčení před naivitou státu a obyvatelstva. „Lidé by měli prostě chodit do práce a potom pokud možno sedět doma na zadku,“ myslí si Kubek, který upozornil, že řízené promořování již probíhá, díky zmírnění ochranných opatření.

V současné době nevíme, kolik lidí musí onemocnění COVID-19 prodělat, aby vznikla kolektivní imunita. Podle Prymuly to ale zabere až několik let a postupné zmírnění ochranných opatření je třeba dokumentovat.

Prymula v rozhovoru také uvedl, že není možné ochranná opatření uvolnit najednou. Rozestupy mezi uvolňováním by měly být 7 až 10 dní z důvodu zkoumání, jak rychle se virus bude šířit za předpokladu, že lidé budou využívat inteligentní karanténu.

Kubek také poukazuje na to, že vláda vytváří v lidech iluze, které jsou velkým rizikem, protože populace nabývá dojmu, že vítězíme nad koronavirem. „Jedna z iluzí je, že ochráníme staré a nemocné. O ně se ale musí starat mladí, kteří když se nakazí, tak nakazí pravděpodobně i ty staré a nemocné,“ varuje.

„My jsme schopni šlápnout na brzdu ještě dvakrát, ale víc ne. Jsme na hranici tří set nových pacientů denně, zvládali bychom tisíc, ovšem za předpokladu, že nebude docházet k nárůstu,“ sdělil Prymula.

Náměstek kritizuje chování lidí, kteří po zmírnění ochranných opatření přestali být opatrní a jejich chování povede k novým případům nakažených COVID-19. „Řada osob tady nabyla dojmu, že jsme o Velikonocích skončili, a vrhla se do víru standardního života, nemá roušky, popíjí pivo v hloučku,“ připustil Prymula. „Musíme být hrozně moc opatrní,“ dodal Kubek

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poměr nakažených koronavirem k testovaným v sobotu stoupl

07.06.2020 09:55 Poměr nakažených koronavirem k počtu testovaných v sobotu v ČR stoupl na 1,9 procenta. Je to…

Rychlotesty na covid-19 zůstanou lékařům pro testování zájemců

06.06.2020 11:13 Rychlotesty na covid-19, které zjišťují protilátky, zůstanou lékařům pro testování zájemců. Mohou…

Na Dole Darkov začala další část plošného testování zaměstnanců

06.06.2020 10:11 Na Dole Darkov společnosti OKD v Karviné, kde je ohnisko koronaviru, dnes začala další část…

Počet nových případů covidu v Česku v pátek klesl

06.06.2020 09:52 V pátek přibylo v Česku 35 nových případů koronaviru, nejméně od pondělí. Počet testů byl ale…

Související:

Právě se děje

Další zprávy