Lidé se nejvíce nakazí, když se nechrání rouškou. Ty látkové už nestačí, varuje Prymula

Lidé se koronavirem zpravidla nakazí v době, kdy nemají roušku, řekl dnes epidemiolog Roman Prymula. Látkové roušky poskytují podle něj ochranu kolem 80 procent, účinné je přes ně nasadit ještě roušku chirurgickou. Využívání respirátorů vidí jako dobré opatření. Podle přednosty Ústavu biochemie 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Jana Trnky respirátor funguje naplno jen pokud je správně nasazen. Prymula s Trnkou to dnes řekli v diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové na Primě.

Lidé v rouškách cestují MHD v Praze, ilustrační foto
doporučujeme

Mutace koronaviru označil Prymula za mnohem invazivnější. Potřebují výrazně kratší dobu, aby se člověk nakazil, řekl. "Třeba v nemocnicích zdravotnický personál, který se v kontaktu s pacientem nenakazí, pak přijde, dá si kafe, tam si může roušku sundat a tam se zpravidla nakazí. Na tohle dávat pozor," zdůraznil Prymula.

Posunout se z povinnosti nošení běžných roušek na respirátory třídy FFP2 je podle něj cílem epidemiologů, ale stát musí zajistit dostupnost těchto ochranných pomůcek, aby si jejich nákup mohli všichni finančně dovolit. Jako alternativu vidí nošení nano roušek nebo dvou roušek zároveň.

Stále více lidí respirátory, což je pozitivní vývoj, řekl v televizi předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Jejich nošení by zavedl také ve školách. Zdůraznil však, že v kancelářích se mnohdy nepoužívají žádné ochranné prostředky, obdobná situace může být i ve výrobních podnicích. Firmy by podle něj měly mít možnost uplatnit nákup respirátorů jako daňový náklad.

Trnka dále uvedl, že respirátor musí těsně doléhat na obličej. Pokud ho lidé nenosí správně, ochrana je pak podle něj jako u látkové roušky. Šonka doplnil, že důležité je také zacházení. "Jestli je to něco, co si člověk sundá, strčí do kapsy a druhý den použije znova, tak ať je to, co je to, už to nebude fungovat," řekl.

Na respirátory FFP2 a vyšší kategorie platí od 3. února na dva měsíce zrušení daně z přidané hodnoty (DPH). Někteří obchodníci cenu ještě snížili.

Respirátory alespoň FFP2 nebo KN95 jsou nyní v ČR povinné jen pro žáky a instruktory autoškol. Vláda dříve avizovala úvahy o jejich povinném nošení v obchodech nebo veřejné dopravě, zatím je na těchto místech jen doporučuje.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda omezí pohyb osob, uzavírá školy a některé obchody

26.02.2021 22:43 Aktualizováno Vláda v návaznosti na nově vyhlášený nouzový stav zavádí od pondělí 1. března přísnější opatření…

Nakažených bude i 20 000 denně. Ve hře jsou tvrdá opatření, na nákup jen s…

26.02.2021 22:08 Aktualizováno Počet nakažených koronavirem i po zavedení přísnějších opatření podle ministra zdravotnictví Jana…

Omezení pohybu či uzavření škol. Vláda oznámila nová opatření

26.02.2021 22:03 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Jan Blatný dnes ve Sněmovně představil návrhy nových opatření. Mezi ně spadá…

Do Prahy dorazily první tisíce dávek vakcíny Moderna

26.02.2021 21:26 Aktualizováno Do Prahy dnes dorazilo prvních 5200 dávek vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna, která zatím do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama