Ministerstvo zdravotnictví zatím neomezí očkování dvěma vakcínami pro lidi pod 60 let

O reakci na doporučení České vakcinologické společnosti nepodávat očkovací látky od společností AstraZeneca a Johnson & Johnson lidem mladším 60 let ministerstvo zdravotnictví zatím nerozhodlo. V Česku se proti novému koronaviru očkuje čtyřmi druhy látek, a to od firem Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Moderna a Johnson & Johnson.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

"Mohu říct, že očkování je bezpečné v porovnání s tím, co vyvolává nákaza covidem-19. Riziko trombóz, když jím onemocníte, je několikasetnásobně vyšší," řekl ministr. Upozornil také na to, že vyšší riziko trombózy mají ženy užívající antikoncepci nebo kuřáci.

Vakcinologové diskutovali o tom, že věková hranice by mohla být už 50 let jako v některých jiných zemích. Doporučení musí schválit ministerstvo a Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Věkového omezení pro očkování látkami od AstraZeneky a Johnson & Johnson se obávají praktičtí lékaři. Podle nich by to mohlo zkomplikovat vakcinaci v jejich ordinacích, protože látky od jiných výrobců k nim zatím téměř nesměřují. Od tohoto týdne k nim začínají docházet také očkovací látky od firmy Moderna. Dosud bylo v ordinacích podáno asi 500.000 dávek z celkem více než 4,3 milionu aplikovaných v Česku.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku je potvrzeno 27 případů indické a 59 jihoafrické mutace koronaviru

16.06.2021 11:25 Státní zdravotní ústav (SZÚ) potvrdil dosud v Česku 27 případů indické, 59 případů jihoafrické…

Za úterý přibylo více nakažených než v pondělí

16.06.2021 09:25 V úterý přibylo v Česku 213 případů nemoci covid-19, což je zhruba o dvě pětiny méně než před…

Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie na podzim

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie covidu-19. Pravděpodobně na podzim nastane zhoršení,…

Opakování testů na táborech nebude nutné, pokud se účastníci prokáží PCR…

15.06.2021 17:48 Opakované testování na covid-19 na letních táborech nebude povinné za podmínky, že se před odjezdem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama