Ministr Vojtěch nařídil kvůli koronaviru zastavit vydávání víz v Íránu

Česko ode dneška přestává kvůli obavám ze šíření nového typu koronaviru vydávat víza na svém zastupitelském úřadu v íránském Teheránu. Úřadu to uložilo ministerstvo zdravotnictví v mimořádném opatření, které podepsal ministr Adam vojtěch (za ANO). Vojtěch to dnes večer oznámil na twitteru. Vydání opatření avizoval na odpolední tiskové konferenci. Situace s koronavirem není podle ministra v Íránu pod kontrolou.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Adam Vojtěch (ANO)
doporučujeme

"Mají více než 1000 nových pozitivních případů za den. Musíme na to reagovat a chránit ČR před zavlečením koronaviru z této země," napsal ministr na twitteru.

Vydávání víz občanům z Íránu do ČR se zastavuje s okamžitou platností. Ministerstvo zdravotnictví v textu mimořádného opatření zveřejněném na svém webu uvedlo, že v Íránu je zhruba 5000 případů nákazy a je žádoucí omezit odtud cesty "do doby efektivní kontroly epidemie".

Zastupitelský úřad v Teheránu nemá podle mimořádného opatření přijímat žádosti o víza a pobytová oprávnění, nemá o nich vést řízení a rozhodovat. Výjimkou jsou žádosti o krátkodobá schengenská víza rodinných příslušníků občanů České republiky. "Ministerstvu vnitra se ukládá pozastavit rozhodování již probíhajících řízení o udělení pobytových oprávnění podaných na zastupitelském úřadu v Teheránu," píše se také v dokumentu.

V Česku je zatím 21 potvrzených případů nákazy, s výjimkou jednoho všechny souvisejí s Itálií. Jedna nakažená byla v americkém Bostonu. U všech 21 pacientů je průběh nemoci mírný. V jiném mimořádném opatření ministerstvo zdravotnictví nařídilo, aby všichni lidé z Česka, kteří se budou ode dneška vracet z Itálie, zůstali na dva týdny v izolaci. Dnes povinnou karanténu po návratu z Itálie rozšířilo i na cizince, kteří v ČR trvale a přechodně žijí nebo pracují. Omezení se ale nově nevztahuje na řidiče kamionů a zdravotní služby a na piloty.

Stát už dříve s Itálií i dalšími dvěma koronavirem silně zasaženými zeměmi, Čínou a Jižní Koreou, přerušil letecké spojení. Platí také zákaz vývozu dezinfekčních přípravků na ruce a respirátorů s vysokou účinností do zahraničí.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pražské Alzheimer centrum je kvůli covidu v karanténě

29.05.2020 18:51 Dva případy nákazy koronavirem potvrdili lékaři v alzheimer centru v pražských Malešicích. Nemoc…

Podle hygieniků z Brna není kvůli koronaviru třeba panikařit

29.05.2020 18:21 Díky včasným protiepidemickým opatřením se podařilo v České republice zamezit nekontrolovanému…

Ministerstva vyvrací konspirační teorii: Pro spojitost koronaviru a 5G…

29.05.2020 16:43 Spekulace o spojitosti mezi epidemií nemoci covid-19 a zaváděním mobilních sítí páté generace (5G)…

Nesouhlas s lékovým záznamem pro lékaře vyjádřilo asi 2300 lidí

29.05.2020 10:03 Nesouhlas s tím, aby lékař mohl vidět kompletní soupis jejich léků, vyjádřilo asi 2300 lidí, u…

Související:

Právě se děje

Další zprávy