MU volá po zrychlení očkování, jinak má obavy o podzimní semestr

Pokud se nezrychlí očkovací proces, bude to mít neblahý vliv na celý systém vzdělávání ve všech jeho stupních, domnívá se rektor Masarykovy univerzity (MU) Martin Bareš. Obává se, že při současném přístupu části veřejnosti k epidemii koronaviru a při málo ambiciózním plánu očkování nebude ani letošní podzimní semestr vysokých škol ještě zdaleka plnohodnotný a prezenční.

Právě urychlené očkování populace podle rektora umožní návrat žáků a studentů do škol. "Naším cílem je, aby v podzimním semestru 2021/2022 už mohla probíhat prezenční výuka u všech studijních programů s možnou výjimkou velkých přednášek," uvedl v tiskové zprávě Bareš.

Pro letošní jarní semestr zůstává vzdělávání na Masarykově univerzitě stále v on-line formě, v případě zlepšení situace v hybridní podobě. Také přijímací řízení bude on-line.

"Studenti vysokých škol budou už skoro rok bez řádné prezenční výuky, což je v mnoha oborech de facto zničující. Očkovací proces musíme urychlit, nebo to bude mít neblahý vliv na celý systém vzdělávání, a to ve všech jeho stupních, základním, středním a vysokoškolském," míní Bareš, který je lékař a sám covid-19 prodělal.

On-line výuku však univerzita podle Bareše zvládá. Loni na jaře se rozjela prakticky ze dne na den, nyní aplikaci MS Teams na univerzitě používá přes 33 tisíc studentů a zaměstnanců. V on-line prostředí se konají také zasedání kolektivních orgánů univerzity a fakult, vědecké konference, akce pro uchazeče i veřejnost.

Pro urychlení očkování nabízí MUS své logistické zázemí a lidské zdroje z dobrovolnického centra. "Nikdo nezpochybňuje fakt, že v první fázi mají dostat vakcíny lékaři, pracovníci v sociálních službách a senioři. Hned poté musí přijít na řadu učitelé základních, středních a vysokých škol, jinak se systém vzdělání bude postupně hroutit," dodává rektor Bareš. Rodiče podle něj nemohou dlouhodobě suplovat učitele.

Související

Více souvisejících

Masarykova univerzita Brno očkování Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy