Nařizování léčby závislým lidem? Odvolaný šéf psychiatrické nemocnice oponuje Vojtěchovi

Nařizování ochranné léčby lidem, kteří pod vlivem návykových látek spáchali trestný čin, by v trestním zákoníku nemělo být. Řekl to dnes odvolaný šéf Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod Jaromír Mašek. Léčba, o kterou lidé nestojí, podle něho nemá smysl. Havlíčkobrodská nemocnice najednou přijímá jen pět takových pacientů, víc by chod oddělení rozvrátilo. Pořadníky má plné do roku 2025.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Adam Vojtěch (ANO)
doporučujeme

"Léčba návykových nemocí se nedá realizovat bez toho, že ten člověk s tím souhlasí nebo aspoň proti tomu neprotestuje," řekl Mašek. To, že nemocnice pod jeho vedením nepřijímá lidi se soudně nařízenou léčbou, byl podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) jedním z důvodů, proč ho k 16. únoru odvolal.

Podle Maška se to ale týkalo sexuologické léčby, jejíž přesné okolnosti už si nevybavil. Ministr mu údajně nedal prostor připravit si vysvětlení a seznámit se s tím, proč tak nemocnice v konkrétním případě postupovala.

Odmítání nařízených léčeb u závislých je podle Maška běžná praxe hlavně z kapacitních důvodů. Nemocnice jich přijímá omezené množství, aby nenarušili léčbu jiných. V takovém případě jsou potom prostředky z veřejného zdravotního pojištění zbytečně utracené, řekl Mašek. "Jsem přesvědčený, že to ustanovení trestního zákoníku, které umožňuje v paragrafu 99, odstavci dvě, písmenu b ukládat léčení tohoto typu u osob, které spáchaly trestnou činnost pod vlivem návykové látky nebo v souvislosti s jejím užíváním, by mělo být vypuštěno, protože to prostě nemá smysl," řekl Mašek.

Některé psychiatrické nemocnice podle ministerstva spravedlnosti odmítají pachatele trestných činů se soudně nařízenou ochranou léčbou opakovaně. Vznikla proto pracovní skupina ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví, která situaci řeší. Ministerstvo spravedlnosti o tom informovalo 20. února.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Omezení pohybu zachránilo životy, do normálního stavu se jen tak nevrátíme…

29.03.2020 12:19 ROZHOVOR - Nezastírá, že nás v boji s novým typem koronaviru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění…

Nedělejte z nás blbce, vzkázala ředitelka domova pro seniory Vojtěchovi

29.03.2020 11:23 S kritikou ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) a ministryně práce a sociálních věcí Jany…

V Česku zemřeli další lidé s koronavirem, počet obětí roste

29.03.2020 11:01 V Česku zemřeli další dva lidé s nákazou novým typem koronaviru. Počet obětí nákazy tak stoupl na…

Koronavirus aktuálně: V sobotu dalších 262 nakažených, je přes 2660 případů

29.03.2020 09:22 Aktualizováno Počet nakažených novým typem koronaviru se v Česku k dnešním 8:30 zvýšil na 2669, za sobotu jich…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama