Nemocnice mají zásoby roušek na měsíce, stále jsou dražší

Nemocnice mají zásoby roušek a respirátorů na dva až šest měsíců. Každý měsíc jich spotřebují většinou desetitisíce. Fakultní nemocnice (FN) v Motole, která je největší v ČR, roušek spotřebuje denně 5000 kusů. Epidemie koronaviru ochranné prostředky prodražila, ceny stále nejsou na částkách před epidemií. Vyplývá to z ankety ČTK mezi pražskými nemocnicemi.

Nemocnice se začaly předzásobovat ochrannými prostředky již začátkem roku, od 18. března pak bylo zakrytí úst povinné pro každého člověka všude mimo domácnost. V dalších měsících se povinnost zmírňovala, v září zase míst, kde je nutné mít roušku, přibývá.

FN Motol má podle vedoucí marketingu Ludmily Šimáčkové zásoby minimálně na dva měsíce krizového provozu. Všeobecná fakultní nemocnice má na tři až šest měsíců. Respirátorů podle mluvčí Marie Heřmánkové spotřebuje asi 15.000 měsíčně, ústenek kolem 25.000.

Na několik měsíců má zásoby i Ústřední vojenská nemocnice. Ústenek podle mluvčí Jitky Zinke potřebuje asi 62.000 měsíčně, respirátorů FF2 kolem 11.000 a přes 8000 nejvyšší třídy FFP3. Podobně je na tom podle mluvčího Petra Sulka Thomayerova nemocnice v Krči. Ústenek musí mít v zásobě na měsíc asi 60.000, poloviční je počet potřebných respirátorů FF2 a u FFP3 asi 12.000.

Cena roušek, které stály před krizí 50 haléřů, se v březnu pohybovala mezi pěti až 15 korunami. "Ceny ochranných prostředků na předkrizových nejsou a velmi pravděpodobně nikdy nebudou, nicméně ceny od března významně klesly," řekla ČTK Heřmánková.

Podle Šimáčkové je aktuální cena kolem tří korun za kus. "Poptáváme ústenky u řady dodavatelů a nakupujeme je podle aktuálně nejvýhodnější ceny a skladových zásob dodavatele," dodala. Respirátory druhé nejvyšší třídy ochrany FFP2 stály i 90 korun, teď jsou ceny od 20 do 40 korun.

Vyšší ceny jsou podle Sulka kromě ústenek a respirátorů také u ochranných plášťů, zástěr či návleků. "U vyšetřovacích rukavic ceny stále rostou a je jich nedostatek. Samozřejmě vyšší ceny zdravotních pomůcek se automaticky promítají i do vyšších nákladů nemocnice," řekl Sulek ČTK.

Nemocnice opět začínají ke každému nemocnému s kašlem či teplotou přistupovat jako k možnému nakaženému. "V praxi to znamená, že je izolujeme do doby, než dostaneme jejich výsledky PCR. Na podzim hodláme zrychlit testy natolik, aby se nám pacienti nehromadili, což byl problém na jaře. Je to ale dost drahé, takže je využijeme především pro sporné případy," uvedl ředitel FN Královské Vinohrady Petr Arenberger.

Zvýšené náklady na podzim včetně nového přístroje na rychlejší testy odhaduje na miliony korun. Jen zajištění ochranných pomůcek pro personál odběrového místo stojí podle odhadů z menších nemocnic kolem 100.000 měsíčně.

Související

Nemocnice Na Bulovce

Na Bulovce při tragické záměně pochybili dva pracovníci. Jednomu hrozí výpověď

Analýza pražské Fakultní nemocnice Bulovka odhalila pochybení dvou zaměstnanců v případu tragické záměny pacientek, kdy jedna z žen chybně absolvovala zákrok, při němž potratila. Nemocnice s ní jedná o odškodnění, potvrdil ředitel zařízení Jan Kvaček. Zatímco jeden ze zdravotníků zůstává mimo službu a jeho budoucnost je nejistá, druhý bude v nemocnici nadále pracovat pod odborným dohledem. 

Více souvisejících

nemocnice Roušky a respirátory Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Aktualizováno před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Daň z nemovitosti v roce 2024 vzrostla. Platební údaje už míří k poplatníkům

Finanční správa začala informovat poplatníky o nové výši daně z nemovitosti. Lidé mohou obdržet platební údaje do datové schránky, na email či poštou. Lhůta pro zaplacení daně či její první splátky končí 31. května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy