Odbory tlačí na Vojtěcha: Odměny patří všem zdravotníkům, ne jen za péči o nakažené

Odměny za dobu epidemie covidu-19 náleží podle zdravotnických odborů všem zdravotníkům, ne pouze starajícím se přímo o nakažené novým typem koronaviru. Měly by být podle nich odstupňované podle míry jejich ohrožení. Zástupci Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR to dnes uvedli na tiskové konferenci. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v polovině dubna vyzval státní nemocnice, aby daly odměny zdravotníkům pečujícím o pacienty pozitivní na koronavirus. Podle mluvčí resortu Gabriely Štěpanyové by měly nemocnice peníze na odměny dostat do konce července.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Na začátku pandemie chyběly ve všech nemocnicích osobní ochranné pomůcky. Lidé ohrožovali svoje rodiny. Někteří s nimi omezovali kontakt. Poslali děti k příbuzným, nevídali své rodiče. Setkávali se s pacienty, o kterých nevěděli, jestli jsou nakažení," uvedla předsedkyně svazu Dagmar Žitníková.

Podle ministerstva zdravotnictví je klíčové, aby odměny dostali zejména ti, kdo pečovali přímo o nakažené. "Zdravotnictví však bude díky kompenzační vyhlášce a díky historicky nejvyššímu navýšení platby za státní pojištěnce významně finančně posíleno. Peníze budou rozděleny mezi všechny segmenty zdravotní péče. Ředitelé nemocnic budou mít dostatek finančních prostředků na odměny. Je na jejich rozhodnutí, jaké další zaměstnance odmění," uvedla mluvčí resortu. Podle odborů je ale ponechávání rozhodnutí na managementech nemocnic alibistické.

Šéf Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů Martin Engel uvedl, že mezi nakaženými je zdravotníků asi deset procent. Podle dřívějšího vyjádření ministerstva zdravotnictví se ale většina nakazila mimo zaměstnání.

Ministerstvo doporučilo mimořádné odměny až 1500 korun za hodinu za práci v odběrovém stanu a ostatním pečujícím o pacienty s nemocí covid-19 mezi 100 až 500 korun za hodinu podle rizikovosti práce. Podle odborů v doporučené výši odměny vyplatily jen čtyři z 12 státních nemocnic. "V průměru vypláceli asi 250 korun za hodinu," uvedla Žitníková. Média informovala o dopise lékařů z FN Brno, kteří dostali za hodinu 80 korun navíc. V regionech je podle Žitníkové situace ještě horší, odměny byly do 30 korun za hodinu.

Odbory považují za adekvátní odměny 45.000 korun pro pracovníky přímo na odděleních pečující o nakažené, 30.000 korun pro všechny ostatní zdravotníky v nemocnicích a 20.000 korun pro ostatní zaměstnance nemocnic. Potřeba by podle nich bylo asi osm miliard, vyplacené by měly být formou přímé dotace. "Do budoucna je potřeba znovu otevřít jednání o platech. Pro rok 2021 je pro nás minimální navýšení o deset procent, ideálně o 15 procent," uvedla Žitníková.

Ministr Vojtěch ČTK v úterý sdělil, že dostatek peněz na odměny má nemocnicím zajistit připravovaná kompenzační úhradová vyhláška. Tou ministerstvo nařídí platby zdravotním pojišťovnám, zohlední i výpadek péče, která nebyla v době epidemie provedena. Půjde celkem asi o 30,5 miliardy korun, na odměny zdravotníků by jich mělo jít asi pět miliard.

Vojtěch na twitteru ve středu uvedl, že lékaři, sestry a sanitáři u lůžek intenzivní péče pacientů s covidem dostanou 500 korun za hodinu, měsíčně asi 45.000 korun k platu navíc. U běžných lůžek půjde o 200 korun za hodinu, měsíčně asi 18.000 korun. Sestry v zařízeních sociálních služeb, kde se objevila nákaza, dostanou podle ministra 40.000 korun měsíčně a bez nákazy 10.000 korun měsíčně.

Podle odhadů by se měl systém veřejného zdravotního pojištění dostat na konci roku do schodku zhruba o 60 miliard korun. Od července se má zvýšit o 500 korun měsíčně platba za státní pojištěnce, půjde do konce roku asi o 19,5 miliardy korun. Zdravotní pojišťovny uvedly, že zapojí do letošních úhrad i rezervy ušetřené z posledních let. O úhradách pro příští rok se zástupci jednotlivých segmentů péče v současné době jednají.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus: Mimo ČR se v červenci pravděpodobně nakazilo 19 lidí

15.07.2020 15:47 Mimo ČR se za prvních třináct červencových dní pravděpodobně nakazilo 19 lidí, u kterých byl v…

Koronavirus: V ČR opět přes 100 nově nakažených, roste počet vážných…

15.07.2020 14:09 Aktualizováno Počet nových případů koronaviru se v úterý po třech dnech opět přehoupl přes sto. V Česku přibylo…

Prymula varuje před druhou vlnu, může přijít zčistajasna. Doly by zavřel…

15.07.2020 12:22 Přestože se téměř zcela uvolnila veškerá karanténní opatření v souvislosti s bojem proti epidemii…

Iniciativa COVID19CZ končí, aktivity pro chytrou karanténu převzalo…

15.07.2020 10:22 Iniciativa představitelů technologických firem pro boj s koronavirem pod názvem COVID19CZ ukončila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama