PES je zpět na 71 bodech. Nakažených přibylo více než před týdnem

Koronavirus nadále trápí Česko i celý svět. Rizikové skóre protiepidemického systému PES je k dnešku 71 bodů ze sta, dál tedy odpovídá čtvrtému z pěti stupňů pohotovosti. Reprodukční číslo stouplo oproti sobotě o jednu setinu na 1,05. Za první víkendový den přibylo 4800 nakažených, je to více než před týdnem.

Ilustrační foto
doporučujeme

21:55 - Francie za uplynulý den zaznamenala 19.175 nových případů koronavirové infekce. Pokles počtu nově nakažených tak země hlásí již čtvrtý den v řadě. Lidí, kteří museli být kvůli infekci hospitalizováni, však ve Francii přibylo. Británie dnes informovala o 15.845 nově infikovaných a dalších 373 zemřelých.

21:34 - Širší otevření škol je prvořadým úkolem, shodli se na dnešní večerní schůzce premiér Andrej Babiš (ANO), vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) a předsedové Pirátů a STAN Ivan Bartoš a Vít Rakušan. O možné podpoře dalšího prodloužení nouzového stavu nemluvili.

19:15 - Během víkendu v Jihočeském kraji hygienici nezaregistrovali úmrtí pacienta s koronavirem. Dnes zaznamenali nových 87 případů infekce v regionu, což je o 18 více než minulou neděli. Novináře o tom v tiskové zprávě informovala ředitelka jihočeské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

17:40 - V pečovatelském ústavu pro důchodce na severozápadě Německa se rozšířila britská varianta koronaviru. Testy ji prokázaly u 14 tamních seniorů, kteří přitom už 25. ledna dostali druhou dávku vakcíny společností Pfizer/BioNTech.

17:13 - Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne, aby se od března otevřela registrace a rezervace na očkování proti koronaviru pro lidi starší 60 let. Debatovat se o tom má podle něho příští týden. V současné době se očkují jen zdravotníci, senioři nad 80 let a klienti a zaměstnanci v domovech pro seniory a domovech se zvláštním režimem.

16:49 - Bangladéš dnes zahájil celostátní očkovací kampaň proti koronaviru. Cílem této jihoasijské země je v nadcházejícím měsíci vakcínou od britské firmy AstraZeneca a Oxfordské univerzity naočkovat 3,5 milionu lidí, napsala agentura Reuters.

16:22 - Rakousko od pondělí kvůli šíření koronaviru výrazně zintenzivní kontroly na hranicích se všemi sousedními zeměmi. Oznámilo to dnes podle agentury APA rakouské ministerstvo vnitra. Upozornilo, že rakouský ministr vnitra Karl Nehammer dnes na toto téma telefonicky hovořil se svým německým protějškem Horstem Seehoferem.

15:51 - Maďarské úřady daly souhlas k použití ruské vakcíny Sputnik V k očkování proti koronaviru. Na facebooku to dnes oznámil ministr zdravotnictví Miklós Kásler. Maďarsko tak začne vakcinaci touto ruskou látkou ještě před tím, než své doporučení vydá Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA).

15:10 - Jediné řecké zoologické zahradě po zhruba třech měsících přerušení provozu hrozí, že zavře natrvalo. Ocitla se totiž bez příjmů od návštěvníků a na rozdíl od jiných evropských zoologických zahrad nemá dostatečnou vládní podporu. Attický zoologický park tak čelí s obtížemi velkým výdajům, které si vyžaduje krmení a dobrá péče o zhruba 2000 zvířat.

14:27 - Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek dnes k přítomnosti britské mutace v České televizi řekl, že výsledky se teprve vyhodnocují. Průběžná data ukazují, že se prokázala ve zhruba deseti procentech analyzovaných vzorků.

13:05 - Zákaz cestování mezi kraji, o kterém mluví ministr zdravotnictví Jan Blatný, je zbytečný a byl by těžko vymahatelný. V Partii na CNN Prima News se na tom shodli hejtmani Pardubického, Jihomoravského a Moravskoslezského kraje a pražský primátor. Hejtmani se jinak Blatného, o jehož odvolání se spekuluje, zastali. S kraji prý komunikuje dobře.

12:20 - Generální tajemník německé vládní Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Blume požaduje zvýšenou kontrolu hranic s cílem zabránit opětovnému vzestupu počtu případů nákazy koronavirem prostřednictvím zmutovaných virů ze sousedních zemí. Blume kritizoval rovněž Českou republiku a Rakousko za nezodpovědný přístup.

11:43 - Velká Británie plánuje výraznější zdanění maloobchodních a technologických společností, které díky koronavirové krizi zaznamenaly nárůst zisků. Informoval o tom list The Sunday Times s odvoláním na uniklé e-maily.

10:54 - Agresivnější, takzvaná britská mutace koronaviru se v Česku podle předběžných, neúplných a zatím oficiálně nepublikovaných výsledků vyskytuje v řádu desítek procent, v některých oblastech zřejmě i víc než 50 procent. Na twitteru to uvedl imunolog Zdeněk Hel z iniciativy vědců Sníh. 

10:32 - Rusko za uplynulý den zaznamenalo 16.048 nových případů nákazy koronavirem. Představuje to nejnižší počet od 22. října, napsala agentura TASS. Od začátku pandemie se v zemi s přibližně 146 miliony obyvateli nakazilo 3,967 milionu lidí.

10:15 - Závěrečné ročníky středních škol by se mohly vrátit do lavic 1. března se zavedením pravidelného testování žáků i zaměstnanců škol na koronavirus. Vyplývá to z návrhu, který by měl ministr školství Robert Plaga (za ANO) v pondělí předložit vládě. Testovat by se podle něj mělo každých sedm až 14 dnů takzvanými neinvazivními RT-PCR testy, tedy například ze slin. Odběr by si měl ve škole dělat každý sám. 

09:57 - Češi během koronavirové epidemie využívají veřejnou dopravu o 32 procent méně než před jejím vypuknutím. Návštěvnost restaurací, kaváren, nákupních center či kin klesla o 57 procent. Naopak počet lidí v parcích se o 35 procent zvýšil. Vyplývá to z měření internetové služby Google Maps.

09:12 - Epidemie koronaviru v Česku znovu nabírá na síle. Testy v sobotu odhalily dalších 4800 případů nákazy, to je o zhruba 750 víc než ve stejný den minulého týdne. Počet lidí s koronavirem v nemocnicích klesl o čtyři stovky na 5450, ve srovnání s minulým víkendem se ale téměř nezměnil. Ve vážném stavu bylo 989 pacientů, to je v únoru zatím nejméně. 

08:49 - Nákupy na internetu v době epidemie koronaviru zvýšily poptávku po papírových přepravních obalech. ČTK to řekl Miloš Lešikar z Asociace českého papírenského průmyslu (ACPP). Věří proto v nárůst výroby obalového papíru za loňský rok, přestože čísla negativně ovlivnil propad dodávek pro balení autodílů kvůli jarnímu přerušení výroby v automobilkách. 

08:33 - Reprodukční číslo udávající rychlost šíření koronaviru v Česku stouplo oproti předchozímu dni o jednu setinu na 1,05. Pokud se číslo dostane pod hodnotou jedna, epidemie zpomaluje.

08:21 - Německé zdravotní úřady nahlásily Institutu Roberta Kocha (RKI) za uplynulých 24 hodin dalších 8616 případů koronavirové infekce a 231 souvisejících úmrtí. Oproti předchozí neděli jsou dnešní čísla nižší. Před týdnem RKI uváděl 11.192 nově infikovaných za den a 399 úmrtí.

08:10 - Rakouský kancléř Sebastian Kurz se vyslovil pro výrobu ruských a čínských vakcín přímo v Rakousku poté, co je schválí Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). V této věci nesmí existovat žádná geopolitická tabu, řekl Kurz v rozhovoru s německým nedělníkem Welt am Sonntag.

07:55 - Rizikové skóre protiepidemického systému PES je k dnešku 71 bodů ze sta, už víc než tři týdny tak odpovídá čtvrtému z pěti stupňů pohotovosti. Z údajů na webu ministerstva zdravotnictví vyplývá, že po zpětné revizi dat se na této hodnotě drží čtvrtý den po sobě. V sobotu ráno sice stoupl protiepidemický index o dva body na 73, dnes ale jeho hodnotu ministerstvo zpětně snížilo na 71.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přehlížená stránka koronaviru: Jak lékaři přeživším oznamují smrt…

08.03.2021 22:02 Aktualizováno Řada lidí pláče, někteří neříkají vůbec nic a jiní se zase rozčilují, říká Alice Novotná o reakcích…

Políček dezinformátorům: S firmou vyrábějící ivermektin spolupracuje Bill…

08.03.2021 22:02 Aktualizováno KOMENTÁŘ - Když zazní A, mělo by zaznít i B. V případě ivermektinu je to ale problém, některá média…

Blatný odvolal Rážovou. Pro jihoafrickou mutaci se změní pravidla karantény

08.03.2021 22:01 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) odvolal ke 14. březnu hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou.…

Neschvalujte Sputnik V, vyzvala EMA státy EU. O ruskou a čínskou vakcínu…

08.03.2021 22:01 Aktualizováno Německo dnes pokračuje v postupném uvolňování protikoronavirových opatření, otevřít se mohou s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama