Svět dál zápolí s koronavirem, v Česku už je jeho nakažlivější britská mutace

Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, se poprvé objevil předloni v prosinci v Číně. První člověk s tímto koronavirem zemřel podle dostupných informací 11. ledna 2020. Počet nakažených ve světě začal zrychlovat loni v červenci, nyní celkový počet nakažených na světě podle údajů Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) překonal hranici 95 milionů.

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
doporučujeme

21:58 - Ve Španělsku za víkend přibylo bezmála 84.300 infekcí, dosud nejvíce od počátku pandemie. Přibývající počty nakažených se zasloužily o smutné rekordy i v Portugalsku, kde tamní vláda dnes oznámila zpřísnění některých opatření proti šíření koronaviru.

21:46 - Denní průměr pozitivních testů na SARS-CoV-2 za posledních sedm dní je ve Francii 18.270, nejvíce od konce listopadu. Počet infikovaných pacientů na jednotkách intenzivní péče (JIP) roste ve Francii již devět dní v řadě a poprvé od 17. prosince překonal hranici 2800. 

21:29 - Světová zdravotnická organizace (WHO) a Čína mohly na počátku šíření koronaviru jednat rychleji. Vyplývá to z předběžné zprávy nezávislé komise, jejímž úkolem bylo posoudit světovou reakci na pandemii. Šíření viru ve světě podle ní bylo možné zpomalit zavedením přísných opatření, příliš mnoho zemí ale "ignorovalo signály" o závažnosti situace.

20:36 - Podle spoluautora výpočtu skóre PES Jakuba Steinera ale Blatného výroky o výskytu v desetině vzorků a měsících času na reakci nejsou vzájemně slučitelné. "Ministr tedy buďto zavádí veřejnost, anebo je sám zmaten," napsal Steiner na facebooku. Nová mutace má efektivní reprodukční číslo zhruba o polovinu vyšší než běžný koronavirus, takže jí zřejmě bude stačit měsíc na to, aby "starý covid předběhla".

20:09 - Pro zmírnění protiepidemických opatření ze současného pátého stupně PES na čtvrtý stupeň by nemělo být v nemocnicích víc než 3000 lidí. Počet hospitalizovaných bude stanoven i pro přechod do nižších stupňů. Bude se to dobře doplňovat s rizikovým skóre, řekl dnes na tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

19:46 - Dodávky vakcíny proti koronaviru do jednotlivých krajů se podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) odvíjejí od počtu obyvatel a počtu lidí starších 65 let v regionu. Praha a Brno jich podle něj mají víc, protože slouží jako centrum k další distribuci pro Čechy a Moravu. Reagoval tak na kritiku některých krajů, že očkovací látka není rozdělovaná rovnoměrně.

19:35 - Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dnes novinářům řekl, že britská mutace koronaviru není nebezpečnější, ale šíří se zhruba o 40 procent rychleji. Pro zjednodušení se podle ministra dá říci, že to, co během epidemie nastalo za deset dnů, může v tomto případě nastat už za šest dní.

18:52 - V Česku se potvrdil výskyt takzvané britské mutace koronaviru, která je nakažlivější než nyní rozšířená varianta. ČTK to napsala Klára Doláková, mluvčí Státního zdravotního ústavu (SZÚ), jehož laboratoř vzorky odpovídající této mutaci zkoumala. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) může mutaci obsahovat až deset procent vzorků, které se prověřují.

18:25 - I příští týden budou školy pokračovat v současném režimu výuky. Aktuálně jsou otevřené pouze mateřské a speciální školy a první a druhé třídy škol základních. Mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová už dříve řekla, že prioritou resortu je zejména co nejrychlejší obnovení prezenční výuky závěrečných ročníků základních a středních škol. 

18:11 - Ministerstvo práce se nezapojí do registrací a rezervací seniorů nad 80 let k očkování. Jejich obesílání neplánuje. Důvodem je velký počet lidí vysokého věku, kteří se snaží do celostátního registračního systému přihlásit.

18:02 - Rakousko prodloužilo kontroly, které kvůli koronaviru zavedlo před deseti dny na hranicích s Českou republikou a Slovenskem. Platit mají do 7. února, napsala agentura APA s odvoláním na dnes zveřejněné nařízení.

17:56 - Státy Evropské unie by před letní turistickou sezónou mohly zavést společné očkovací certifikáty, které by usnadnily cestování v rámci schengenského prostoru. O využívání těchto "očkovacích pasů" dnes debatovali unijní ministři pro evropské záležitosti.

17:50 - Vhodným způsobem testování na koronavirus ve školách by podle ministerstva školství mohly být takzvané kloktací testy ze slin. Při jednání s ministerstvem zdravotnictví o ně již úřad projevil zájem, vnímá ale zároveň, že zajištění testování ve školách by bylo složité. 

17:39 - Vybudování velkokapacitního očkovacího centra v O2 universum v pražské Libni na dnešním zasedání schválila vláda. Na starosti ho bude mít pražská Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN), armáda povolá na pomoc vojáky. V plánu je podle předsedy kabinetu očkovat až 10.000 lidí denně.

17:31 - Farmaceutická společnost Pfizer zmenší středeční dodávku vakcín proti koronaviru do České republiky maximálně o 20 procent. Mladé frontě Dnes (MfD) to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Vyrovnají to dodávky v únoru. V sobotu premiér mluvil o výpadku 40 až 50 procent z původně očekávaných 93.600 dávek pro tento týden.

17:27 - Srbsko daruje Severní Makedonii 8000 dávek vakcíny od firem Pfizer a BioNTech. V úterý se chystá spustit hromadné očkování obyvatel proti koronaviru. 

17:10 - Ve Středočeském kraji zatím nemůže začít očkování seniorů nad 80 let. Nejsou pro ně vakcíny. Dosud nebyli očkováni ani všichni zájemci z prioritních skupin podle očkovací strategie. Krajský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS) upozornil na to, že hejtmanství ještě dnes odpoledne nemělo informaci o tom, kolik dávek má od ministerstva zdravotnictví dostat tento týden.

17:03 - Významné české firmy mají zájem o očkování svých zaměstnanců proti koronaviru, ale vlastní očkovací centra zatím vesměs nepřipravují. Důvodem je podle nich to, že nemají dostatek informací o procesu vakcinace ani samotnou vakcínu. Své zaměstnance už řada z nich testuje. 

16:50 - Velkokapacitní očkovací centrum, které má vzniknou na výstavišti Černá louka v Ostravě, bude moci denně očkovat asi 1800 lidí. Se zajištěním jeho provozu pomůže Fakultní nemocnice Ostrava (FNO). Centrum se otevře ve chvíli, kdy bude do země směřovat dost vakcín pro veřejnost. Podle předpokladů by se tak mohlo stát v polovině února. Novinářům to po dnešním jednání krizového štábu řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO), ostravský primátor Tomáš Macura (ANO) a ředitel FNO Jiří Havrlant.

16:24 - Lékaři ortopedického oddělení Nemocnice Sokolov ve veřejném dopise na facebooku pohrozili hromadným odchodem. Důvodem je podle nich neochota vedení nemocnice navýšit operační výkony a jmenování nového primáře zvenku, nikoli z řad místních lékařů. Jiří Štefan, zdravotní ředitel Penta Hospitals, pod kterou sokolovská nemocnice patří, výtky lékařů odmítá a považuje je za snahu manipulovat veřejným míněním. Nový primář vzejde z výběrového řízení. Nahradí odcházejícího Oldřicha Vastla, který na oddělení stále pracuje.

16:15 - Slovensko dnes začalo očkovat proti covidu-19 zaměstnance a klienty domovů pro seniory prostřednictvím výjezdových očkovacích týmů, oznámily úřady. V dosavadní úvodní fázi očkování, která začala na konci loňského prosince, podávalo vakcínu hlavně zdravotníkům.

15:36 - Dnes začalo v Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) v Praze fungovat nové očkovací centrum. Je v provozu od 07:00 a zatím zde naočkovali zhruba 200 seniorů objednaných přes centrální registr, řekl ČTK dnes odpoledne mluvčí nemocnice Petr Sulek.

15:14 - Koronavirus urychlil také digitalizaci českého zemědělství. Uvádějí to společnosti BASF a Agdata, které nabízejí své elektronické produkty pro farmáře. Například aplikaci xarvio Field Manager od BASF, která zemědělcům poskytuje informace ohledně načasování aplikace hnojiv, loni používalo 1330 zemědělců v ČR na přibližně 170.000 hektarech. Meziročně se tak plocha v aplikaci zvýšila o zhruba 100 procent, počet uživatelů o 160 procent. Firma Agdata loni zvýšila plochu polí, které obhospodařovali zemědělci s jejich aplikacemi a zařízeními o 300.000 hektarů na více než milion hektarů. Firmy o tom dnes informovaly ČTK.

14:56 - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) u programu COVID gastro uzavřené provozovny dnes ke 13:00 eviduje 1477 rozpracovaných žádostí. Podnikatelé zasažení v souvislosti s pandemií koronaviru a vládními opatřeními zatím dokončili 18 žádostí za 953.320 korun. ČTK to odpoledne řekla mluvčí resortu Štěpánka Filipová. Příjem žádostí úřad spustil dnes v 09:00 a bude v něm pokračovat do 1. března.

14:11 - Svět se v distribuci vakcín proti covidu-19 ocitá na prahu katastrofálního morálního selhání. Dnes to prohlásil šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Vyzval přitom státy a výrobce, aby vakcíny spravedlivěji rozdělovali. V opačném případě podle něj hrozí prodloužení pandemie.

13:47 - Vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) očekává, že Česko zůstane ještě nějakou dobu v nejvyšším pátém stupni opatření podle protiepidemického systému PES. Novinářům dnes řekl, že rozvolňování bude podle něj na řadě až v době, kdy se uvolní lůžka v nemocnicích a bude přibývat 1000 až 2000 potvrzených případů covidu-19 denně.

13:11 - Barbora Strýcová, Kateřina Sianiaková i Barbora Krejčíková jsou stejně jako Tomáš Macháč a dalších sedm desítek tenistů v Austrálii ve čtrnáctidenní striktní karanténě bez možnosti tréninku. Informovaly o tom Radiožurnál a server iSport, podle kterého zmíněné hráčky letěly z Abú Zabí do Melbourne spolu s koučem Biancy Andreescuové Sylvainem Bruneauem, který měl pozitivní test.

12:48 - Automobilka Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku je připravena očkovat své zaměstnance proti covidu-19, jakmile bude k dispozici vakcína. Své zaměstnance hodlá očkovat také těžební společnost OKD. ČTK to dnes řekli mluvčí firem.

12:10 - Státní záruka pro cestovní kanceláře (CK) k zajištění pojištění proti úpadku by podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) mohla pokrýt až 75 procent jistiny, kterou pojišťovny požadují. V připravovaném programu COVID záruka CK by mělo na záruky být 300 milionů korun. Podporu by mohlo využít až 90 procent CK. O schválení programu by dnes měla jednat vláda. AČCKA to dnes uvedla v tiskové zprávě.

11:44 - V Jihomoravském kraji přibylo za poslední den osm pacientů hospitalizovaných s nemocí covid-19. Nárůst je tak druhý den po pětidenním poklesu. V nemocnici je celkem 726 lidí s koronavirem. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. V kraji hygienici evidují za posledních 24 hodin 227 nově potvrzených pozitivních případů nemoci covid-19 a 12 úmrtí lidí v průměrném věku skoro 85 let z různých lokalit.

11:17 - Výpadek státního internetového portálu na rezervaci termínu pro absolvování antigenního testu provázel dnes dopoledne na Slovensku zahájení hromadného testování obyvatel na koronavirus. Podle nedělního rozhodnutí vlády budou Slováci nově i na cesty do práce či do přírody potřebovat negativní výsledek testu.

10:41 - Už šestý den po sobě ohlásila Čína více než 100 nových případů nákazy koronavirem denně. Šíření koronaviru na severovýchodě země vyvolává obavy z propuknutí další vlny v době, kdy se milióny lidí vydají na cestu za rodinami před nadcházejícím lunárním Novým rokem.

10:31 - Pláže v brazilském v Rio de Janeiru byly o víkendu opět plné. Země s 210 miliony obyvatel má přitom třetí největší celkový počet nakažených koronavirem. Epidemioložka Chrystina Barrosová hovoří podle zpravodajského portálu G1 o "naprosté banalizaci" pandemie.

10:23 - Jaderná elektrárna Temelín začala dnes zdarma plošně testovat vybrané pracovníky i dodavatele na koronavirus. ČEZ tak rozšířil testování, a to kvůli odstávce, jež by měla začít koncem března. První velkou skupinou byli podnikoví hasiči, na testy šli dnes ráno. 

10:08 - Spojené království očkuje proti koronaviru v průměru 140 lidí za minutu. Dnes to podle agentury Reuters řekl vládní koordinátor pro vakcinaci Nahdim Zahawi. Podle BBC začne tento týden Anglie očkovat osoby starší 70 let a rizikové skupiny, což premiér Boris Johnson označil za významný milník v britském vakcinačním programu.

9:54 - Rusko dnes oznámilo dalších 22.857 potvrzených případů nákazy koronavirem za posledních 24 hodin a 471 úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19. Bilance nově infikovaných i zemřelých je oproti předchozímu dni nepatrně nižší. Celkem se od vypuknutí pandemie nakazilo v zemi s přibližně 146 miliony obyvatel téměř 3,6 milionu lidí, z nichž 66.037 zemřelo, uvedla s odvoláním na operativní štáb agentura Intertfax.

9:30 - Na očkování proti covidu-19 se za tři dny od jeho spuštění v pátek zaregistrovalo v centrálním rezervačním systému 155.389 lidí starších 80 let. Z toho 45.655 seniorů si do dneška i rezervovalo termín k očkování. ČTK to sdělil vládní zmocněnec pro IT Vladimír Dzurilla. Registrace do centrálního systému byla spuštěna v pátek v 08:00. Seniorů nad 80 let v Česku žije zhruba 441.000.

9:11 - V neděli přibylo v Česku 2618 potvrzených případů koronaviru, nejméně v tomto roce. Proti minulé neděli je to pokles zhruba o 1700 případů. Počet lidí, kteří leží s covidem-19 v nemocnicích, klesl o téměř 150 na 6330. Méně hospitalizovaných bylo naposledy na začátku ledna. Do statistik od neděle přibylo dalších 111 úmrtí, s covidem dosud v Česku zemřelo 14.449 lidí. 

8:47 - Tenisté Karolína Plíšková, Petra Kvitová či Jiří Veselý nemusejí v Austrálii do tzv. tvrdé karantény. Ani jeden z nich podle zpráv z dějiště nebyl v letadlech, která měla na palubě osoby nakažené koronavirem. Čtrnáct dnů bez tenisu bude ale zavřený na hotelu úspěšný kvalifikant Tomáš Macháč.

8:25 - Země světa v součtu registrují více než 95 milionů případů koronavirové nákazy, ukazují databáze Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) i listu The New York Times (NYT). Úmrtí spojených s nemocí covid-19 je globálně hlášeno na 2,03 milionu. Posledních pět milionů potvrzených infekcí se objevilo za necelých osm dní.

8:01 - Posledních pět milionů nákaz přibylo za osm dní, předchozích pět milionů za šest dní a předtím stejný počet přibyl za osm dní. Ještě v polovině září byl přitom celkový počet nakažených ani ne třetinový - 30 milionů. Celkový počet úmrtí s covidem-19 podle JHU překročil dva miliony.

8:00 - Německé zdravotní úřady dnes oznámily 7141 nových případů koronaviru za předchozí den. To je podle Institutu Roberta Kocha (RKI) nejnižší hodnota od 20. října. Za posledních 24 hodin také v zemi zemřelo 214 osob s covidem-19. Institut upozornil, že počet mrtvých byl naposledy tak nízký 14. prosince. V pondělí však bývá bilance lepší než ostatní dny, protože o víkendu se provádí málo testů, napsala agentura DPA.

7:30 - Opatření proti koronaviru v ČR, která se indexem řídí, nyní odpovídají nejpřísnějšímu pátému stupni. Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) v neděli v televizi Prima řekl, že vláda bude o přesunu do čtvrtého stupně jednat asi ve středu.

7:25 - Reprodukční číslo ukazující, kolik lidí průměrně nakazí jeden pozitivně testovaný, vzrostlo z 0,68 na 0,71. Z parametrů, na základě kterých se index PES počítá, naopak klesl podíl hospitalizací, průměr počtu nakažených na 100.000 obyvatel za dva týdny a čtrnáctidenní průměr nákaz mezi seniory na 100.000 obyvatel.

7:17 - Čína dnes oznámila, že v loňském roce její hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl o 2,3 procenta. Je to sice kvůli pandemii covidu-19 nejslabší růst za posledních 44 let, ale i tak je Čína podle tiskových agentur patrně jedinou velkou ekonomikou, která za loňský rok vykázala ekonomický růst.

7:16 - Legendární basketbalista Kareem Abdul-Jabbar si nechal aplikovat vakcínu proti koronaviru a zapojil se do propagace očkování v USA. Třiasedmdesátiletý nejlepší střelec v historii NBA natočil krátký vzkaz, který vedení soutěže hodlá od pondělí vysílat během televizních přenosů zápasů.

7:15 - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes v 09:00 spouští příjem žádostí do nového programu COVID gastro uzavřené provozovny. O podporu 400 korun na zaměstnance za každý den uzavření kvůli vládním protiepidemickým opatřením mohou žádat podnikatelé, kterým klesly v posledním kvartálu loňského roku tržby v meziročním srovnání nejméně o 30 procent. Na podání žádosti mají čas do 1. března. Na program vláda vyčlenila 2,5 miliardy korun.

7:12 - Jen několik minut poté, co brazilská agentura pro kontrolu léčiv Anvisa posvětila použití čínské a britské vakcíny, se nechala přípravkem od Sinovacu jako první v Brazílii očkovat 54letá sestra v nemocnici v Sao Paulu. Právě tam se přípravek Sinovacu testoval. Jeho účinnost podle brazilských vědců představuje 50,4 procenta. Brazilský regulátor však vrátil podklady k registraci očkovací látky Sputnik V s vysvětlením, že nesplňují stanovená minimální kritéria. Ruskou vakcínu, vůči níž má řada expertů výhrady, naopak v Latinské Americe schválily Bolívie, Argentina či Venezuela, objednalo si ji také Mexiko.

7:10 - Babiš v neděli oznámil, že od úterý se v případě vládního souhlasu otevřou papírnictví, obchody s oblečením a botami pro děti a prodejny se spodním prádlem. Další úpravu opatření proti šíření koronaviru zatím premiér nepředpokládá s ohledem na vysoký počet hospitalizovaných. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) řekl v televizi Prima řekl, že o přesunu do čtvrtého stupně PES by vláda jednala případně ve středu, pokud se trend snižujícího se počtu nakažených udrží.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na odměny pro zdravotníky v nemocnicích půjde 12 miliard

08.03.2021 18:55 Zdravotníci v nemocnicích dostanou odměny za nasazení během koronavirové pandemie. V rozpočtu je na…

Potíže s nedostatkem testů se týkají hlavně menších firem

08.03.2021 18:07 Potíže s nedostatkem testů na covid-19 pro zaměstnance se týkají hlavně menších podniků nad 50…

Praha chce žáky při návratu do škol testovat PCR testy

08.03.2021 16:15 Zástupci hlavního města zaslali ministerstvu školství dopis, v němž žádají při návratu žáků do škol…

ONLINE: Neschvalujte Sputnik V, vyzvala EMA státy EU. O ruskou a čínskou…

08.03.2021 16:11 Aktualizováno Německo dnes pokračuje v postupném uvolňování protikoronavirových opatření, otevřít se mohou s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama