Dalších více než 8 tisíc nakažených. Reprodukční číslo v Česku roste

Rizikové skóre protiepidemického systému PES k dnešnímu dni kleslo ze 77 na 72 bodů ze sta, po dvou dnech se tak vrátilo z pátého do čtvrtého stupně pohotovosti. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření epidemie ale stouplo zhruba o dvě setiny na 1,05. V pondělí pak přibylo 8745 nakažených.

Testování na přítomnost koronaviru
doporučujeme

22:06 - Odvolací soud v Nizozemsku dnes zvrátil dřívější rozhodnutí soudu nižší instance, který vládě nařídil okamžité zrušení zákazu nočního vycházení v nynější pandemii. Nařízení zůstane v platnosti, dokud nebude spor vyřešen, uvedl odvolací soud. Informovala o tom agentura Reuters.

21:12 - Německé policii podle internetového portálu týdeníku Der Spiegel chybí personál i vybavení pro ostrahu hranic s Českem a Tyrolskem. Německo je považuje za oblast s výskytem mutací koronaviru, a proto od neděle uzavřelo společné hranice. Spolkové ministerstvo vnitra podle agentury DPA dnes uvedlo, že počáteční logistické obtíže nejsou ničím neobvyklým a v příštích dnech se je podaří zvládnout.

20:47 - Od 1. března začne ministerstvo průmyslu přijímat žádosti o podporu od firem i osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) z oblasti audiovize. Žádat o ni mohou v případě, pokud se jich dotkla opatření zavedená proti šíření koronaviru. Pomoc je součástí třetí výzvy programu COVID kultura, v níž by na podporu měly dosáhnout i další subjekty, které dřívějšími programy propadly. Uzávěrka přihlášek je 30. dubna, uvedla dnes v tiskové zprávě ministerstva kultury a průmyslu. Jednorázová podpora pro OSVČ bude 60.000 korun, právnické osoby budou moct dostat kompenzaci maximálně pět milionů korun.

19:18 - Přední britští herci včetně Iana McKellena, Patricka Stewarta či Julie Waltersové dnes varovali kabinet premiéra Borise Johnsona před nenávratnými škodami, které budou mít pobrexitová imigrační pravidla na britské kulturní odvětví. Problematická je hlavně nemožnost vyrazit na turné po Evropě bez víza, píší herci v otevřeném dopise.

18:33 - Izraelské úřady se snaží povzbudit zájem o očkování mezi skeptiky a nabízejí za účast na očkovacím programu pohoštění zdarma. Jak napsala agentura Reuters, dnes byla v nabídce pizza, cizrnová kaše, dezert a šálek kávy.

18:12 - Obyvatelé Slovenska by podle prezidentky Zuzany Čaputové měli dál dodržovat restrikce v souvislosti s koronavirovou krizí, v zemi je ale také třeba zlepšit vyhledávání kontaktů nakažených a kontrolu dodržování karanténních opatření. Čaputová to dnes řekla po schůzce s odborníky. Slovensko se podle ní v posledních dnech z hlediska přírůstku úmrtí na covid-19 dostalo v přepočtu na milion obyvatel na první místo na světě.

17:33 - Před rokem provozoval brněnský podnikatel Raed Kahwaji dvě restaurace, kavárnu a hudební klub. Nyní má o jednu restauraci méně, musel propustit čtvrtinu zaměstnanců a minimalizovat výdaje. Na pomoc od státu sice dosáhne, ale není podle něj dostatečně rychlá. "Zatímco odvody za mzdy musím platit včas, kompenzace z vládních programů chodí s tříměsíčním zpožděním," řekla ČTK.

17:01 - Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka označil koronavirus za čínskou biologickou zbraň. Prohlásil to při svém kázání v katedrále svatého Víta počátkem února, dnes na to upozornila televize CNN Prima News. Duka ve svém projevu dodal, že původ koronaviru znají všichni vojenští specialisté, ale nechtějí, nebo nemohou to říci. Proti výroku se ohradil například imunolog Václav Hořejší. Podle pražského arcibiskupství je Dukův výrok vytržený z kontextu.

16:38 - Lékaři napříč Spojenými státy pozorují zvýšený počet případů zánětlivého onemocnění, které se u dětí a mladistvých objevuje v návaznosti na nákazu koronavirem. Diagnóza je stále vzácná, odborníky ale znepokojuje vyšší podíl těžce nemocných oproti první vlně případů z loňského jara. Na svém webu o tom v pondělí informoval deník The New York Times (NYT).

16:08 - Policie v anglickém Birminghamu v pondělí potrestala pokutou ve výši 10.000 liber (295.600 korun) čtyři lidi, kteří porušili nová pravidla pro přílety do Británie ze zemí označovaných za rizikové. Na svých internetových stránkách o tom dnes informuje veřejnoprávní BBC.

15:51 - Lék s účinnou látkou bamlanivimab od firmy Eli Lilly dorazí do Česka koncem tohoto nebo v příštím týdnu. Na dotaz ČTK to dnes řekl mluvčí Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN) v Praze Petr Sulek. Použití zatím neschválené monoklonální protilátky, která zabraňuje vstupu viru do buněk, povolilo před pěti dny ministerstvo zdravotnictví. V první dodávce Česko zakoupilo 500 dávek.

15:30 - Karlovarský kraj chce začít jednat s příhraničními nemocnicemi o možnosti převozu pacientů do Německa. Kraj o to usiloval už dříve, přesuny ale musí schválit česká vláda. Na hraniční kapacitu lůžkové intenzivní péče v zemi upozornil na videokonferenci hejtmanů s kabinetem premiéra Andreje Babiše (ANO) hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN). 

15:02 - Německá policie k dnešnímu ránu zkontrolovala na česko-saských hranicích přes 12.000 lidí, z nichž zhruba čtvrtinu do země nevpustila. Na tiskové konferenci to dnes řekl saský ministr vnitra Roland Wöller. Německo od neděle obnovilo hraniční kontroly s Českou republikou, kterou Berlín označil za oblast s výskytem nebezpečných mutací koronaviru.

14:33 - V Rakousku bylo dosud potvrzeno 1375 výskytů nakažlivějších mutací koronaviru. Britskou mutaci s označením B.1.1.7 odhalily genetické analýzy v 1096 případech, jihoafrickou B.1.351 ve 279 případech, informovala dnes rakouská Agentura pro ochranu zdraví a bezpečnost potravin (AGES). 

14:16 - Pražský magistrát obdržel v pátek prvních 2500 dávek vakcíny firmy AstraZeneca. Dnes má také dorazit dalších asi 16.000 dávek vakcíny Pfizer/BioNTech a v pondělí 22. února by mělo podle aktuálních informací do metropole přijít 5200 dávek séra Moderna. ČTK to dnes sdělil primátor Zdeněk Hřib (Piráti). 

12:50 - V uzavřených okresech Sokolov a Cheb dnes začaly mobilní týmy hasičů testovat na koronavirus zaměstnance firem a státní správy. Hasiči zajišťují odběry na Sokolovsku ve věznici v Horním Slavkově a na městském úřadě v Kraslicích. Odborné týmy budou pokračovat v testování po dobu vydání mimořádných opatření, řekl dnes ČTK náměstek ředitele Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje Oldřich Volf.

12:25 - Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) doporučil v ČR používání zatím neregistrovaného léku proti koronavirové infekci od firmy Regeneron. Jde o kombinaci monoklonálních protilátek Casirivimab a Imdevimab, určen je pro vysoce rizikové ambulantní pacienty. Na twitteru o tom informovala ředitelka SÚKL Irena Storová. 

12:10 - Nizozemský soud dnes vládě nařídil okamžité zrušení zákazu nočního vycházení, které mělo omezit šíření koronaviru. Podle soudu opatření nemá náležitou oporu v zákonech. Soud tak dal za pravdu protestní skupině koronavirových skeptiků, uvedla agentura DPA. Kabinet podle agentury Reuters uvedl, že rozhodnutí soudu prostuduje.

11:34 - Ve středních Čechách přibylo v pondělí 1337 nakažených koronavirem. Oproti předešlému pondělí jde o nárůst o asi 100 případů. Nyní je v regionu 15.194 nakažených, vyplývá z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

11:09 - Chile začalo očkovat proti covidu-19 učitele a zaměstnance ve školách. Uvedla to dnes agentura AFP. Země tím chce zabezpečit bezproblémový průběh školního roku, jenž v latinskoamerickém státě začíná 1. března. Chile začalo očkovat své obyvatele na konci prosince a alespoň jednu dávku preparátu proti covidu-19 obdržely dva miliony obyvatel.

10:43 - Dva pozměňovací návrhy, které minulý týden prošly ve zrychleném režimu Sněmovnou spolu s příspěvkem pro lidi v karanténě, zbytečně navýší administrativu zaměstnavatelům a ztíží přijímání nových zaměstnanců. Ve společné tiskové zprávě na to dnes upozornily profesní komory a svazy. Jde podle nich o zásadní změny, které s návrhem nesouvisí a neprošly standardním legislativním procesem. Svazy a komory proto věří, že Senát tyto změny při projednávání vypustí.

10:24 - Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn chce do začátku března prodloužit omezení cest ze zahraničních oblastí s nebezpečnými mutacemi koronaviru, za kterou Německo od neděle považuje i Českou republiku. S odvoláním na své zdroje o tom dnes informoval magazín Der Spiegel.

9:47 - Návrh na otevření obchodů od 22. února je podle Rady vlády pro zdravotní rizika přijatelný. Nutností budou respirátory FFP2 u personálu prodejen. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) do osvěty zapojí také obchodní centra. Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) to dnes napsal na twitteru.

9:23 - Ve Zlínském kraji přibylo za pondělí 214 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. V porovnání s minulým pondělím je to o 74 případů více. Minulý týden byly denní přírůstky nižší než ve stejný den v předchozím týdnu, rozdíly již však nebyly tak velké jako dříve. Nakažených mírně přibylo už v neděli, ministerstvo zdravotnictví jich evidovalo 71, o týden dřív o deset méně. O víkendech se však méně testuje.

9:05 - Německo za poslední den zaznamenalo 3856 nových případů koronavirové nákazy. Oproti minulému úterý jde o mírný nárůst. Dalších 528 nakažených zemřelo. Vyplývá to z dnešních údajů německého Institutu Roberta Kocha (RKI).

8:52 - V Praze přibylo v pondělí 1061 prokázaných případů nemoci covid-19, o 108 méně než před týdnem. Aktuálně nakažených je v metropoli podle statistik na webu ministerstva zdravotnictví kolem 12.000 lidí. Zdravotnicí v hlavním městě v pondělí aplikovali 2910 dávek vakcíny proti novému koronaviru, v mezitýdenním srovnání o 674 dávek méně.

8:05 - Austrálie podmínečně schválila nasazení vakcíny proti covidu-19, kterou vyvinula firma AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Podle agentury Reuters to dnes oznámil australský lékový regulátor.

7:57 - Mexiko v pondělí začalo proti covidu-19 očkovat seniory. Desítky Mexičanů starších 60 let ale kvůli zpožděním v očkování musely čekat ve frontách i několik hodin, píše agentura Reuters.

7:45 - Vládní a opoziční strany dnes začnou jednat o další podobě koronavirových opatření v Česku. Základem by se měl stát pandemický zákon, který v pondělí schválila vláda. Opozice před schůzkou mimo jiné žádá, aby funkční opatření bylo možné vyhlašovat i bez nouzového stavu, apeluje také na postupný návrat žáků do škol či zrušení některých sporných opatření proti šíření covidu-19.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přehlížená stránka koronaviru: Jak lékaři přeživším oznamují smrt…

08.03.2021 22:02 Aktualizováno Řada lidí pláče, někteří neříkají vůbec nic a jiní se zase rozčilují, říká Alice Novotná o reakcích…

Políček dezinformátorům: S firmou vyrábějící ivermektin spolupracuje Bill…

08.03.2021 22:02 Aktualizováno KOMENTÁŘ - Když zazní A, mělo by zaznít i B. V případě ivermektinu je to ale problém, některá média…

Blatný odvolal Rážovou. Pro jihoafrickou mutaci se změní pravidla karantény

08.03.2021 22:01 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) odvolal ke 14. březnu hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou.…

Neschvalujte Sputnik V, vyzvala EMA státy EU. O ruskou a čínskou vakcínu…

08.03.2021 22:01 Aktualizováno Německo dnes pokračuje v postupném uvolňování protikoronavirových opatření, otevřít se mohou s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama