Počty císařských řezů v Česku přestaly klesat, ubývá porodů dvojčat

Podíl císařských řezů v ČR vůči všem porodům přestal po čtyřech letech klesat, skončí jimi asi čtvrtina porodů. Ubývá porodů dvojčat, které jsou podle lékařů rizikovější.

narozené miminko
doporučujeme

Vyplývá to z výsledků perinatální péče v ČR, které dnes na tiskové konference ministerstva zdravotnictví prezentoval vedoucí Perinatologického centra Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí Petr Velebil. V roce 2019 se narodilo asi 112.000 dětí, průměrný věk matky byl 28 let.

"Za posledních šest let poklesl podíl novorozenců s porodní hmotností pod 2500 gramů. Podíl císařských řezů 24,2 procenta (všech porodů) je také pod mediánem Evropy. Významně poklesl počet vícečetných porodů, které jsou rizikovější a vedou k řadě komplikací," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). V roce 2010 bylo porodů s dvojčaty nebo vícerčaty 2,13 procenta a loni 1,33 procenta.

Od roku 2017 podle Velebila počet porodů klesá, což odpovídá demografické křivce. Očekává se, že v roce 2030 jich bude 90.000.

Podíl císařských řezů na porodech od roku 2000 stoupal, zastavil se v roce 2015 na zhruba 26 procentech a pak začal klesat. "Císařský řez je nesmírně důležitá metoda, kterou potřebujeme pro záchranu života a zdraví. Někdy se ale použije zbytečně," řekl Velebil. Podle něj se ale v Česku nekonala "obrovská epidemie" císařských řezů na vyžádání matek jako v jiných zemích. Také zhruba 80 procent vícečetných porodů skončí císařským řezem.

Česko má podle Velebila jednu z nejnižších evropských perinatálních úmrtností, tedy úmrtí dětí v děloze či v prvním týdnu života. V minulém roce to byly čtyři děti na 1000 porodů. Podle Velebila je to právě díky organizaci péče a koncentraci rizikových porodů do perinatálních center, tedy větších porodnic, které se na nedonošené či jinak rizikové děti specializují.

Statistiky postihují jen porody v porodnicích, data o domácích porodech podle odborníků neexistují. Názory na domácí porody nebo porodní domy se různí, proti jsou hlavně lékaři. Kompromisem mají být podle lékařů centra porodní asistence v areálu porodnic, kde by byl kladen větší důraz na komunikaci, soukromí a přání rodičky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový covidový semafor: Na mapě nákazy v ČR jsou pouze dva regiony zelené

10.08.2020 13:40 Aktualizováno Na mapě nákazy novým typem koronaviru v ČR jsou regiony se zvýšeným rizikem jen Praha a okres…

V Moravskoslezském kraji přibylo 23 nakažených, Vlčnov od půlnoci bez…

10.08.2020 12:52 Aktualizováno V Moravskoslezském kraji přibylo v neděli 23 lidí nakažených koronavirem. Problematické je Frýdecko…

Covid-19: Za neděli přibylo v Česku nejméně případů v minulém týdnu

10.08.2020 07:42 V neděli přibylo v Česku nejméně případů nemoci covid-19 v minulém týdnu, testy jich potvrdily 122.…

"Je to riziková aktivita." Prymula a Rážová řekli, jakým místům se vyhnout

09.08.2020 21:55 Aktualizováno Česko se potýká s masivním nárůstem nově identifikovaných případů nákazy koronavirem. Epidemiolog…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama