Přes 10 % nakažených jsou zdravotníci, uvedla lékařská komora

Mezi 6000 případy nemoci covid-19 v Česku je podle České lékařské komory (ČLK) 11 procent nakažených zdravotníků. Onemocnělo 243 zdravotních sester, 135 lékařů, 14 laborantů a 192 dalších zdravotníků, uvedla dnes komora. První případy byly v ČR uveřejněny 1. března, první lékař onemocněl 5. března.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle dat, které komora získala od Hlavní hygieničky ČR a Ústavu zdravotnických informací a statistiky, bylo k pondělí 13. dubna nakaženo 684 zdravotníků. Ze 135 lékařů se 20 vyléčilo. Z 243 zdravotních sester se vyléčilo 12 a dvě jsou mezi oběťmi nákazy.

V ostatních profesních skupinách je podle ČLK výskyt nemoci covid-19 nižší. Například učitelů je nakažených 129, řidičů 69, policistů 57, sociálních pracovníků 55, hasičů a záchranářů 49 a vojáků 19.

Lékaři v ambulancích i některé nemocnice si od začátku epidemie v Česku stěžovali na nedostatek ochranných prostředků jako jsou roušky, respirátory, ochranné obleky, brýle či štíty, ale také rukavice nebo dezinfekce. V současné době jsou dovážené z Číny letadly, do krajských nemocnic a ambulancí lékařů je dodává ministerstvo vnitra, do velkých nemocnic ministerstvo zdravotnictví.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly se někteří zdravotníci nakazili mimo své zaměstnání, další se mohli nakazit při svlékání ochranných prostředků. Tak se podle něj nejspíš nakazila také zdravotní sestra z Thomayerovy nemocnice v Praze, která zemřela na konci března. Podle její vedoucí k úmrtí přispěl i stres včetně toho, co o sobě slyšela v médiích. Na oddělení, kde pracovala, se nakazila i zhruba dvacítka seniorů.

"Většina zdravotníků stále pracuje v naprosto nevyhovujících podmínkách. Důsledkem toho je prudce rostoucí počet nakažených v našich řadách," uvedl prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Ministerstvo zdravotnictví v doporučení uvedlo, že pro kontakt zdravotníků s pacienty s nemocí covid-19 stačí většinou respirátor střední třídy FFP2. Nejvyšší třída ochrany FFP3 je třeba při procedurách, kde vzniká aerosol, například při zavádění dýchací podpory. Měli by je používat také pracovníci infekčních klinik, urgentních příjmů nebo zdravotnické záchranné služby, uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě. Zubním lékařům podle ministerstva stačí FFP2 doplněné štítem. Původně ale resort označoval i vrtání zubů za rizikovou činnost, při níž vzniká aerosol s kapénkami.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rychlotesty na covid-19 zůstanou lékařům pro testování zájemců

06.06.2020 11:13 Rychlotesty na covid-19, které zjišťují protilátky, zůstanou lékařům pro testování zájemců. Mohou…

Na Dole Darkov začala další část plošného testování zaměstnanců

06.06.2020 10:11 Na Dole Darkov společnosti OKD v Karviné, kde je ohnisko koronaviru, dnes začala další část…

Počet nových případů covidu v Česku v pátek klesl

06.06.2020 09:52 V pátek přibylo v Česku 35 nových případů koronaviru, nejméně od pondělí. Počet testů byl ale…

V souvislosti s Dolem Darkov přibyli tři nakažení covidem-19

05.06.2020 17:13 V souvislosti s ohniskem nákazy covid-19 na Dole Darkov společnosti OKD v Karviné přibyli od…

Související:

Právě se děje

Další zprávy