Pro karanténu žáků platí jiná pravidla než ve firmách po antigenních testech

Pro karanténu žáků a učitelů po kontaktu s nakaženým covidem-19 platí v současnosti jiná pravidla než u zaměstnanců firem po antigenním testování. Zatímco pracovníci firem mohou pro rychlejší ukončení karantény po antigenním testování využít negativního PCR testu, spolužáci nemocného školáka musí zůstat v karanténě minimálně pět dní. Vyplývá to z metodiky hlavní hygieničky. ČTK to potvrdilo ministerstvo školství.

Karanténa se nařizuje lidem, kteří měli rizikový kontakt s nakaženým člověkem nebo kteří si v práci udělali antigenní test s pozitivním výsledkem. Délka karantény u lidí bez příznaků má být pět dnů, PCR test pro její ukončení není povinný. Karanténa se týká stejně neočkovaných i očkovaných a lidí po prodělání nemoci covid-19.

Preventivní antigenní testování zaměstnanců se nyní koná dvakrát týdně, a to v pondělí a ve čtvrtek. Ve školách se plošně testuje jednou týdně v pondělí. Vzhledem k tomu, že spolužáci nakaženého musí do karantény v případě, že se s dotyčným viděli v předešlých dvou dnech, třídy po pondělním testování do karantény nenastupují. Odchází do ní v případě, že se nákaza mezi žáky objeví v jiný den než v pondělí. Pro ukončování karantény se pak na ně vztahují jiné podmínky než po antigenním testování zaměstnanců. Pokyn hlavní hygieničky rozlišuje mezi karanténou stanovenou na základě pozitivního antigenního testu v zaměstnání a karanténou na základě rizikového kontaktu s nakaženým, uvedla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Z metodiky hlavní hygieničky Pavly Svrčinové plyne, že po pozitivním antigenním testu mohou zaměstnanci využít metody PCR a s negativním výsledkem ukončit karanténu po méně než pěti dnech. Žáci a učitelé ale musí v karanténě zůstat minimálně pět dní i v případě negativního PCR testu. V dalších pěti dnech pak mají ještě všude nosit respirátor a sledovat svůj zdravotní stav. Pokud se u nich objeví příznaky, měli by kontaktovat lékaře.

Lednová podotkla, že ukončování karantény mají v kompetenci krajské hygienické stanice, nikoli ministerstvo školství.

Vláda minulý týden schválila návrh ministerstva školství, aby ředitelé škol mohli v případě velkého počtu učitelů v karanténě nebo v izolaci kvůli covidu-19 vyhlásit výuku na dálku či mimořádné ředitelské volno po dobu až deseti dnů ve školním roce. Sněmovní školský výbor dnes předlohu podpořil a doporučil, aby ji plénum projednalo zrychleně ve stavu legislativní nouze do čtvrtka. Návrh zároveň předpokládá, že při výuce na dálku i při mimořádném ředitelském volnu by měli rodiče žáků do deseti let věku nárok na ošetřovné.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Školství firmy

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 22 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy