Nečelí jen koronaviru. Hygienička naznačila, že data o nakažených jsou ohrožena

Covid-19 není jediným virem, jemuž budou muset krajské hygienické stanice v dohledné době muset vyhlásit válku. Problémy mohou způsobit i jiné viry, a to ty počítačové. Hlavní hygienička Jarmila Rážová v souvislosti s tím upozornila na nedostatečné zabezpečení systémů.

Vláda proto v květnu rozhodla, že hygieny dostanou další peníze navíc, aby mohly do svých řad nabrat další IT specialisty a zároveň modernizovat techniku. Do té doby jim dlouhodobě scházely peníze jak na úhradu provozních, tak i mzdových nákladů. Informoval o tom server irozhlas.cz. 

"V segmentu státní správy se poněkud zanedbává nebo je rozdílná úroveň IT vybavení krajských hygienických stanic. Kybernetická bezpečnost není zajišťována na dostatečné úrovni,“ konstatovala hlavní hygienička.

"Veškerá naše data, která o epidemii máme, tak pocházejí z registru, do kterého jsou všechny případy zapisovány a popisovány. A pracujeme s nimi. Pokud by se stalo, že někdo krajskou hygienickou stanici napadne z hlediska kyberútoku, také nemusíme mít vůbec žádné informace o tom, jak se epidemie šíří a co tu bylo,“ dovysvětlila.

Hlavní problém spočívá v tom, že krajské hygienické stanice nemají status kritické infrastruktury, ale přesto mají přístup do jejích registrů.

"Samotné hygienické stanice pod zákon o kybernetické bezpečnosti, čili do gesce Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, nespadají. Ale určitě využívají některé informační systémy, které jsou pod zákonem o kybernetické bezpečnosti. Mají určitě přístup do důležitých informačních systémů,“ informoval mluvčí Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Radek Holý.

"Je pravdou, a to je všeobecný fakt, že krajské hygienické stanice nebyly v minulosti úplně finančně ani technicky podporovány, takže tady bude nutné dát peníze na jejich rozvoj IT zabezpečení a vůbec IT technologie, zálohy dat," připustil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO), že hygieny jsou skutečně podfinancované.

Na rozvoj stanic, pohotovostního centra a dalších organizací spadajících pod resort zdravotnictví, kterých se bude týkat chytrá karanténa, by mělo jít ze státního rozpočtu o téměř 150 milionů korun navíc. Alespoň na tom se shodla vláda.

Resort zdravotnictví zároveň slíbil, že krajské hygienické stanice obdrží do konce roku skoro 30 milionů korun, přičemž osmdesát procent této sumy půjde na modernizaci a posílení IT systémů nebo zajištění kybernetické bezpečnosti.

Co se týče náchylnosti systémů krajských hygien, tak je Vojtěch optimistou. Ve srovnání s nemocnicemi by to nemělo být tak finančně náročné. "Přeci jen nemocnice jsou v tomto směru sofistikovanější a náročnější z hlediska kybernetické bezpečnosti. Jde pouze o to, aby měly odpovídající infrastrukturu, proběhlo zálohování dat. V tomto směru to není otázka peněz, ale abychom se tomu věnovali,“ podotkl ministr.

"Vzhledem k tomu, že krajské hygienické stanice spadají určitým způsobem do zdravotnictví a zdravotnictví jako takové je velice často napadáno hackery, tak z tohoto pohledu je určitě správné, že se tomu budou věnovat a že zabezpečení chtějí zvýšit,“ řekl mluvčí kyberúřadu.

Během epidemie koronaviru se hackerům úspěšně podařil kybernetický útok na systém Fakultní nemocnice v Brně nebo na Psychiatrii v Kosmonosech. Jejich další obětí se pak stala Fakultní nemocnice v Ostravě. Kyberúřad pak v této souvislosti upozornil zdravotnická zařízení, že musejí být v neustálé pohotovosti, neboť nelze vyloučit eskalaci těchto ataků.

Související

Hygienická stanice hl. m. Prahy

Jágrovou má v čele pražských hygieniků vystřídat Schumová

Hygienickou stanici v hlavním městě má od ledna vést lékařka Zdeňka Schumová, která dosud na pražské hygieně řídila sekci ochrany veřejného zdraví. Uvedl to dnes server Seznam Zprávy s odkazem na zdroje z resortu zdravotnictví. Schumová má nahradit Zdeňku Jágrovou, která na konci roku odchází do penze. Do povědomí veřejnosti se dostala zejména kvůli epidemii koronaviru.
Rastislav Maďar Rozhovor

Předvánoční rozvolnění bylo tragickou chybou. Neregistrovanou vakcínou bych neočkoval, říká Maďar

ROZHOVOR – Za zesnulé oběti na covid-19 nepociťuje osobní výčitky, neboť před značně zhoršující se situací loni jako poradce ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha včas varoval. Uznávaný epidemiolog Rastislav Maďar, jemuž je líto každého vyhaslého života, se nyní vrátil do veřejného života jako člen Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES), protože se bál, aby se neopakovaly stejné dřívější chyby. „Předčasné předvánoční rozvolnění bylo tragickou chybou, stejně tak nedostatečné vyhledávání nových infekčnějších variant viru na celém území v minulých měsících,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Rastislav Maďar.

Více souvisejících

Jarmila Rážová (hygienička) Kybernetická bezpečnost Hackeři Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 56 minutami

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy