Stop monopolizaci dodávek léčiv! U Jílkové se strhla mela kvůli nedostupným lékům

Ve čtvrtek se v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové probírala nedostupnost léků a doplatky na ně. Někteří pacienti mají zkušenost s tím, že lékárny nedisponují potřebnými medikamenty. Výjimečné nejsou případy nedohledatelných léků, a to nejen v ČR, ale i v celé Evropě. Proč za ten samý lék někde doplácíme více a jinde méně?

O českém zdravotnictví a situaci na lékovém trhu diskutovali Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví (ANO), Aleš Krebs, prezident České lékárnické komory, Irena Storová, ředitelka Státního úřadu pro kontrolu léčiv, Marek Hampel, předseda Grémia majitelů lékáren, Jakub Dvořáček, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu a Zdeňka Hodinářová, pacientka a důchodkyně z Prahy.

Moderátorka Jílková požádala Hodinářovou, aby vysvětila ministru Vojtěchovi své problémy se sháněním léků. "Nám pacientům je čím dál tím hůř, abych pravdu řekla. Za poslední tři roky se to markantně zhoršilo. Stejného názoru jsou mí vrstevníci a kamarádi. Na lécích jsme závislí, abychom mohli normálně fungovat. Dříve nám v případě nedostupnosti byla nabídnutá odpovídající náhražka. Dnes nám řeknou, že léky nejsou, a že máme požádat lékaře o předpis na něco, co máme na skladě," postěžovala si Hodinářová.

"Musíme se podívat na konkrétní léky. Důvod jejich nedostupnosti může být různý. Určitě je to špatně, ale bohužel případy vývozu léků do zahraničí, případně výpadků, nejsou ojedinělé," vysvětlil Vojtěch. Jílková mu do toho vstoupila a pokusila se jej přimět, aby veřejnosti sdělil, co s tím jeho resort hodlá dělat. Hodinářová také připomněla případ, kdy musela oběhnout celou Prahu, než se jí podařilo sehnat lék na předpis. Sice jí ho v lékárně slíbili objednat, ale kvůi státnímu svátku by musela čekat dlouho.

Stop monopolizaci dodávek léčiv!

"Jakto že některé léky jsou jenom v některých typech lékáren?," obrátil se na Vojtěcha Hampel. Vojtěch mu odpověděl, že byl předložen návrh zákona, který toto vyřeší. Ředitel Dvořáček vysvětlil, že některé léky nejsou v tak hojné míře poptávány, a proto se jimi zásobují jenom některé typy lékáren. Hampel mu na to oponoval, že některé lékárny v důsledku potřeby objednávání medikamentů přicházejí o zákazníky. "Zákon jasně říká, že lék má být v každé lékárně do dvou dnů, a přitom jsme někdy čekali deset dnů," zlobil se Hampel. "Váš návrh povede k monopolizaci dodávek!," dodal.

"My se postáráme, aby se léky vůbec nevyvážely," nedal se Vojtěch. "Léky se za poslední tři roky vůbec nevyváží. Reexporty navíc vůbec neovlivňují výpadky," usadil ho Hampel a ukázal graf, který potvrzoval jeho slova. Ředitelka Storová slíbila, že novela z Vojtěchovy dílny skutečně zamezí reexportu. Prezident Krebs vysvětlil, že největším problémem jsou selektivní dodávky, kdy jsou některé lékárny zásobovány méně, a pak se ne všichni pacienti dostanou k lékům.

Lék je jako rohlík?

"Copak je lék rohlík? S léky se přeci nemá obchodovat jako s rohlíky!," naštvala se Jílková. "Obraťte se na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže," zareagoval na tento argument Dvořáček. Že se z léků stává ochodovatelné zboží, potvrdil i Hampel. "Antimonopolní autority jsou nekompetetní a neplní své povinnosti. Navíc si opravdu často pletou rohlík s lékem," zaregoval na Dvořáčkovu radu. Připomněl zákon, který skutečně distributorům ukládá povinnost dodat léky do dvou pracovních dnů. 

Storová obhajovala novou právní úpravu, která lidem jako Hodinářová opravdu zajistí, že pokud malá lékárna nebude mít lék na skladě, tak do dvou dnů tam bude dodán. "Distributoři nebo výrobci budou mít dokonce povinnost to tak udělat," vysvětlila. Hampel se pořád oháněl nápisem "STOP MONOPOLIZACI DODÁVEK LÉČIV!". "Hodinářová bude chodit jenom do velkých lékáre a k nám na vesnici už nikdo nepřijde," skákal Storové do řeči Hampel. "Má právo si svobodně rozhodnout, kam půjde," uzemnila ho Storová.

Jílková se rozhodla předat mikrofon zdravotní sestře v domácí péči Zavadilové. Ta si postěžovala, že lék eliquis ředící krev, který je mnohem kvalitnější než warfarin, není dostupný všem pacientům, zvlášť starým lidem. Lékarník z IKEMU z řad publika ale warfarin obhajoval a řekl, že pokud je správně používaný, tak pacientům nic nehrozí. Navíc eliquis se předepisuje spíše u těch, kteří ho užívat nemohou. Následně se hovořilo také o případech, kdy propuštění pacienti dostali léky na tři dny, a pak měli problém sehnat odborníka, který jim předepíše další.

Jsme závislí na Indii a Číně?

Lékárnice z řad veřejnosti, která dostala prostor, si postěžovala na případy, kdy distributoři kádrují lékárny podle toho, jak moc jsou pro ně perspektivní. "Léky jsou nám někdy dodávány za větší cenu než konkurenci," vysvětlila důvod různých doplatků. Jílková připomněla, že systém EU není schopná si vyrábět léky, a že je závislá na farmaceutických firmách v Indii a Číně. Vojtěch slíbil, že se problém bude řešit celoevropsky, a že se příští týden sejde se zástupci resortů zdravotnictví visegrádské čtyřky.

Hovořilo se ještě také o zneužíváním systému veřejného zdravotního prostředí ze strany distributorů nabízejících množstevní slevy řetězcovým lékárnám, které si mohou dovolit mít větší sklady. Lidé na vesnicích pak doplácejí víc než ve městech. "Funguje konkurence v rámci lékáren," hájil to Vojtěch. "Ale proč?!," zlobila se Jílková. Podle Vojtěch to stimuluje cenu léků na trhu. Pán z publika se postavil na stranu Jílkové a vysvětlil, že si lékárny mají konkurovat péči o pacienty, nikoliv cenou.

Za stejné doplatky na léky se vyslovili další a další lékárníci a vůbec provozovatelé lékáren. "Někteří pacienti, obzvlášť senioři, si ani nemohou připravit peníze," dovysvětlovala Jílková. V blížícím se závěru diskuze dostávali prostor další lidé z řad veřejnosti. Devadesátiletý pán z Ostravy, který obdržel mikrofon, pochválil ministra Vojtěcha za jeho práci. Ještě se také mluvilo o komplikovaném systému příchodu léků na český trh. "Nejdéle čekají Češi a Rumuni," vysvětlovala Jílková. Po konci debaty oznámila téma příštího týdne, jímž bude 30 let od pádu železné opony a polistopadový vývoj.

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Více souvisejících

Máte slovo léky Zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO)

Aktuálně se děje

před 51 minutami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy