Šimůnková vydala doporučení pro očkování klientů zdravotních a sociálních služeb

Zástupkyně veřejného ochránce práv Monika Šimůnková vydala desatero doporučení pro očkování klientů zařízení zdravotních a sociálních služeb, kteří mají snížené schopnosti rozhodování. Cílem bylo zmírnit nejistotu lidí, kteří očkování provádějí či o něm rozhodují. Šimůnková to dnes uvedla na webu ombudsmana.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

Už v lednu vydala informační leták, jak postupovat při očkování klientů s omezenou svéprávností. Na základě podnětů ze strany poskytovatelů sociálních a zdravotních služeb, veřejných opatrovníků či blízkých osob klientů nyní vydala podrobnější doporučení.

Kromě klientů s omezenou svéprávností se věnuje i klientům s jiným podpůrným opatřením, konkrétně jde o pomoc při rozhodování zda očkovat, o zastoupení členem domácnosti či o ustanovení opatrovníka bez omezení svéprávností. Věnuje se i klientům bez podpůrného opatření, kteří nejsou schopni udělit souhlas.

"Jedná se o praktické doporučení pro poskytovatele zdravotních služeb provádějících očkování, zaměstnance zařízení sociálních či zdravotních služeb, ale také pro opatrovníky a další podpůrné osoby klientů. Cílem bylo zmírnit nejistotu osob, které provádějí očkování či o něm rozhodují, a zejména zdůraznit, že i když si všichni přejeme, aby očkování proběhlo co nejrychleji, nesmí se zapomínat na respektování základních práv jednotlivých klientů. Jde zejména o právo na autonomii, právo na tělesnou a duševní integritu či právo na úplné a přístupné informace ohledně očkování," uvedla Šimůnková.

Desatero doporučení zájemci najdou na webu veřejného ochránce práv.

V Česku se v současné době očkují jen prioritní skupiny. Od února se mohou registrovat lidé starší 80 let, zdravotníci nebo učitelé. Od počátku března tuto možnost mají i senioři nad 70 let.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843 případů

13.04.2021 22:02 Aktualizováno S pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Arenberger malý záchyt pozitivních školáků očekával

13.04.2021 18:05 Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) očekával, že záchyt pozitivních případů koronaviru…

Úmrtí a hospitalizací lidí nad 80 let s covidem ubývá, nejdéle se očkují

13.04.2021 15:58 Podíl lidí nad 80 let mezi zemřelými a hospitalizovanými s covidem-19 klesá. Zatímco v listopadu na…

Očkování neschválenými vakcínami by zahýbalo důvěrou lidí, tvrdí Šonka

13.04.2021 15:29 Očkování neregistrovanými vakcínami proti covidu-19 by podle šéfa praktických lékařů Petra Šonky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama