Soud zrušil pravidelné testování personálu v domovech seniorů

Pražský městský soud zrušil nařízení ministerstva zdravotnictví o pravidelném testování pracovníků v domovech pro seniory či postižené či v léčebnách, a to k 10. březnu. Vyhověl tak jedné ze zaměstnankyň. Podle soudu ministerstvo dostatečně neodůvodnilo, proč se mají testy opakovat každých pět dnů.

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto
doporučujeme

Informují o tom server SeznamZprávy a portál Česká justice. Vyjádření ministerstva zdravotnictví ČTK zjišťuje.

Pravidelné testování klientů a pracovníků domovů pro seniory a se zvláštním režimem či v léčebnách mělo začít původně 4. listopadu. Antigenní testy se měly opakovat každých pět dnů. Zařízení ale testovací materiál nedostala včas. Ministerstvo pak původní nařízení zrušilo a vydalo nové, které platí od 21. listopadu do konce nouzového stavu. Kontroly klientů skončily začátkem prosince, u personálu pokračují.

Soud vyhověl jedné ze zaměstnankyň, která pracuje v sociálních službách, na opatření si stěžovala a žádala jeho zrušení. V rozsudku uvedl, že si je vědom nedobré epidemiologické situace a respektuje oprávnění ministerstva podnikat kroky proti šíření nákazy. "Nicméně soud má za to, že i přes výjimečnou situaci je třeba mimořádná opatření dostatečným způsobem a transparentně odůvodnit," stojí v rozsudku. Podle něj je potřeba uvést podklady i úvahy, které vedly k rozhodování.

Nařízení soud zrušil k 10. březnu. Ministerstvo zdravotnictví tak má čas své opatření případně upravit a zdůvodnit. Testování by mělo skončit s nouzovým stavem. Ten má trvat do 28. února.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Situace se prudce zhoršuje. Česko hlásí přes 15 tisíc nakažených, zbývá 15…

24.02.2021 22:04 Aktualizováno V úterý přibylo v Česku 15 672 nakažených. Rizikové skóre protiepidemického systému PES je k dnešku…

Nemocnice v Praze zdravotní péči kromě akutní omezily už loni

24.02.2021 16:50 Nemocnice v Praze většinou neakutní péči zastavily už na konci loňského roku. Nyní se snaží…

Informaci o omezení dodávek od AstraZeneca stát ověřuje

24.02.2021 12:48 Premiér Andrej Babiš informaci o hrozbě omezení dodávek vakcín AstraZeneca do Evropské unie ve…

Učitelé se mohou registrovat k očkování od 27. února

24.02.2021 09:34 Ministerstvo školství poslalo do škol informace k prioritnímu očkování školských pracovníků,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama