Svatoanenská nemocnice bude dál používat ivermektin

Lékaři ve Fakultní nemocnici u svaté Anny budou pokračovat v léčbě pacientů s covidem-19 pomocí léku ivermektin. ČTK to řekl primář I. interní kardioangiologické kliniky Michal Rezek. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) jej dnes pro léčbu a prevenci používat nedoporučila, české ministerstvo zdravotnictví ale povolilo experimentální léčbu ivermektinem a stanovisko měnit nebude.

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně
doporučujeme

"Pro náš postup je určující stanovisko ministerstva zdravotnictví a Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL), které nám podle našeho klinického zvážení umožňuje tento lék využívat," uvedl Rezek.

Ministerstvo umožnilo 12. března podávat pacientům s covidem-19 lék ivermektin podle uvážení lékaře. Jako experimentální léčba se ale vyžaduje informovaný souhlas pacienta. Úřad už tehdy upozornil, že se jedná o léčbu bez dostatečného množství důkazů získaných metodami medicíny založené na důkazech, a nelze ji proto považovat za součást standardní a standardizované odborné péče v léčbě pacientů s onemocněním covid-19.

EMA argumentuje tím, že ve vysokých dávkách se zvyšují vedlejší účinky léku, podle primáře Rezka to ale pacientům u svaté Anny nehrozí. "To je jeden z opakovaně citovaných omylů, že je potřeba vysokých dávek. Používáme dávky, u kterých jsou prokázané minimální nežádoucí účinky. Výsledky, které vidíme, jsou spíše povzbuzující," uvedl Rezek s tím, že lék by potvrzení účinnosti velkou klinickou studií potřeboval.

Odborníci z Fakultní nemocnice u svaté Anny plánují zhodnotit výsledky využití ivermektinu u prvních 100 pacientů, retrospektivně je analyzovat a publikovat výsledky.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lockdown naučil dospívající vařit, cítí se samostatnější než před epidemií

13.04.2021 09:42 Více než polovina dospívajících Čechů ve věku od 12 do 17 let se cítí být samostatnější, než si o…

V Česku zemřelo přes 28.000 nakažených, za pondělí dalších 3843 případů

13.04.2021 09:04 Počet úmrtí s nemocí covid-19 v ČR překročil 28.000. K pondělku s onemocněním zemřelo 28.038 lidí,…

ONLINE: Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843…

13.04.2021 08:15 pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Nouzový stav v Česku skončil, přibylo méně než 1000 nakažených

12.04.2021 22:17 Aktualizováno Ode dneška končí zákaz cestování mezi okresy nebo noční vycházení. O půlnoci vypršel po půl roce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama