Systém PES: Hodnocení po krajích bude možné až při stupních 1 a 2, uvedlo ministerstvo

Hodnocení epidemiologické situace jednotlivě v krajích bude podle protiepidemického systému (PES) možné až při stupních dvě a jedna z pětibodové škály. V těchto stupních bude možné v krajích také samostatně rozvolňovat nebo přijímat opatření. Na dotaz ČTK to dnes sdělil Kryštof Berka z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví. Nyní celostátně platí stupeň pohotovosti čtyři.

ministerstvo zdravotnictví
doporučujeme

Rizikové skóre, podle kterého se stupeň určuje, se v jednotlivých krajích liší a například v Praze odpovídá již od 7. listopadu stupni tři. Podle mluvčího bude nicméně případné rychlejší uvolňování po regionech na pořadu dne až tehdy, kdy bude epidemiologická situace lepší v celé republice.

"Za příznivé situace (stupně pohotovosti 1 nebo 2) probíhá hodnocení epidemie specificky pro jednotlivé regiony, přičemž pro ně může být možné přijímat nebo rozvolňovat různá opatření samostatně," uvedl Berka. V praxi tak bude nutné, aby nejprve vláda snížila v celé republice stupeň rizika na dvě.

I tehdy však podle něho nebudou jednotlivé kraje hodnoceny úplně samostatně a bude záviset na situaci kolem nich. Mluvčí uvedl, že sousední kraje se nebudou moci ve stupni pohotovosti lišit o více než o jeden bod. "Při zhoršení situace ve více než polovině krajů bude opět platit celorepublikové hodnocení," doplnil.

PES vláda spustila minulé pondělí, země byla tehdy v nejvyšším pátém stupni pohotovosti. Od tohoto pondělí se republika přesunula do čtvrtého stupně. Zkrátila se doba nočního zákazu vycházení, déle mohou být otevřené obchody a výdejní okénka restaurací. Lidé se také mohou shromažďovat ve větším počtu než dosud, třeba i na svatbách, pohřbech a při bohoslužbách. Ministr zdravotnictví Ivan Blatný (za ANO) hovoří o tom, že příští pondělí by mohl začít platit třetí stupeň.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve středu přibylo přes 8 tisíc nově nakažených, opět méně než před týdnem

21.01.2021 09:20 Ve středu přibylo v Česku 8162 potvrzených případů koronaviru, téměř o 3000 méně než před týdnem.…

ONLINE: Reprodukční číslo v Česku opět stoupá, Německo už hlásí dva…

21.01.2021 08:53 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává druhý den na 73 bodech. Více než týden se tak drží ve…

Zdravotníci už aplikovali k dnešku téměř 155.000 dávek vakcíny

21.01.2021 08:35 Zdravotníci v Česku k dnešním 07:00 aplikovali 154.989 dávek vakcíny proti covidu-19. Vyplývá to z…

Koronavirem se v ČR nakazilo přes 900 tisíc lidí. Reprodukční číslo opět…

20.01.2021 19:50 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES dnes po třech dnech stagnace stoupl ze 70 na 73 bodů. Nadále ale…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama