Testování na covid-19 u praktiků bude asi jen pro registrované

Praktičtí lékaři, kteří se od 18. prosince zapojí do testování veřejnosti na covid-19, budou pravděpodobně testovat jen své registrované pacienty. Zapojení lékaře do testování by mělo být dobrovolné, ne všichni mají vhodné prostorové, materiální a personální možnosti. Novinářům to dnes řekl lékař Bohumil Seifert ze Společnosti všeobecného lékařství.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Od 18. prosince se budou moci lidé nechat otestovat na koronavirus takzvaným antigenním testem. Hlavní síť odběrových míst bude v nemocnicích, zapojí se i někteří praktičtí lékaři a ambulantní specialisté. Seifert dnes uvedl, že nemá informace o tom, kolik praktiků se do testování zapojí. Podle něj je ale pravděpodobné, že lékaři budou testovat jen své registrované pacienty. "Neumím si představit, že by ordinace praktických lékařů testovali pro příchozí z ulice," uvedl Seifert.

Testování na covid-19 není podle Seiferta prioritou praktických lékařů. Ti musí i nadále zachovat dostupnou primární péči, tedy péči o pacienty s akutním onemocněním, o chronické pacienty či zajištění prevence. Ne každý lékař má ve své ordinaci dostatečné prostorové, materiální a personální podmínky, dodal Seifert. Mnozí praktici se ale podle něj už nyní zapojují a někteří nabízejí antigenní testování za úhradu.

Testování, které bude hrazené ze zdravotního pojištění, bude možné absolvovat mezi 18. prosincem a 15. lednem jednou za pět dní. Testovat se nebudou lidé 90 dní po vyléčení z nemoci covid-19.

Antigenními testy se v současnosti mohou nechat otestovat učitelé. V minulých týdnech testovaly touto metodou své klienty také domovy pro seniory a další lůžková zařízení sociálních služeb. Povinnost jim skončila v pátek 4. prosince, do 12. prosince budou testovat ještě své zaměstnance. Ukončení testování pracovníků v domovech pro seniory dnes opět kritizoval praktický lékař Boris Šťastný. "Ukončení testování v době, kdy dochází k výraznému rozvolňování opatření, to považuji za chybu," řekl na tiskové konferenci. Podle něj na omezení šíření koronaviru v sociálních zařízeních neměl nijak zásadní vliv zákaz návštěv, který platil až do uplynulého víkendu. Naopak podle Šťastného pomohlo testování klientů a zaměstnanců.

Podle Šťastného by měla být povinnost testování v sociálních zařízeních doplněna do protiepidemického systému PES. Ten nyní u zdravotnických a sociálních zařízení v závislosti na riziku šíření koronaviru reguluje pouze možnost návštěv.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dodávka vakcín proti koronaviru se příští týdny sníží, potvrdil Blatný

23.01.2021 12:25 Pro Českou republiku se v příštích týdnech sníží dodávka vakcín proti koronaviru. Po absolvování…

Ministr Blatný dostal v Brně druhou dávku vakcíny proti koronaviru

23.01.2021 11:37 Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) absolvoval dnes ve Fakultní nemocnici Brno druhé kolo…

ONLINE: PES klesl o čtyři body, přibylo přes 8 tisíc nakažených

23.01.2021 11:30 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES klesl o čtyři body na 69 bodů. Může za to méně nakažených mezi…

V pátek přibylo 8423 nakažených, pokles je dál patrný

23.01.2021 08:56 V pátek přibylo v Česku 8423 potvrzených případů koronaviru, více než předchozí dva dny. Ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama