Testování na covid-19 u praktiků bude asi jen pro registrované

Praktičtí lékaři, kteří se od 18. prosince zapojí do testování veřejnosti na covid-19, budou pravděpodobně testovat jen své registrované pacienty. Zapojení lékaře do testování by mělo být dobrovolné, ne všichni mají vhodné prostorové, materiální a personální možnosti. Novinářům to dnes řekl lékař Bohumil Seifert ze Společnosti všeobecného lékařství.

Covid-19, ilustrační foto

Od 18. prosince se budou moci lidé nechat otestovat na koronavirus takzvaným antigenním testem. Hlavní síť odběrových míst bude v nemocnicích, zapojí se i někteří praktičtí lékaři a ambulantní specialisté. Seifert dnes uvedl, že nemá informace o tom, kolik praktiků se do testování zapojí. Podle něj je ale pravděpodobné, že lékaři budou testovat jen své registrované pacienty. "Neumím si představit, že by ordinace praktických lékařů testovali pro příchozí z ulice," uvedl Seifert.

Testování na covid-19 není podle Seiferta prioritou praktických lékařů. Ti musí i nadále zachovat dostupnou primární péči, tedy péči o pacienty s akutním onemocněním, o chronické pacienty či zajištění prevence. Ne každý lékař má ve své ordinaci dostatečné prostorové, materiální a personální podmínky, dodal Seifert. Mnozí praktici se ale podle něj už nyní zapojují a někteří nabízejí antigenní testování za úhradu.

Testování, které bude hrazené ze zdravotního pojištění, bude možné absolvovat mezi 18. prosincem a 15. lednem jednou za pět dní. Testovat se nebudou lidé 90 dní po vyléčení z nemoci covid-19.

Antigenními testy se v současnosti mohou nechat otestovat učitelé. V minulých týdnech testovaly touto metodou své klienty také domovy pro seniory a další lůžková zařízení sociálních služeb. Povinnost jim skončila v pátek 4. prosince, do 12. prosince budou testovat ještě své zaměstnance. Ukončení testování pracovníků v domovech pro seniory dnes opět kritizoval praktický lékař Boris Šťastný. "Ukončení testování v době, kdy dochází k výraznému rozvolňování opatření, to považuji za chybu," řekl na tiskové konferenci. Podle něj na omezení šíření koronaviru v sociálních zařízeních neměl nijak zásadní vliv zákaz návštěv, který platil až do uplynulého víkendu. Naopak podle Šťastného pomohlo testování klientů a zaměstnanců.

Podle Šťastného by měla být povinnost testování v sociálních zařízeních doplněna do protiepidemického systému PES. Ten nyní u zdravotnických a sociálních zařízení v závislosti na riziku šíření koronaviru reguluje pouze možnost návštěv.

Nová nařízení vlády: Neočkovaní učitelé s respirátorem, konec izolace po…

25.10.2021 21:59 Aktualizováno Neočkovaní učitelé budou od listopadu muset nosit při výuce respirátory. Výjimku budou mít učitelé…

Vojtěch očekává zlom ve vývoji epidemie za pět nebo šest týdnů

25.10.2021 17:57 Epidemická situace se bude zhoršovat ještě v příštích dvou týdnech. Zlom by podle ministra…

Očkovací místa kvůli výraznému zájmu o vakcíny rozšíří provozní hodiny

25.10.2021 13:42 Očkovací místa kvůli opětovnému zájmu o vakcíny proti covidu-19 rozšíří provozní dobu. Novinářům to…

Testování ve školách se bude podle současných dat týkat osmi okresů

25.10.2021 12:30 Aktualizováno Listopadové testování ve školách se bude podle aktuálních dat o šíření epidemie covidu-19 týkat…

Praktičtí lékaři by měli mít vakcíny proti covidu do konce týdne

25.10.2021 11:33 Do konce týdne by měli mít všichni praktičtí lékaři vakcíny proti covidu-19 od firmy Pfizer…

Ode dneška platí nová opatření. Respirátory nařizují prakticky všude

25.10.2021 09:42 Aktualizováno Kvůli zhoršující se epidemické situaci v Česku platí ode dneška povinnost nosit respirátory ve…

V neděli přibylo v Česku více než 1800 nově nakažených

25.10.2021 09:08 V neděli přibylo v Česku dalších 1823 potvrzených případů koronaviru. Je to více než dvojnásobek ve…

Vakcínou Pfizer ode dneška začnou očkovat i praktici

25.10.2021 08:17 Vakcínu Pfizer/BioNTech proti koronaviru začne ode dneška distributor Avenier rozvážet do ordinací…

Za sobotu přibylo přes 2700 nakažených, výrazně přibývá hospitalizovaných

24.10.2021 12:04 Aktualizováno V sobotu přibylo v Česku 2751 případů nemoci covid-19, nejvíc za víkendový den od 27. března.…

Reprodukční číslo překonalo rekord, covid se Českem šíří nejrychleji za rok

23.10.2021 13:19 Reprodukční číslo, které ukazuje rychlost šíření nemoci covid-19, dnes znovu překonalo rekord od…

Související:

Právě se děje

reklama