Testování v domovech by se podle Maláčové mohlo při potížích upravit

Nastavení plošného testování v domovech pro seniory, postižené a další klienty by se mohlo případně upravit, pokud by se v praxi objevily potíže. ČTK to dnes řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Je ale přesvědčena o tom, že po odzkoušení a ustálení bude systém pravidelných testů dobře fungovat.

Jana Maláčová (ČSSD)

Nařízení o pravidelném testování klientů i personálu domovů každých pět dnů platí ode dneška. Opatření má bránit šíření covidu. Využívat se budou antigenní testy. Zařízení je zatím nemají a čekají na ně. Poprvé se musí vzorky odebrat do sedmi dnů, tedy do příští středy. Odbory a Asociace poskytovatelů sociálních služeb poukazují na to, že zdravotníci v domovech chybí. Personál by tak nemusel kvůli testování stíhat potřebnou péči. Asociace by v takovém případě byla pro mírné prodloužení testovacího intervalu.

"Teď je důležité nechat to první kolo testování proběhnout, vzít si z toho nějaké poznatky a případně na to reagovat. (...) Pár dní musíme zvládnout. Jakmile se to stabilizuje, tak si to sedne. Uděláme maximum pro to, aby to ministerstvo zdravotnictví případně doupravilo," řekla Maláčová.

Dnes debatovala o situaci v sociálních službách s jejich zástupci a dalšími experty. Fórum se podle ministryně koná pravidelně. Zaznívaly na něm připomínky, podněty i výhrady. "Jsme mezi dvěma mlýnskými kameny - jak zamezit rozšiřování nákazy, proto epidemilogové říkají: Testujte na pětidenní bázi. Dnes ale přesně zaznívaly i výhrady, když budeme každých pět dní testovat, nebudeme dělat nic jiného, nebo nebudeme mít kapacitu dělat něco jiného," uvedla ministryně. Podle ní v domovech, které si testy už dřív opatřily samy a využívají je, ale testování funguje.

K zavedení plošných testů u personálu a obyvatel v domovech a podobných zařízeních vyzývali vládu už na jaře experti z vysokých škol a organizace na pomoc seniorům. Začátkem dubna pak tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) oznámil, že se personál bude plošně testovat každé dva týdny a využijí se k tomu rychlotesty k prokázání protilátek. Znovu s požadavkem na plošné testování přišla začátkem září Maláčová. Opatření pro klienty i pracovníky vláda schválila před pár dny, začíná se zavádět až teď. "Samozřejmě mě to velmi mrzí. To testování mělo být už dávno," dodala ministryně.

Nakažených seniorů v Česku přibývá. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) průměrný věk nemocných s koronavirem, kteří se dostávají do nemocnic, roste. Zvedl se ze 65 na 70 let. U starších lidí mívá nákaza horší průběh, víc je také obětí.

Lidé nad 75 let tvořili v říjnu podle statistik zhruba sedm procent nakažených, dvě pětiny hospitalizovaných s covidem a 71 procent obětí. Ve 182 zařízeních se k 28. říjnu nakazilo 3818 lidí.

Za sobotu přibylo 63 nakažených, reprodukční číslo vyrostlo

20.06.2021 09:11 V sobotu přibylo v Česku 63 případů koronaviru, nejméně za první víkendový den od loňského 11.…

Využívejte i metodu na vyšetření protilátek. V Rakousku funguje, vyzývá…

19.06.2021 22:00 Aktualizováno Místopředseda sněmovního Výboru pro zdravotnictví Vít Kaňkovský tvrdí, že se už několik měsíců…

Vakcíny fungují, ukazují statistiky. Po druhé dávce bylo pozitivních jen 0…

19.06.2021 21:59 Aktualizováno Po druhé dávce vakcíny proti covidu-19 mělo pozitivní test 3792 lidí z 2,097 milionu plně…

Českou lékařskou komoru povede dalších pět let Milan Kubek

19.06.2021 19:55 Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na dnešním…

V pátek přibylo 147 nakažených, počet hospitalizovaných klesl

19.06.2021 10:17 V Česku dál ubývá nových případů nemoci covid-19. V pátek testy odhalily 147 nakažených, o 32 méně…

NSS tento týden označil další čtyři protiepidemická opatření za nezákonná

18.06.2021 16:44 Nejvyšší správní soud (NSS) tento týden pokračoval v kritice opatření proti šíření koronaviru,…

Česko očkuje pomalu. V podaných dávkách v EU zaostává

18.06.2021 14:03 Při očkování proti nemoci covid-19 postupují z větších států nejrychleji Spojené arabské emiráty. V…

Lékaři si o víkendu zvolí prezidenta, opět kandiduje Kubek

18.06.2021 12:18 Lékaři si v sobotu na sjezdu v Praze zvolí prezidenta České lékařské komory na další období. O post…

Mobilní aplikace pro uložení covidových certifikátů bude spuštěna do konce…

18.06.2021 10:33 Aplikace pro uložení covidových certifikátů v mobilu bude spuštěna do konce června. Pro jejich…

Ve čtvrtek přibylo v Česku 163 případů nákazy

18.06.2021 09:15 Ve čtvrtek přibylo v Česku 163 případů nemoci covid-19, což je o 14 procent méně než před týdnem.…

Související:

Právě se děje