U omikronu bude zřejmě nižší účinnosti vakcín i imunity po prodělání covidu

Varianta omikron je výrazně více infekční než ty předchozí. Imunita u lidí, kteří prodělali covid některou z předcházejících variant, není proti omikronu moc dobrá. Očekává se i snížení účinnosti vakcín, pomoci může přeočkování. Zatím ale nejsou data o tom, že by varianta omikron způsobovala horší průběh onemocnění. Řekl to molekulární genetik Jan Pačes z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR (AV ČR). Záznam rozhovoru s Pačesem ČTK poskytlo tiskové oddělení AV ČR.

Covid-19, ilustrační foto

Odborníci podle Pačese mají k dispozici už některá data o omikronu, z kterých lze odhadnout trendy. Špatnou zprávou je podle genetika to, že varianta je výrazně více infekční. "Lidé, kteří prodělali nákazu nějakou předcházející variantou, tak bohužel jejich imunita proti variantě omikron není moc dobrá," řekl Pačes. Předběžné výsledky dvou studií také ukazují, že je možné očekávat i snížení účinnosti vakcín proti covidu.

Dobrou zprávou podle Pačese je, že odborníci zatím nemají žádná data, která by ukazovala, že je tato varianta příliš nebezpečná. "Ale je to pořád ještě na začátku, protože těžké případy přicházejí až se zpožděním," poznamenal.

Důvodem, proč je imunita získaná proděláním covidu proti omikronu horší, je podle Pačese to, že všechny předcházející varianty jsou od sebe relativně dost vzdáleny. "Od té původní si každá šla svým vlastním směrem," uvedl Pačes. Nyní dostupné očkování bylo vyvinuto právě proti původní variantě.

Některá data naznačují, že by k omikronu mohly být náchylnější děti. Podle Pačese se dopad na tuzemskou populaci nedá odhadnout, protože v Jihoafrické republice je populace mnohem mladší, v ČR mají lidé jiná přidružená onemocnění, která mohou průběh ovlivnit. Srovnání epidemických vln předchozích variant a omikronu ale podle Pačese ukazuje posun k nižším věkovým kategoriím. Proto doporučuje očkování dětí proti covidu.

Marián Hajdúch z Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci na twitteru potvrdil, že snížení schopnosti protilátek po očkování reagovat na omikron ukazují data z některých laboratoří. "Klinicky to může dopadnout trochu lépe, v těle funguje i buněčná imunita. Velmi špatnou zprávou je, že stávající neutralizační monoklonální protilátky nefungují," napsal. Monoklonální protilátky jsou léky, které se v Česku používají jako prevence těžkého průběhu covidu u nakažených.

Ministerstvo zdravotnictví ve středu informovalo, že objednalo nová antivirotika ve formě tablet, která mohou lidé užívat doma. Příští týden by měly dorazit dvě palety, což je 5760 dávek, o týden později další tři palety. Podle Hajdúcha by mohly být tyto léky velmi důležité, pokud se potvrdí, monoklonální protilátky proti omikronu špatně fungují.

Epidemie covidu v Česku v posledních sedmi dnech klesla. Podle odborníků ale některé parametry, podle kterých se riziko vývoje vyhodnocuje, stále dosahují vysokých hodnot. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek na dvoudenním Metropolitním zdravotnickém kongresu, který dnes končí, řekl, nynější stagnace epidemie může být odrazem toho, že se zespoda šíří nakažlivější varianta a ta stará odchází. Podle demografky Dagmar Dzúrové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy se dá očekávat, že omikron bude v Česku dominantní do měsíce. "Což je bohužel doba vánočních prázdnin, kdy očekáváme, že se bude opět zvedat další vlna," uvedla na kongresu.

Před rizikem šíření epidemie během Vánoc dnes varovalo i ministerstvo zdravotnictví a vydalo doporučení, jak mohou lidé nákaze při návštěvách příbuzných zamezit. Zhoršení epidemie během Vánoc očekává i Pačes, připomněl, že nastalo i loni. "Do toho se nám blíží nešťastná varianta omikron. Tohle jsou dohromady prvky, které optimismus příliš nezvyšují," konstatoval Pačes.

Zpěvačka Horká se chtěla nakazit, pak covidu podlehla. Jste odpad, vzkázal…

17.01.2022 13:05 Již dva hudebníci spojení s folkovou skupinou Asonance zemřeli za necelé tři týdny letošního roku.…

Norský soud se dnes začne zabývat žádostí o podmíněné propuštění Breivika

18.01.2022 08:55 Norský soud se dnes dopoledne začne zabývat žádostí o podmíněné propuštění teroristy Anderse…

Omikron zasáhl Česko. V pondělí přibylo 20.270 nakažených

18.01.2022 10:00 Denní počet nových případů koronaviru v pondělí skokově vzrostl, testy odhalily 20.270 nakažených,…

Svaz pacientů ČR dnes jmenoval Ratha ombudsmanem pro střední Čechy a Prahu

17.01.2022 14:06 Svaz pacientů ČR dnes jmenoval bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha pacientským ombudsmanem…

Jedna z největších záhad dosud nerozluštěna. Co se stalo na lodi Mary…

17.01.2022 09:24 Píše se rok 1869 a v newyorském přístavu se připravuje na cestu do italského Janova menší…

Zaměstnavatelé nahlásili za pondělí 4509 pozitivních samotestů

18.01.2022 13:54 Aktualizováno Za pondělí zaměstnavatelé nahlásili 4509 pozitivních samotestů na covid-19 svých pracovníků. Na…

Očkování dětí od pěti do 11 let je pomalejší než u dětí do 15 let

18.01.2022 11:15 Očkování proti covidu-19 je u dětí ve věku od pěti do 11 let zatím výrazně pomalejší, než bylo za…

Ke koronaviru bychom měli přistupovat jako k chřipkové epidemii, tvrdí…

18.01.2022 10:22 Vláda by měla zrušit plošné testování ve školách i na pracovištích a přistupovat ke koronaviru…

Omikron naplno zasáhl Česko. Přibylo přes 20 tisíc nakažených

18.01.2022 10:00 Aktualizováno Denní počet nových případů koronaviru v pondělí skokově vzrostl, testy odhalily 20.270 nakažených,…

Hygienici končí s plošným trasováním. Přednost dostanou mladiství a senioři

17.01.2022 18:25 Aktualizováno Hygienici budou přednostně trasovat nakažené koronavirem do 18 let a nad 65 let a pracující v…

Chřipka je zatím v Česku ojedinělá, jasno o epidemii bude za dva týdny

17.01.2022 18:05 Chřipka se zatím v ČR vyskytuje jen ojediněle. Jasněji o případné letošní chřipkové epidemii by…

Pracovní karanténu u kritické infrastruktury chtějí kraje řešit s vládou

17.01.2022 16:56 Aktualizováno Někteří hejtmani by rádi rozšířili seznam profesí, pro které se může v případě výrazného zesílení…

Omikron v Česku dominuje. Tvoří 80 procent nových případů

17.01.2022 16:46 Varianta koronaviru omikron tvoří podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) v Česku 80 procent nových…

V Česku podle Rakušana zatím nehrozí zásadní zahlcení zdravotnických…

17.01.2022 16:35 V Česku i přes zhoršující se epidemickou situaci zatím nehrozí kvůli covidu-19 zásadní zahlcení…

Záchyty nakažených u zaměstnanců v obchodech jsou mezi 0,1 až 0,3 procenta

17.01.2022 15:57 Záchyty nakažených koronavirem v obchodech podle jejich svazu činí 0,1 až 0,3 procenta zaměstnanců.…

Související:

Právě se děje

reklama