V Česku přibylo 1169 nakažených, reprodukční číslo mírně stouplo

První květnový den přibylo v Česku dalších 1169 potvrzených případů nemoci covid-19. To je o 137 méně, než laboratoře odhalily ve stejný den minulého týdne. Méně nakažených za sobotu testy naposledy prokázaly začátkem loňského září, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Víkendové denní přírůstky jsou nižší, méně se totiž testuje. Průměrní přírůstek nakažených za všední dny tohoto týdne byl zhruba 2500. Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie k dnešku mírně stouplo na 0,88. Na 100.000 obyvatel v Česku nyní připadá 137 potvrzených případů covidu za sedm dní, o dva méně než předchozí den.

Právě tento ukazatel je nyní pro vládu rozhodující při uvolňování protiepidemických restrikcí. I když celostátní údaj zvolna klesá, situace v jednotlivých okresech i krajích se značně liší. Nejpříznivější je v Karlovarském kraji, kde za poslední týden přibylo 53 nakažených v přepočtu na 100.000 obyvatel. Naopak nejvíc se nákaza šíří ve Zlínském kraji, kde je tato hodnota čtyřnásobná - k dnešku činí 216. Z okresů je na tom nejhůře Zlín, kde za poslední týden přibylo skoro 266 nakažených na 100.000 obyvatel. Naopak na Chebsku jen 15.

Klíčový pro další vývoj i je počet hospitalizovaných, zejména na jednotkách intenzivní péče - v obou případech je jich nyní nejméně od loňského října. V sobotu bylo v nemocnicích 2449 lidí, z nich pětina byla ve vážném stavu. Oproti stejnému dni minulého týdnu je se počet hospitalizovaných snížil o zhruba 700 a počet pacientů s těžkým covidem klesl o víc než 200.

Skutečná zátěž nemocnic je ale vyšší. Statistiky ministerstva totiž nezahrnují pacienty, kteří po deseti dnech nevykazují příznaky covidu, nemocniční péči ale dále potřebují. Přesto se postupně uvolňují lůžka určená pro pacienty v těžkém stavu, většina nemocnic se zvolna vrací i k neakutním operacím a dosud odkládané péči.

Od začátku epidemie loni v březnu testy potvrdily covid u 1,63 milionu lidí v Česku, z toho 95 procent se mezitím uzdravilo a 29.343 lidí s prokázanou nákazou zemřelo. V dubnu podle dosavadních údajů přibylo do statistik bezmála 2500 úmrtí, to je méně než polovina oproti předchozímu měsíci. Letošní březen s víc než 5700 zemřelými se stal nejtragičtějším měsícem za dobu trvání epidemie.

Reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný člověk, stouplo ze zhruba 0,85 na 0,88. Pod zlomovou hodnotou jedna, což znamená zpomalování epidemie, se drží 18 dní po sobě. Kvůli zlepšování epidemické situace začne v pondělí další vlna rozvolňování - část restrikcí se ale uvolní jen v krajích s příznivějším vývojem.

Laboratoře v Česku provedly v sobotu skoro 37.000 testů na covid, z toho bezmála 10.000 přesnějších PCR testů, zbytek antigenních. Ve všední dny bývá testů několikanásobně víc. Podíl pozitivních u preventivních testů, které tvoří naprostou většinu z celkového počtu, oproti předchozím dnům i minulé sobotě mírně stoupl na půl procenta. U takzvané epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, byl podíl pozitivních přes 11 procent, ve srovnání s minulým týdnem je to nárůst o 2,5 procentního bodu. U diagnostické indikace, kdy jsou testováni třeba lidé vykazující příznaky, podíl pozitivních činil v sobotu zhruba 12 procent, podobně jako před týdnem.

Po víkendu se otevřou v celé zemi některé služby, například kadeřnictví, kosmetiky či pedikúry. V několika krajích mohou do mateřských školek chodit všechny děti, nejen předškoláci jako dosud, a prezenční výuka tam začne v rotačním systému i žákům druhého stupně základních škol. Od pondělí 10. května se chystá další vlna, otevřou všechny obchody stejně jako školky a školy pro žáky druhých stupňů ve zbytku země. Ministerstvo i odborníci ale upozorňují na to, že i kvůli novým mutacím je epidemická situace dál křehká, k běžnému životu je třeba se vracet pomalu a opatrně.

Zlepšit situaci má pomoci hlavně očkování, které začalo před čtyřmi měsíci. Ukončené očkování proti covidu má nyní v Česku víc než milion lidí, minimálně jednu dávku vakcíny dostalo přes dva miliony obyvatel. Prvního května zdravotníci v Česku naočkovali proti koronaviru 21.650 lidí, to je zhruba o tisíc méně než minulou sobotu. V pracovní dny tohoto týdne průměrně podali přes 65.000 dávek vakcíny.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy