V Česku přibývá lidí, kteří s covidem zemřeli. V červenci jich je více než za červen a květen dohromady

S růstem počtu nových případů covidu v poslední době v Česku přibývá také lidí, kteří s nákazou zemřeli. V červenci je dosud obětí 146. To je více než za červen a květen dohromady. Nárůst začal hlavně od minulého víkendu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Stále jsou ale počty obětí výrazně nižší než v některých předchozích vlnách nákazy. Například loni v březnu umíralo s covidem i více než 200 lidí denně.

Za posledních osm dní zemřelo s koronavirem 78 lidí, tedy v průměru téměř deset za den. Až do minulé soboty přitom platilo, že více než deset nakažených lidí za jeden den zemřelo v Česku naposledy 5. května. Na tuto sobotu připadá zatím pouze jedno úmrtí, údaje z posledních dní ale většinou při dalších aktualizacích rostou.

Letní covidová vlna je podle odborníků způsobena submutací koronavirové varianty omikron, která je sice nakažlivější, ale proti některým předchozím má mírnější průběh. Potvrzují to i statistiky, a to navzdory vyššímu počtu úmrtí v posledních dnech. Například letos v lednu bylo obětí 1034, v únoru 1437, v březnu 868 a v dubnu 461. Za loňský březen pak zemřelo dokonce více než 6000 lidí s covidem. V meziročním srovnání je na tom ale letošní červenec výrazně hůř. Za první měsíc loňských prázdnin eviduje ministerstvo pouze 16 úmrtí s koronavirem.

Epidemie koronaviru začala v Česku opět zrychlovat na začátku června. V posledních třech dnech se ale počty nových případů v týdenním srovnání už snížily. V sobotu laboratoře odhalily 635 nakažených, o třetinu méně než před týdnem. Počet hospitalizovaných klesl na 1049, v těžkém stavu je v nemocnicích 38 lidí.

Testovat se v sobotu nechalo téměř 3000 lidí, asi o 800 méně než minulý týden. Mírně se zvýšila pozitivita u preventivních testů. Dosáhla 11,8 procenta, minulou sobotu to bylo 11,22 procenta. U ostatních dvou typů testů ale podíl pozitivních nálezů klesl. U nejčastějších diagnostických testů, které podstupují lidé vykazující příznaky nemoci, to bylo téměř o pět procentních bodů na 30,7 procenta.

Na 100.000 obyvatel připadá za posledních sedm dní 154 nakažených. Takzvané incidenční číslo v posledních dnech nepatrně klesá. Nejhorší situace je nadále v Praze, kde na 100.000 obyvatel připadá za sedm dní 222 nakažených. Naopak v Libereckém kraji má incidenční číslo hodnotu 93. V žádném jiném kraji se pod stovku nedostalo.

Od začátku epidemie v březnu 2020 odhalily laboratoře v Česku více než 3,98 milionu případů nákazy koronavirem. Do toho nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou nákazu eviduje ministerstvo téměř 285.000.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 6 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy