V malých firmách první kolo testů odhalilo 0,37 procent pozitivních

Ve firmách s deseti a 49 zaměstnanci byl v prvním kole testování podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) podíl pozitivních případů koronaviru 0,37 procenta. První cyklus testů měly dokončit do 26. března. Antigenní testy za více než 100 korun nakoupily zhruba dvě třetiny společností.

Návod na použití samotestovacích sad je podle malých podniků složitý, navíc některé testy byly vadné. Testování dvakrát týdně by podle firem do 49 pracovníků bylo velmi zatěžující, nejvíce by uvítaly rychlejší očkování. Na dotaz ČTK to dnes řekla generální ředitelka AMSP Eva Svobodová.

S dostupností antigenních testů neměly firmy do 49 zaměstnanců podle průzkumu, který AMSP po prvním kole testování provedla, problém - pětina podniků podle Svobodové uvedla, že byly delší dodací lhůty. Testy za 101 až 150 korun nakoupilo 50 procent společností, 14 procent firem za ně dalo více než 150 korun, naopak 26 procent podniků je sehnalo za 61 až 100 korun. Podle Svobodové některé podniky testovaly už před nařízením povinnosti.

"Dále firmy uváděly, že směrnice ministerstva se měnily, poslední znění vyšlo 25. března, zaměstnanci přitom měli být otestovaní do 26. března," řekla Svobodová. Podniky si také stěžovaly, že návod na test je složitý a obsahuje odborné termíny, které si musely najít v lékařském slovníku. Některé testovací sady navíc byly vadné, při stejném postupu se výsledek neukázal. Odpovědnou osobou za testování je jednatel firmy, odbornou sílu se společnostem nepodařilo sehnat, vyplynulo podle Svobodové z průzkumu.

Firmy, úřady i další veřejné instituce musejí zatím zaměstnance testovat jednou za sedm dní. Ministerstvo zdravotnictví navrhuje zvýšit frekvenci na jednou za pět dní. Pokud by vláda o častějším testování rozhodla, nebude to podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) dříve než od 12. dubna.

Podniky do 49 pracovníků podle Svobodové upozornily, že testování dvakrát týdně by je enormně zatížilo. Hlavně ve směnných provozech by se testování musel věnovat minimálně jeden zaměstnanec navíc. "Podle jejich názoru jde o plýtvání penězi a zatěžování životního prostředí," dodala Svobodová.

Povinné testování se týká soukromého i veřejného sektoru. Postupně by testy měly pravidelně podle ministra Havlíčka podstupovat až čtyři miliony lidí, až půl milionu pracovníků týdně. Vláda minulý týden do procesu zapojila i firmy do deseti pracovníků, neziskové organizace a osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). První kolo testů musejí zvládnout do 6. dubna.

Firmy budou moci na test čerpat 60 korun z veřejného zdravotního pojištění. Maximálně si budou moci nárokovat dotaci na čtyři testy za měsíc na zaměstnance. Pokud by vláda schválila častější testování, Havlíček slíbil i úpravu příspěvků.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) firmy

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy