V malých firmách první kolo testů odhalilo 0,37 procent pozitivních

Ve firmách s deseti a 49 zaměstnanci byl v prvním kole testování podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) podíl pozitivních případů koronaviru 0,37 procenta. První cyklus testů měly dokončit do 26. března. Antigenní testy za více než 100 korun nakoupily zhruba dvě třetiny společností.

Test na detekci koronaviru
doporučujeme

Návod na použití samotestovacích sad je podle malých podniků složitý, navíc některé testy byly vadné. Testování dvakrát týdně by podle firem do 49 pracovníků bylo velmi zatěžující, nejvíce by uvítaly rychlejší očkování. Na dotaz ČTK to dnes řekla generální ředitelka AMSP Eva Svobodová.

S dostupností antigenních testů neměly firmy do 49 zaměstnanců podle průzkumu, který AMSP po prvním kole testování provedla, problém - pětina podniků podle Svobodové uvedla, že byly delší dodací lhůty. Testy za 101 až 150 korun nakoupilo 50 procent společností, 14 procent firem za ně dalo více než 150 korun, naopak 26 procent podniků je sehnalo za 61 až 100 korun. Podle Svobodové některé podniky testovaly už před nařízením povinnosti.

"Dále firmy uváděly, že směrnice ministerstva se měnily, poslední znění vyšlo 25. března, zaměstnanci přitom měli být otestovaní do 26. března," řekla Svobodová. Podniky si také stěžovaly, že návod na test je složitý a obsahuje odborné termíny, které si musely najít v lékařském slovníku. Některé testovací sady navíc byly vadné, při stejném postupu se výsledek neukázal. Odpovědnou osobou za testování je jednatel firmy, odbornou sílu se společnostem nepodařilo sehnat, vyplynulo podle Svobodové z průzkumu.

Firmy, úřady i další veřejné instituce musejí zatím zaměstnance testovat jednou za sedm dní. Ministerstvo zdravotnictví navrhuje zvýšit frekvenci na jednou za pět dní. Pokud by vláda o častějším testování rozhodla, nebude to podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) dříve než od 12. dubna.

Podniky do 49 pracovníků podle Svobodové upozornily, že testování dvakrát týdně by je enormně zatížilo. Hlavně ve směnných provozech by se testování musel věnovat minimálně jeden zaměstnanec navíc. "Podle jejich názoru jde o plýtvání penězi a zatěžování životního prostředí," dodala Svobodová.

Povinné testování se týká soukromého i veřejného sektoru. Postupně by testy měly pravidelně podle ministra Havlíčka podstupovat až čtyři miliony lidí, až půl milionu pracovníků týdně. Vláda minulý týden do procesu zapojila i firmy do deseti pracovníků, neziskové organizace a osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). První kolo testů musejí zvládnout do 6. dubna.

Firmy budou moci na test čerpat 60 korun z veřejného zdravotního pojištění. Maximálně si budou moci nárokovat dotaci na čtyři testy za měsíc na zaměstnance. Pokud by vláda schválila častější testování, Havlíček slíbil i úpravu příspěvků.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mezi rozvolňováním by měl být rozestup 14 dní, tvrdí Havlíček

11.04.2021 13:48 Mezi jednotlivými kroky při rozvolňování protiepidemických opatření by měly být rozestupy 14 dní,…

České sportovní prostředí se bouří proti Arenbergerovi. ČOV žádá dodržení…

11.04.2021 12:27 České sportovní prostředí se bouří proti tomu, že oproti původnímu oznámení se od pondělka neuvolní…

ONLINE: Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po…

11.04.2021 11:06 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

V nemocnicích bylo v sobotu 5271 nakažených pacientů

11.04.2021 10:17 V nemocnicích je podle dat ministerstva zdravotnictví nejméně pacientů s onemocněním covid-19 od 27…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama