V náchodské nemocnici pomáhá armáda, covid pronikl do domova důchodců na Lounsku

V náchodské nemocnici a v léčebně dlouhodobě nemocných, která pod nemocnici spadá, začali dnes vypomáhat vojáci. Mají na starosti úklid, rozvoz stravy nebo dezinfekci. Sedm jich je v nemocnici, tři v LDN v Jaroměři.

Armáda pomáhá v náchodské nemocnici. (18.10.2020)
doporučujeme

ČTK to dnes řekl hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán (ČSSD), který o výpomoc do personálně oslabených nemocnic tento týden požádal. Povolal také mediky, budoucí zdravotní sestry a pracovníky v sociálních službách, asi 20 jich již nastoupilo.

"Bude se postupovat určitě dál. Potřebnost je vysoká, zhruba nějakých 140 osob pro nemocnice spravované krajem a asi 147 osob pro fakultní nemocnici," uvedl dnes Štěpán.

Budoucí zdravotníci pracují hlavně ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Pět studentů oboru sociální práce pomáhá v Domově U Biřičky v Hradci.

Zdravotníci a pracovníci v sociálních službách chybí z různých důvodů. Buď ošetřují člena rodiny, někteří jsou sami nemocní nebo jsou v karanténě. Nejvíce jsou nemocí covid-19 zasaženy v kraji okresy Královéhradecko a Náchodsko, ale i Trutnovsko.

Testy odhalily nákazu covid-19 u 32 klientů Domova pro seniory Podbořany na Lounsku. Většina nemá vážné komplikace. Tři lidé jsou hospitalizováni. Informovalo o tom vedení domova na facebooku. Domov oslovil veřejnost s prosbou o pomoc, hledá zdravotní sestry a pečovatelky.

Z 62 testovaných zaměstnanců byl výsledek testu na covid-19 pozitivní u 22. "Bez ohledu na to, zda jsou tito zaměstnanci nemocní nebo bezpříznakoví, mají povinnou karanténu a nemohou vykonávat práci," uvedl ředitel domova Kamil Hajný.

Testovalo se 92 obyvatel domova. Rodinní příslušníci klientů, kteří onemocněli covidem-19, jsou o zdravotním stavu svého blízkého průběžně informováni.

Péči o klienty domov zatím zvládá, nicméně uvítal by pomoc veřejnosti. "Budeme rádi za každou nabídku," uvedl ředitel.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přehledně: Které obchody a služby budou od čtvrtka fungovat?

21.10.2020 22:05 Aktualizováno Kvůli vývoji koronavirové epidemie bude od čtvrtka 06:00 do konce nouzového stavu, který je…

Jak se vyhnout nákaze a přežít lockdown? Flegr zveřejnil 12 stěžejních bodů

21.10.2020 22:04 Aktualizováno Počet nakažených novým typem koronaviru je alarmující a Česko od čtvrtka přechází do lockdownu.…

Prymula hodlá aplikovat "irský plán", dalších kroků proti šíření covidu už…

21.10.2020 22:03 Aktualizováno Dalších kroků, kterými se dá šíření epidemie nového koronaviru dál omezit, není mnoho. Omezení…

V Česku přibylo do středečního večera 8840 případů covidu

21.10.2020 20:33 Aktualizováno V Česku dále rekordně roste počet nakažených novým koronavirem. V úterý přibylo téměř 12.000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama