V neděli odhaleno přes 3100 nových případů covidu, těžký průběh nemoci má 438 pacientů

V neděli přibylo v Česku 3104 potvrzených případů nemoci covid-19, zhruba o 1500 méně než v sobotu. Aktuálně nemocných je 59.920. Počet úmrtí lidí s koronavirem v neděli stoupl o 22 případů na celkových 987 od začátku epidemie.

Češi se nechávají testovat na covid-19
doporučujeme

Vyplývá to z dnešních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Od 1. března, kde se v zemi objevily první případy covidu-19, se koronavirem nakazilo přes 117.000 lidí, necelá polovina z nich se už uzdravila. Nejvyšší denní přírůstek zaznamenalo Česko v pátek, kdy přibylo 8615 nakažených. Víkendový rekord drží sobota uplynulého víkendu, kdy do statistik přibylo 4636 nových případů covidu.

U většiny nakažených má nemoc mírný průběh nebo je úplně bez příznaků. V nemocnicích je podle posledních údajů resortu zdravotnictví 2106 lidí s koronavirem, stav 438 z nich hodnotí lékaři jako těžký. Od začátku října vzrostl počet hospitalizovaných přibližně na dvojnásobek.

Nejvíce se covid-19 v poslední době šíří na Uherskohradišťsku, kde na 100.000 obyvatel připadá téměř 560 nakažených za posledních sedm dní. Následuje Liberecko se 425, Náchodsko se 411 a Příbramsko se 407 případy na 100.000 obyvatel za týden.

Kvůli šíření nemoci se s platností ode dneška zpřísňují protiepidemická opatření. Na dva týdny zůstanou zavřené památky, divadla a kina, zákaz platí pro koncerty a výstavy a také téměř veškeré profesionální i amatérské sportování. Omezené jsou návštěvy v nemocnicích a na úřadech. Na druhý stupeň základních škol se vrací výuka na dálku.

Z kulturních institucí musejí ode dneška zůstat zavřené také galerie a muzea, lidé nemůžou navštívit ani hrady, zámky nebo hvězdárny. Zakázané jsou poutě, představení cirkusů a varieté a také kongresy a veletrhy. Účast na vnitřních náboženských akcích je omezena maximálně na deset lidí, dosud byl limit 100 účastníků.

V Praze v neděli testy potvrdily nemoc covid-19 u 415 lidí. Byl to nejnižší denní přírůstek od 29. září. Počet zemřelých s covidem v neděli stoupl o šest na 208 od začátku epidemie. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo v hlavním městě zaznamenáno 23.637 nakažených. Ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová v České televizi řekla, že v Praze je situace nadále velmi vážná a jsou potřeba další opatření, která by omezila kontakty mezi lidmi.

Jedinou cestou, jak zastavit nárůst nakažených, je podle Jágrové omezit možnost vzájemných kontaktů mezi obyvateli. Je pro omezení všech volnočasových aktivit alespoň na 14 dnů nebo tři týdny. V Praze je podle ní situace nadále velmi vážná. Nárůst pozitivně testovaných je neustálý, nemocnost stoupá ve všech věkových kategoriích. Lidé si podle ní neuvědomují závažnost situace a měli by si přestat hrát na to, že virus je chiméra. Podíl hospitalizovaných lidí s covidem je sice v Česku stabilní mezi třemi a čtyřmi procenty, ale z jednoho tisíce je to méně lidí než z 10.000, zdůraznila.

Vláda dnes odpoledne bude jednat o nových mimořádných opatřeních, která bude třeba přijmout kvůli omezení šíření nákazy, epidemiologové jsou i pro uzavření prvního stupně základních škol. Podle ministryně financí Aleny Schillerové se jedná mimo jiné o dřívější zavírací hodině pro restaurace. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) vystoupí dnes večer v televizích k aktuálnímu vývoji epidemie covidu-19.

Téměř polovina nakažených v metropoli už se z nemoci covid-19 uzdravila. Aktuálně nakažených je 11.700 lidí.

Za posledních sedm dní připadá v Praze na 100.000 obyvatel zhruba 369 případů nákazy. Nejvíce nakažených za jediný den hygienici zaznamenali v pátek, kdy testy potvrdily nákazu novým koronavirem u 1382 lidí.

Na mapě ministerstva zdravotnictví patří Praha mezi červené regiony, kde se covid šíří komunitně, takže se tam nedaří hledat konkrétní zdroje nákazy. Ve třetím stupni rizika je také Středočeský, Jihomoravský, Zlínský a Královéhradecký kraj. Ostatní kraje jsou na takzvaném semaforu oranžové s počínajícím komunitním přenosem.

Kvůli šíření koronaviru ode dneška v celé zemi platí zpřísněna protiepidemická opatření. Na dva týdny zůstanou zavřené památky, divadla a kina, zákaz platí pro koncerty a výstavy a také téměř veškeré profesionální i amatérské sportování. Omezené jsou návštěvy v nemocnicích a na úřadech. Na druhý stupeň základních škol se vrací výuka na dálku. Zavřené jsou ode dneška také galerie, muzea a další kulturní instituce.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dojímá mě obětavost personálu. Listopad rozhodne, jaký kurz nabereme, říká…

26.10.2020 22:17 Aktualizováno ROZHOVOR – Obětavost zdravotnického personálu jej dojímá. Majitel berounské a hořovické nemocnice…

Když to nejde po dobrém, půjde to po zlém. Mentálně nemáme na to být…

26.10.2020 22:16 Aktualizováno Navzdory tomu, že Česko se nachází v kritické fázi boje s epidemií, lidé chodí po venku a opatření…

Vrecionová sepsala ostrý dopis: Babiš selhal a manipuluje s fotkami z…

26.10.2020 22:15 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) by podle europoslankyně ODS Veroniky Vrecionové neměl viníky vlastního…

Nemocnice musí omezit zdravotní péči, která není nezbytná

26.10.2020 22:04 Nemocnice musí omezit odložitelnou zdravotní péči podobně jako v březnu. Nařízení ministerstva…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama