Ve středu opět přibylo více než tisíc nakažených

Ve středu přibylo v Česku 1047 nakažených koronavirem, což je o 315 víc než před týdnem. Počet tak stejně jako v úterý překonal tisícovku. Tři čtvrtiny z nich jsou lidé neočkovaní, jejich průměrný věk dosahuje 29 let. Počet pacientů s covidem v nemocnicích stoupl na 299. Nad třemi sty byl naposledy začátkem června. Ve vážném stavu je hospitalizováno 60 lidí.

Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví. Reprodukční číslo udávající počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného kleslo z 1,33 na 1,30. Incidence nejvýrazněji stoupla v Moravskoslezském a Olomouckém kraji.

Počet případů nákazy na 100.000 obyvatel za sedm dní, který je pro stát podkladem pro zavádění protiepidemických opatření, se nadále zvyšuje. Ke dnešku v ČR stouplo na 52 z předchozích 49 případů. Incidence klesla pouze v Praze, v jiných krajích stoupla nebo setrvala. Nejvýraznější nárůst proti středě je patrný v Moravskoslezském kraji, kde je situace nejhorší. Incidenční číslo tam ke dnešku stouplo na 82 z předchozích 73 případů za týden na 100.000 obyvatel. Stejný nárůst zaznamenal i Olomoucký kraj, a to ze 44 na 53 případů v přepočtu. Po Moravskoslezském kraji je druhá nejhorší situace v Jihočeském kraji, kde incidence stoupla ze 67 na 71, překonala tak Prahu se 68 případy v přepočtu. Nejvyšší reprodukční číslo z krajů má nyní podle informací ministerstva Liberecký s 1,65 a nejnižší Karlovarský kraj s 1,07.

Podle predikcí Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) může být na konci října při podobné rychlosti šíření epidemie kolem 2000 nových případů prokázané nákazy koronavirem denně. Vychází z realistického ze tří připravených scénářů, který nepočítá s výrazně vyšší proočkovaností, ale ani horší mutací koronaviru. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) tento týden novinářům řekl, že nárůst nových případů je pozvolný. Zůstanou proto stávající protiepidemická opatření, neplánuje jejich zpřísnění ani rozvolnění. Rovněž podle středečního vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) není důvod ke zpřísňování opatření.

Počet nově potvrzených případů koronaviru víceméně roste od konce prázdnin. V polovině září se denní počty nakažených dostaly nad 500, v minulém týdnu v pondělí nad 600, ve středu nad 700 a ve čtvrtek nad 900. Tisícovku případů denně překročilo Česko poprvé od půlky května v úterý, kdy laboratoře zjistily 1109 nákaz. Poprvé se Česko nad tisícovku dostalo loni 8. září. Přesně před rokem bylo v Česku za den více než 5000 případů, začátkem ledna pak bylo za jediný den i víc než 17.000 případů.

Od začátku epidemie, která v Česku začala loni na jaře, se koronavirus prokázal u 1,697 milionu lidí. Většina se uzdravila, 30.493 nakažených zemřelo. Úmrtí v poslední době přibývá. Zatímco v srpnu a první polovině září byly počty úmrtí lidí s covidem-19 v řádu jednotek za týden, v posledních třech týdnech byla zemřelých vždy více než desítka. Za minulý týden jich ministerstvo eviduje 15, za tři dny tohoto týdne zatím 11.

K zamezení šíření koronavirové nákazy a jejích dopadů má přispět očkování. V Česku má nyní dokončené očkování 5,986 milionu lidí, tedy 55,9 procenta z 10,7 milionu obyvatel. Alespoň první dávku vakcíny obdrželo 6,098 milionu lidí, tedy 57 procent celkové populace. U dospělých nad 18 let má alespoň první dávku 67,3 procenta, v ČR se očkuje od 12 let věku.

Třetina Čechů a Češek nad 16 let se ještě očkovat nenechala, určitý podíl z nich může chránit prodělání nemoci. Ve věkové kategorii 60+ dosud není očkováno více než 400.000 lidí, vážným průběhem nemoci jsou přitom ohroženi nejvíc. Z 299 lidí, kteří jsou nyní s covidem v nemocnici, 209 nemá očkování a čtyři ho mají nedokončené. Na jednotkách intenzívní péče je 83 lidí, z nichž 57 nemá očkování. Průměrný věk nově hospitalizovaných neočkovaných pacientů je nyní 58 let, ukazují data ministerstva.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 49 minutami

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy