Vojtěch chce debatu o uznávání protilátek na koronavirus dokončit v září

V souvislosti s rozhodnutím Nejvyššího správního soudu (NSS) ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uvažuje o uznávání protilátek na koronavirus. Debatu na toto téma chce dokončit v září. Výnos soudu je podle něj nutné respektovat, ale názory odborníků na protilátky se různí. Vojtěch to dnes řekl v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Adam Vojtěch (ANO)

Ministerstvo zdravotnictví podle čtvrtečního rozsudku NSS stále nedokázalo vysvětlit, proč zvýhodňuje lidi s potvrzením o prodělání nemoci covid-19 proti těm, kteří se chtějí prokazovat zjištěnými protilátkami na koronavirus. Resort zdravotnictví si podle NSS protiřečí, když automaticky předpokládá, že lidé po nemoci jsou proti nákaze chráněni, i když se jim protilátky neměří, zatímco lidé, kteří se prokážou vysokými protilátkami, nikoliv. Uvedl to server Seznam Zprávy.

"Je to rozhodnutí soudu a my ho musíme respektovat, byť si o něm můžeme myslet své," řekl dnes Vojtěch. Téměř žádná země podle něj protilátky na úroveň dokončeného očkování nebo prodělané nemoci covid-19 nestaví. Soud podle Vojtěcha neřekl, že se mají uznávat protilátky, vyžaduje argumenty pro určité rozhodnutí. "Je to čistě odborná otázka," uvedl dále Vojtěch, nemůže o ní podle něj rozhodnout politik. V září se podle Vojtěcha k tématu uskuteční kulatý stůl.

"Odborný aparát ministerstva (zdravotnictví) pod vedením paní profesorky Vašákové, náměstkyně pro zdravotní péči, má v tomto směru možná odlišný názor v tom kontextu, že pokud má někdo zjištěné protilátky, nedá se na něj pohlížet jako na plně chráněného," uvedl dále Vojtěch.

Martina Koziar Vašáková už dříve uvedla, že ministerstvo zdravotnictví na podzim chystá republikovou studii o protilátkách a buněčné imunitě na koronavirus. Zapojit do ní chce tisíce dobrovolníků, podílet se na ní má několik velkých center. Cílem je podle Vašákové poznat skutečná data o tom, jaká část populace covid-19 prodělala. Pravidelným testováním chce stát zkoumat i to, jak protilátky lidi chrání před nákazou.

K zavedení uznávání protilátek proti covidu pro prokázání bezinfekčnosti se v poslední době přikláněl premiér Andrej Babiš (ANO) i sněmovní opozice a s váháním to podpořil i prezident Miloš Zeman.

Vojtěch očekává zlom ve vývoji epidemie za pět nebo šest týdnů

25.10.2021 17:57 Epidemická situace se bude zhoršovat ještě v příštích dvou týdnech. Zlom by podle ministra…

Nová nařízení vlády: Neočkovaní učitelé s respirátorem, konec izolace po…

25.10.2021 16:54 Aktualizováno Neočkovaní učitelé budou od listopadu muset nosit při výuce respirátory. Výjimku budou mít učitelé…

Očkovací místa kvůli výraznému zájmu o vakcíny rozšíří provozní hodiny

25.10.2021 13:42 Očkovací místa kvůli opětovnému zájmu o vakcíny proti covidu-19 rozšíří provozní dobu. Novinářům to…

Testování ve školách se bude podle současných dat týkat osmi okresů

25.10.2021 12:30 Aktualizováno Listopadové testování ve školách se bude podle aktuálních dat o šíření epidemie covidu-19 týkat…

Praktičtí lékaři by měli mít vakcíny proti covidu do konce týdne

25.10.2021 11:33 Do konce týdne by měli mít všichni praktičtí lékaři vakcíny proti covidu-19 od firmy Pfizer…

Ode dneška platí nová opatření. Respirátory nařizují prakticky všude

25.10.2021 09:42 Aktualizováno Kvůli zhoršující se epidemické situaci v Česku platí ode dneška povinnost nosit respirátory ve…

V neděli přibylo v Česku více než 1800 nově nakažených

25.10.2021 09:08 V neděli přibylo v Česku dalších 1823 potvrzených případů koronaviru. Je to více než dvojnásobek ve…

Vakcínou Pfizer ode dneška začnou očkovat i praktici

25.10.2021 08:17 Vakcínu Pfizer/BioNTech proti koronaviru začne ode dneška distributor Avenier rozvážet do ordinací…

Za sobotu přibylo přes 2700 nakažených, výrazně přibývá hospitalizovaných

24.10.2021 12:04 Aktualizováno V sobotu přibylo v Česku 2751 případů nemoci covid-19, nejvíc za víkendový den od 27. března.…

Reprodukční číslo překonalo rekord, covid se Českem šíří nejrychleji za rok

23.10.2021 13:19 Reprodukční číslo, které ukazuje rychlost šíření nemoci covid-19, dnes znovu překonalo rekord od…

Související:

Právě se děje

reklama